čtvrtek 5. 12. 2024
Co se stane, když se budete věnovat po dobu dvou týdnů pravidelné praxi domácí jógy? Možná ani nevíte, že můžete udělat víc, než by vás kdy mohlo napadnout…
Hned první den v červnu se oslavuje významný svátek vzdávající hold těm nejmenším z nás. Mezinárodní den dětí připomíná jejich práva a potřeby, a ačkoliv se oficiálně slaví až od roku 1950, podněty k němu byly vznášeny již v roce 1925. Příčinou byly válečné křivdy, které se mnohdy dotýkaly právě těch nejčistších a nejbezbrannějších – dětí.
Je nositelkou života, po dlouhá staletí je uznávána pro své léčebné vlastnosti. Symbolizuje pohyb i klid, dává harmonii i pocit sepětí a spojení s přirozeností a přírodou. Bez jídla vydržíme dlouhé týdny, bez vody ale jen několik málo dní. Proč má pro nás voda tak velký význam?
Vbočený palec nevypadá hezky v sandálech, to je ale ze všech problémů, které může působit, ten nejmenší. Mnohem vážnější je, že způsobuje bolesti nohou, zad, kolen i kyčlí. Jedním z prostředků, které dokáží tyto nepříjemné obtíže zmírnit, se může stát jóga.
Védské časy jsou dávné, datují se několik tisíc let nazpět. V té době existovalo na území dnešní Indie společenství lidí, které fascinovala otázka, jak funguje život, vědomí, hmota a člověk. Odpovědí je jóga, technologie pochopení struktury a funkce vesmíru a jeho základních principů. Pokud vám to zní poněkud vědecky, máte pravdu.
V dnešní době se setkáváme s velkým množstvím dietologických doporučení a pohledů na způsob stravování. Jeho odlehčování je čím dál tím častěji zásadním předpokladem pro život ve zdraví a spokojenosti. Hojnost všeho a možnost koupit a sníst cokoliv mnohdy odvádí naši pozornost od složení výrobků.
Odvaha. Základní vlastnost všech kladných pohádkových hrdinů, ale také úroveň vědomí, od které člověk přestává být obětí svého ega a začíná být tvůrcem svého života. Myslím tím skutečného života v jeho plnosti a kráse, a nikoliv přežívání ve vleku vzorců a předpojatých názorů, ať už svých, či společnosti.
Postavit na první místo sebe dnes radí kdekdo. Skoro se zdá, jako kdyby to byl univerzální návod na štěstí. Důležité ovšem je, co konkrétně se za takovou radou skrývá. Jaký je rozdíl mezi zdravým sebe-vědomím a zahleděním do sebe sama a jak se nestat dalším Dorianem Greyem?
Často si říkáme, že něco můžeme nebo nemůžeme, že něco zvládneme nebo nezvládneme, že na něco stačíme nebo nestačíme. Až příliš často se přitom nejen podhodnocujeme, ale také nadhodnocujeme. Výsledkem jsou vnitřní rozpory. Otázkou není, jak se jich zbavit, ale jak s nimi pracovat.
Jaro ťuká na dveře! Po dlouhé zimě se začne probouzet nejen příroda, ale i naše tělo. A i když nám teplejší počasí a sem tam vykukující sluneční paprsky zase dodávají chuť být aktivní, vyrazit ven, sportovat, obdělávat zahrádku a cestovat, náš organismus může naopak reagovat útlumem a únavou. Pojem „jarní únava“ nevznikl jen tak.