Lotosový sed (padmásana)

31. 07. 2016


Lotosový sed patří asi mezi nejznámější jógové pozice, ale rozhodně ne mezi ty nejjednodušší. Pozice lotosu je velmi vhodná k meditaci a k pránájámě, jelikož omezuje krevní oběh v dolních končetinách, a tím snižuje jejich citlivost. 

Postup

Výchozí pozicí pro padmásanu bude pozice hole (dandásana). Pokrčte pravé koleno a oběma rukama uchopte pravou nohu v úrovni kotníku a položte nárt pravé nohy na levé stehno v blízkosti levých třísel. Poté stejným způsobem založte na druhou stranu levou nohu. Pokud se vám to bez problému podaří, vyrovnejte páteř, a v případě meditace či koncentrace položte svá zápěstí na kolena a proveďte meditační mudru spojení ukazováčků a palců. 

Varianty

Cvičencům, pro které je padmásana příliš složitá, slouží jako alternativy sukhásana (klasický turecký sed se zkříženýma nohama) nebo ardha padmásana (poloviční lotos, kdy je založena jen jedna noha). Existuje celá řada jednodušších variant a přípravných ásan, které tělo postupně a šetrně na plný lotos připravují.

Účinky pozice

Díky padmásaně dochází k protažení svalů celých dolních končetin, k otevírání kyčlí a uvolňování kolen. Krev z nohou je přesměrována více do břicha, což může být prospěšné orgánům v břišní dutině. Pozice má zklidňující účinky na nervový systém, tudíž je vhodná k meditaci a pránájámě. 

Kontraindikace

Problémy s koleny, kotníky a nárty. Pozor při celkovém zkrácení svalů dolních končetin.

Pozor!

Nikdy do pozice nejděte silou a před samotnou pozicí se vždy řádně zahřejte, např. několika pozdravy slunci, a dostatek času věnujte i pozicím, které vás na lotos připraví (pozice krávy, motýlek a další). Pamatujte, že lotos nemusíte zvládnout, klidně jej můžete alternovat výše zmíněnými jednoduššími variantami. V józe jde především o radost, ne o zvládnutí všech ásan. To je nemožné. 

 

 

 


Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket