Spánek, sny a snění –⁠ základ duševní hygieny

Spánek je neoddělitelnou součástí naší existence. Třetinu života prospíme, vědomí je „vypnuté“. Přesto někteří považují spánek za ztrátu času, něco povinného, zbytečného. Často si „zkracují“ noc a domnívají se, že si „prodlužují“ den a život. Jak to tedy se spánkem je? A proč je pro lidský organismus tak potřebný? Jaké benefity nám přináší? Jak dobře spát? Co jsou sny a proč k nám přichází? Jak je pochopit a jejich poselství začlenit do všedního dne? A jak to všechno souvisí s jógou?

Prosinec: měsíc ve znamení tlustého střeva a kovu

V díle listopadovém jsme si tlusté střevo již zmiňovali, a to v souvislosti s plícemi. Plíce podobně jako tlusté střevo jsou detoxikačním orgánem a jdou spolu ruku v ruce. V dnešním dílu se věnujeme - právě na tlustému střevu, které je v prosinci nejvíce ohrožené. Jak ho podpořit a čemu se vyhnout?

Adventní plynutí 1

Adventní čas je plný symboliky a momentů kontemplace a zvnitřnění. Každou neděli zapalujeme svíci, která nás vede hlouběji do klidu a (duchovních) příprav na Vánoce. Každá svíce má svůj význam: první zažehnává naději, druhá lásku a laskavost, třetí radost a tvoření a čtvrtá mír, pokoj a harmonii.

Restorativní jóga s jóga nidrou: oáza klidu pro tělo i mysl

Tyto lekce vám nabízí čas pro zastavení se, uvolnění a klid. Jednou z nich je restorativní jóga, která může být doplněná i jógovým spánkem (jóga nidrou). Tyto lekce umožní zbavit se stresu, úzkosti a neklidného spánku, pomohou v hluboké regeneraci organismu a pročištění mysli. 

Auto-myofasciální uvolnění v ásanách

Jedním z pilířů fasciálního tréninku je auto-myofasciální uvolnění či mobilizace, které mají také proprioceptivní účel, a to s různými pomůckami. V tomto případě s válci a míčky. Tohle je něco, co je pro klasickou jógu stejně jako pro fitness a sportovní oblast trochu nové.

Červená polévka s koriandrem

Tato luštěninová polévka je na přípravu velmi rychlá díky červené čočce, zároveň je ale voňavá a sytá. Skvěle poslouží jako večeře pro chladnější zimní dny.

Když chcete jít hlouběji… po jakých jógových pramenech sáhnout?

Každý, kdo józe skutečně propadne, pocítí dříve či později potřebu do tohoto úžasného filozofického systému proniknout o něco hlouběji. Vedle moudře zvoleného učitele s tím může pomoci i literatura. Po jakých pramenech sáhnout?

Jóga Dnes Konference 2025: dosahujeme plnoletosti

Připravte se na nezapomenutelný den plný inspirace, pohybu a radosti! Přijďte 18. října 2025 do Domu tanečního umění v Praze 4 – Braníku a zažijte to nejlepší, co svět jógy a mindfulness nabízí. Zaregistrujte se včas a získejte 20% slevu na vstupné! Jen 50 prvních vstupenek za nejvýhodnější cenu. Platí do 31.12.2024 nebo do naplnění 50 ks nejvýhodnějších vstupenek. 

Jak být laskavý sám k sobě?

Nedávno jsem narazila na smyšlený příběh pro děti, kde se dospívající dívka vydala na velmi nebezpečnou cestu na jakousi horu, při níž na ni číhaly různé nástrahy a úkoly, které musela zdolat a splnit. Nikdo se nepozastaví nad tím, když se při nebezpečné cestě setká s požíračnou obludou nebo děsivou stezkou odvahy. Pokud ale jeden z úkolů je přijmout péči o sebe samého, nechat se hýčkat a užívat si postel s nebesy, někteří se přinejmenším zarazí, zda to je opravdu tak nebezpečný úkol. Zda něco takového vůbec patří do kategorie překonávání drsných překážek. Přitom mnohdy je to úkol ze všech nejtěžší pro spoustu z nás...

Jak může jóga podpořit kvalitu spánku?

Jóga nepomáhá pouze se zlepšením flexibility, pružnosti a síly mysli i těla a se snižováním hladiny stresového hormonu kortizolu. Kromě toho všeho může také pomoci lépe spát, pokud trpíte nespavostí. Jak to dokáže?