Ostatní jógy 13. 06. 2022 PDF Tisk

Malý průvodce jednotlivými styly jógy

Jóga je svobodná a nabízí každému to, co přesně on potřebuje. Od jiných druhů cvičení se liší tím, že zapojuje jak tělo, tak i mysl a předává praktikujícím svou osobitou filozofii, která postupně prostupuje jejich životem a dostává se jim stále více pod kůži.

Malý průvodce jednotlivými styly jógy

Jóga nás mění, pěstuje v nás vědomost, pozornost a všímavost, učí nás zastavit se a vnímat krásu přítomnosti, být tady a teď a plně si uvědomovat, kde a proč se nacházíme. Jóga nám dává nadhled, schopnost poodstoupit od záležitostí všedních dní a podívat se na vše z pozice nestranného pozorovatele a potom i svědka. Jóga nám dává možnost stát se nejlepší verzí sebe sama a ukazuje nám, jak na to.

Základní styly jógy a jak se v nich vyznat (zažijte praxi s Jóga Virtual)

Není neobvyklé, že se praktikující nejprve zamilují do dynamičtějších stylů, jako je powerjóga nebo aštánga, a později, jak je jóga celkově zjemňuje, přecházejí ke stylům pomalejším, jako je klasická hathajóga nebo třeba restorativní jóga. Ať tak či tak, možnosti jsou široké a vy si díky tomu někdy můžete připadat ztraceně. Abychom vás z takových pocitů vyvedli, připravili jsme stručný přehled nejobvyklejších stylů jógy. Ve všech se setkáte s ásanami (jógovými polohami), lišit se ale bude jejich pořadí, rychlost prováděného pohybu, délka setrvání v dané poloze, jiná mohou být také dechová cvičení, meditace, pomůcky, hudba, zpěv a filozofie zakladatele dané jógové školy. Než se přihlásíte na jakoukoli lekci, zeptejte se nejprve sami sebe, zda hledáte spíše uvolňující a jemný přístup, nebo rychlost a pot. Najít školu, která vám bude vyhovovat, a učitele, s nímž budete souznět, může být pracné, je to ale práce, která se vyplatí.

Hathajóga

Klasický a tradiční styl jógy sestávající z všeobjímající série, která pomáhá relaxovat a posilovat tělo i mysl pomocí ásan a dechu. Pohyby jsou pomalé, v jednotlivých polohách se setrvává po delší dobu a vnímáte přitom, jak se v nich cítíte a co prožíváte. Na začátku i konci se medituje, lekce mohou být doprovázeny hudbou, i když podle jógových tradic je hudba rušivá a stahuje pozornost zevnitř ven.

Jin jóga

Jin jóga klade přímý důraz na pojivovou tkáň kolem kloubů, pracuje na prodloužení svalů v celém těle a umožňuje tělu odpočívat v pohodlných polohách s minimálními nároky na pohyb. Slouží jako doplnění dalších forem jógy, jako je například yang, která se více věnuje práci na svalové síle, vytrvalosti a flexibilitě.

Iyengar jóga

Typ hathajógy zaměřující se na polohy vestoje, které vedou k celkovému vytažení a narovnání se. V polohách se setrvává delší dobu, používají se pomůcky, jako jsou bloky, popruhy, židle nebo přikrývky.

Restorativní jóga

Restorativní jóga pomáhá tělu odpočívat, uzdravovat se a obnovovat rovnováhu. Lekce jsou zaměřeny na podporu fyzické, duševní a emoční relaxace. Charakteristické jsou relaxační polohy, dlouhé výdrže (5–20 minut nebo tak dlouho, jak je vám to pohodlné) a hluboký dech. Poskytnutím prostoru pro delší setrvání v ásanách a pro prohloubení dechu a jeho vnímání vytváří restorativní jóga ideální podmínky k navození relaxace. To se projevuje zpomalením dechu, snížením krevního tlaku, vyvoláním pocitu klidu a pohody – což má při pravidelné praxi výsledky i v horizontu dlouhodobém.

Kundaliní jóga

Vychází z víry, že člověk sestává ze sedmi energetických center známých jako čakry. Ty jsou umístěny podél páteře – od kostrče až po hlavu – a kundaliní jóga pracuje na jejich obnovení a aktivizaci prostřednictvím speciálních dechových i fyzických cvičení. Cílem je probudit hadí energii kundaliní, která spí stočená u kostrče, a umožnit jí, aby se páteřním kanálem sušumna prodrala vzhůru a spojila všechny čakry. Lekce začíná meditací, zpěvem manter, následují polohy činěné v souladu s dechem a na konec se zase zpívá a medituje.

Vinjása flow

Styl spočívající ve svižných pohybech konaných v souladu s dechem ve formě pozdravů slunci. To jsou rozsáhlé sestavy, které pomáhají stimulovat krevní oběh, probouzejí trávicí systém a posilují plíce. Sekvence pohybů se velmi dobře spojují s hudbou a vinjásu flow tak lze přirovnat k pohybové formě meditace, kdy vše plyne současně a zároveň – dech, pohyb, myšlenky…

Aštánga jóga

Další z dynamických jógových škol, která se ve své nejtradičnější podobě praktikuje v tichosti bez hudby a praxe, je obvykle velmi intenzivní – vyžaduje totiž nepřetržitý pohyb, několikanásobné pozdravy slunci a disciplínu pro vykonávání každodenní praxe. Dokola se opakují různé sekvence, což žákům zároveň dává návod na praxi domácí, kdy si vyberou sekvenci a mohou cvičit jako na lekci s učitelem. Odnoží aštángy, která začíná nabývat na oblíbenosti, je rocket jóga, jež sestává ze série vyvážených poloh vsedě, vestoje a z inverzí. Aštánga stimuluje trávení, zklidňuje nervový systém a zlepšuje koncentraci a soustředění.

Powerjóga

Podobně jako aštánga je i powerjóga charakterizována dynamickými sekvencemi zaměřenými pro rozvoj kardiovaskulární a dýchací soustavy, zlepšení fyzické i psychické kondice, posílení středu těla a jeho horní i spodní části. Praktikuje se s inspirativní hudbu, ale i v tichu pouze s dechem udždžají, a pokud účastníci lekcí powerjógové pozice již znají, jsou schopni je praktikovat plynule ve spojení s dechem a lekci lze je připodobnit k vinjása flow józe. Jedná se o tvz. dynamickou meditaci zaměřenou na pročištění těla i mysli. 

Bikram/hot

Bikram i hot jóga se praktikují v místnosti, kde panuje vysoká teplota, obvykle se pohybuje mezi 37–42 °C. Platí, že hot jóga se provozuje spíše kolem teploty 38 °C, zatímco bikram až u 42 °C. Bikram jóga vychází z hathajógy a každá lekce vypadá v podstatě stejně – vykonají se dechová cvičení a 26 poloh, které na sebe navazují, jedna vychází z druhé a předchozí vás vždy připraví na následující. Hot jóga je svižnější, podobá se vinjáse, sekvence poloh jsou různorodé.

Džívamukti

Lekce se skladbou podobají aštánze nebo vinjáse a sestavy jsou praktikovány dynamicky. Rozdíl je v tom, že každá lekce džívamukti má nějaké téma, jemuž se podřizuje vedení a plynutí lekce. Tento záměr, toto téma stanovuje učitel, který pro inspiraci podporující toto zaměření do sekvencí začleňuje také zpěvy a meditace.

Důležité je nikam nespěchat

Jakmile najdete styl, který vypadá, že odpovídá vašim potřebám a zájmům, vyhledejte lekce pro začátečníky, a než se pustíte do pokročilejších kurzů, naučte se nejprve porozumět danému stylu a skrze něj i sobě, osvojte si správné držení těla a dýchání v jednotlivých polohách. Nejen že se sníží riziko zranění, ale také si budete moci užít lekci bez stresu z toho, že musíte držet krok s ostatními. Vždy pamatujte, že nepraktikujete pro nikoho jiného než pro sebe. Vnímejte jógu jako plánované setkání se sebou samým a věřte, že vše ostatní přirozeně vyplyne.

  • autorka: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné