čtvrtek 23. 1. 2025
Žijeme ve společnosti, kde se hojnost rovná velkému množství materiálna. Řada lidí však už od tohoto pojetí ustupuje a nepotřebuje mnoho, aby byli spokojení. Praktikují takzvaný minimalismus. Záměrně třeba snižují počet svých nákupů, činností, nebo dokonce i vztahů, které pěstují.
Z hlediska nedynamických stylů jógy jsou dnes v oblibě zejména jin jóga a jóga restorativní. Mnoho lidí si je plete a vnímá je jako „takovou tu pomalou jógu“. A když do hry vstoupí ještě tradiční hatha jóga, je zmatek dokonán… V čem jsou jednotlivé styly specifické a v čem se naopak potkávají?
Změna není slabostí, ale poutí, která nás vede k sobě samým. Ať už stojíte na prahu nového začátku nebo se ztrácíte v hlubinách cesty, důvěřujte svému dechu – tichému průvodci, jenž zná směr i v nejtemnějších chvílích. Každý krok, byť váhavý, je příslibem růstu. Každé nadechnutí je pozvánkou k novému začátku.
Proč dodržovat jisté zásady před praktikováním, při praktikování i po něm? „Kéž jsou všechny bytosti šťastny,“ je hlavním mottem jógy. Abychom mohli přát štěstí všem bytostem, potřebujeme jej pocítit sami, a to nám jisté zásady, pilíře pomáhají zvědomit.
Sarasvatí je jednou z velmi důležitých bohyň, která je zmiňovaná hojně již ve védách a jednou z ústředních postav pozdějšího hinduismu. Ve védách byla Sarasvatí nejčastěji ztotožňována s řekou – která vyživuje, a přitom očišťuje.
Představte si místo, kde se čas zpomalí, ruch světa utichne a zůstane jen nekonečná krása přírody. V srdci norského souostroví Lofoty, na klidném pobřeží vesnice Stamsund, se odehraje jedinečný jógový retreat. Týden, který změní váš pohled na spojení s přírodou a vlastní nitro, pod vedením zkušených lektorů Václava Krejčíka a Jakuba Šambergera. Připojte se k nám od 27. července do 3. srpna 2025 a dovolte si zažít klid, jaký jste dosud nepoznali.
Na přelomu starého a nového roku máme často tendenci formulovat předsevzetí, která málokdy dodržíme. Díl viny na tom může nést i skutečnost, že tato předsevzetí jsou již předem zatížena příklonem k nezdaru, podobně jako mnohá jejich předchůdci. Sankalpa nic takového nenese – je v samém jádru pozitivní. Proč tedy letos místo předsevzetí zkusit formulovat sankalpu?
Fascie. Pro laickou veřejnost slovo zcela neznámé, pro doktory termín někdy až příliš opomíjený. V jógové praxi však začíná být fasciální problematika stále více skloňované téma. Pro mě osobně znamená propojení jógového cvičení a fasciálních principů novou cestou seberealizace a poznání. Pojďme se tedy společně podívat, co se za tímto tajemným slovem skrývá.
Začátek nového roku může na jedince, kteří nemají rádi změny, působit děsivě. Po klidném pohodovém svátečním období, kdy víceméně můžeme předvídat a čekat, co se stane, přichází nový čas plný nejistoty. A neznámého se často bojíme. Proč se změn nebát?
Rotace, twist, torze - pojmy, které uslyšíte na každé lekci jógy. Jógová praxe je těchto pozic plná a není se co divit, neboť benefitů, které nám jejich praktikování přináší je opravdu mnoho.
„Užívej si v životě malých věcí, jednoho dne se ohlédneš zpět a zjistíš, že byly velké.“
Kurt Vonnegut