úterý 25. 3. 2025
V prvním dílu jsme vás seznámili se vším, co se skrývá pod termínem Šankaprakšálana . Povídali jsme si o historii jejího vzniku, o pramenech, v nichž je popisována, o blahodárných účincích, které její praktikování přináší. V dnešním druhém díle seriálu bychom se chtěli zaměřit na popsání dvou lehce odlišných způsobů, jimiž lze šankaprakšálanu provést.
V této souvislosti bychom chtěli připomenout upozornění uvedené již v minulém díle seriálu: Pokud se rozhodnete Šankaprakšálana vyzkoušet na vlastní kůži, konzultujte nejprve s lékařem a provádějte ji pod odborným dohledem, který zajistí, aby vše proběhlo tak, jak má, a vy jste si neublížili.
Vhodná doba
Příprava
Postup
PRVNÍ CVIK
Výchozí postavení – mírný stoj rozkročný, chodidla asi 30 cm od sebe, prsty rukou jsou propletené, dlaně otočené nahoru.
Narovnejte záda, dýchejte normálně. Aniž byste otočili hrudník, ukloňte se nejdříve doleva, nezastavujte se v konečné poloze, znovu se vzpřimte a hned se ukloňte na druhou stranu.
Tento cvik opakujte čtyřikrát. Činí to celkem osm úklonů střídavě vlevo a vpravo.
Tyto pohyby otevřou vrátník a při každém úklonu část vody vyjde ze žaludku směrem ke dvanácterníku a tenkému střevu.
Celková doba trvání: cca 10 sekund
DRUHÝ CVIK
Tento cvik způsobuje postup vody v tenkém střevě.
Výchozí postavení je stejné – mírný stoj rozkročný; upažte a pokrčte levou ruku, až se ukazovák a palec dotknou pravé klíční kosti.
Proveďte rotaci trupu a protáhněte pravou paži co nejdále dozadu; díváte se na konce prstů.
Nezastavujte se, ale vraťte se hned do výchozího postavení a pak proveďte pohyb na opačnou stranu.
Tento cvik opakujte čtyřikrát, tj. osm pohybů střídavě vpravo a vlevo.
Celková doba trvání: 10 sekund
TŘETÍ CVIK
V tenkém střevě bude voda postupovat při dalším cviku.
Proveďte variantu kobry podle obrázku.
Země se dotýkají pouze prsty nohou a dlaně, stehna zůstávají nad podložkou.
Chodidla jsou od sebe vzdálena asi 30 cm (důležité).
Když zaujmete tuto polohu, otočte hlavu, ramena a trup tak, abyste viděli opačnou patu (při otáčení vpravo se tedy díváte na levou patu).
Nezastavujte se, vraťte se hned do výchozího postavení a zopakujte na druhou stranu.
Tento cvik opakujte čtyřikrát, tj. osm otočení střídavě vpravo a vlevo.
Celková doba trvání: 10 až 15 sekund
ČTVRTÝ CVIK
Voda, která postoupila až na konec tenkého střeva, je dále vedena tračníkem při posledním, čtvrtém cviku. Třebaže je nejsložitější ze série, je dostupný všem cvičencům, s výjimkou osob, které mají potíže s koleny nebo meniskem. Tyto osoby použijí variantu popsanou na závěr.
Výchozí postavení: dřep, chodidla vzdálena asi 30 cm, paty jsou vytočeny vně, takže jsou pod stehny, a nikoli pod hýžděmi; ruce jsou položeny na kolenou, vzdálených od sebe asi 50 cm.
Otočte trup vpravo a klekněte si na levé koleno, před pravé chodidlo. Dlaně střídavě stlačují pravé stehno k levé straně a levé k pravé straně tak, aby stehna stlačovala polovinu břicha, a tím i tračník. Dívejte se vzad, abyste zesílili torzi trupu a stlačovali břicho.
Zatímco v předchozích cvičeních nezáleželo mnoho na tom, zda začnete na levou, nebo na pravou stranu – pro toto cvičení je vhodnější stlačit nejdříve pravou stranu břicha, a tím především vzestupný tračník.
Obrázek ukazuje pohyb provedený na druhou stranu. Jako všechny předchozí, i tento cvik se provádí čtyřikrát, tj. osm pohybů střídavě vpravo a vlevo.
Celková doba trvání: 15 sekund
VARIANTA ČTVRTÉHO CVIKU
Jestliže čtvrtý cvik není proveditelný, můžete dosáhnout podobného výsledku pomocí varianty používané v jógové nemocnici v Lonavle. Nemocní, kteří jógu nikdy předtím nedělali, šankaprakšalánu zvládli tímto způsobem velmi snadno.
Podívejte se pozorně na obrázek a všimněte si, že noha je umístěna u vnitřní strany stehna, a nikoli na vnější.
Rameno se nedotahuje co nejblíže ke kolenu pokrčené nohy, naopak trup je mírně nakloněn vzad.
Paže opřená o pokrčené koleno slouží jako páka k torzi páteře a k přitlačování stehna proti podbřišku.
Toto cvičení má stlačovat pouze podbřišek a noha se nesmí dotýkat žeber!
PŘEHLED CELÉHO POSTUPU
Podle stupně nánosu tračníku očista obvykle odpovídá vypití 10–14 sklenic, zřídkakdy více.
Druhá metoda
Autorem je pan Jaroslav, na něhož jsme odkazovali již v prvním díle seriálu, tedy v minulém článku. Ten na základě bohatých praktických zkušeností zjednodušil Lysebethovu tradiční metodu, a zpřístupnil ji tak jednodušším provedením široké veřejnosti.
Příprava
Samotná procedura
Upozornění