BLESKOVĚ
Zdraví 21. 09. 2016 PDF Tisk

Z energie načerpané během noci těžíme celý den

Často myslíme na to, jak být co nejvíc fit během dne. Jak si udržet čerstvou mysl, dobrou náladu a dostatek energie. Moc dobře víme, jak únava negativně ovlivňuje naše chování i vnímání...

Z energie načerpané během noci těžíme celý den

V případě spánku je důležité myslet na to, že zde nehraje takovou roli jeho kvantita, ale zejména kvalita. Zkrátka, jak dobře jsme se na dnešní den vyspali. Kvalitu spánku může ovlivňovat řada faktorů. Někdy to jde ruku v ruce, a čím hůř se ke sklonku dne cítíme, tím hůř se nám usíná. Zejména proto, že nám zkrátka naše hlava nedá spát. Každý můžeme mít vlastní způsob, jak si utříbit myšlenky. Umět se před spaním uvolnit je velmi důležité. Někdy platí jednoduché pravidlo „nech to koňovi, má větší hlavu“ nebo „zítra bude také den“. Mysleme na to, že energii, kterou nezískáme během noci, přes den těžko naháníme.

Během spánku regeneruje náš organismus. Po sportu se regenerují svaly, po náročné práci zase mysl. Zdravý spánek trvá u dětí déle než u rodičů, kde se často uvádí jeho ideální délka mezi 6–9 hodinami. Dostatek spánku je jedna věc, ale proč se někdy stává, že se i tak ráno budíme jak „přejetí“? Zde hraje roli kvalita.

Někdy se vám v jiné posteli spí hůř, nebo naopak lépe. Nemusí to být jenom prostředím, ve kterém usínáte, ale i postelí samotnou. Velkou roli může sehrát materiál, ze kterého je vyrobena (v našich končinách bývá nejlepší volbou masivní české dřevo od tradičních českých výrobců), ergonomie i zvolená matrace aj. Raději investujme do kvalitní matrace s pevným roštem, než se pak trápit bolavými zády a jiným nepohodlím. V posteli dohromady strávíme třetinu svého života, a to už se vyplatí dát si záležet na jejím výběru.

Ideální je také během spánku větrat, neprovádět sportovní aktivity těsně před ulehnutím, a to samé platí i o vydatné večeři. Raději se najezme dříve, ať má naše tělo čas vše strávit a nevyčerpává se tím během noci.

Kvalitní spánek je základem kvalitního dne. Ať si den na nás připraví cokoliv – krásné zážitky, příjemné i méně příjemné chvíle, nějakou tu stresovou situaci nebo jiný zádrhel – s dostatkem energie se nám vše pěkné ještě zintenzivní a přes to špatné se zkrátka přehoupneme mnohem snáz.

 

  • autor: Jana Ondrejechová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné