Očistné techniky 08. 05. 2022 PDF Tisk

Džala néti aneb Čistý nos

S příchodem pylů, velkých teplotních rozdílů a nového období je vhodné pravidelně praktikovat jógové néti – výplach nosu. Džala néti, je jednou ze základních očistných technik, která se využívána v józe.    

Džala néti aneb Čistý nos

Proti zánětům dýchacích cest, proti usazeninám v nosní sliznici, proti alergiím, proti nachlazení a především pro správné dýchání je vhodné s podzimními dny praktikovat výplach nosu. Jedná se o starou indickou tradici pocházející z ájurvédy, která slouží pro kvalitní praxi pránájámy a cvičení ásan. Dochází zde ke spojení léčivé síly soli a vody. Výplach lze též provádět mlékem, nebo vlastní močí. Pročištěním nosu vzniká prostor pro proudění prány energetickými kanálky (nádis). Jelikož prána je především transportována dechem důležitost čistoty sliznic je zde prioritní. Jsou-li nosní dírky v nerovnováze, je narušená i energie mozkových hemisfér. Není tedy možné hovořit o rovnováze energií. Celý systém jógy pracuje na vyrovnání energií, a tak je třeba dbát na čistotu.

"Je-li jogín v provádění ásan jistý a upevněný a ovládá-li své smysly, pak by měl dle pokynů...začít s pránájámou a dbát na to, aby jedl jednoduchou a výživnou stravu. Je-li dech nerovnoměrný, myšlení ochabuje. Je-li dech pevný, pak je pevné i myšlení. Aby se dosáhlo pevnosti, musí jogín svůj dech řídit. Dokud dech sídlí v těle, je zde život. Zmizí-li dech, zmizí i život. Proto řiď svůj dech." Hathajóga prádípika (Citát z knihy Jógové nétí, Fontána).

Ájurvédské panča karma a jógové šatkarmas jsou očistné techniky pro odstranění škodlivin z těla i vědomí. Džala néti je technika promývání nosu vlažnou slanou vodou (také známá pod názvem nosní sprcha). Její provádění se doporučuje každý den a obzvláště na podzim, kdy dochází k přemnožení virů a jejich usazování na sliznicích, či v lidském organismu. Viry se množí v překyseleném prostředí a výplach tento stav vyrovnává. Současně se také doporučuje, jako vhodná prevence v období pylů (jaro, léto) a nečistého ovzduší, což posledně jmenovaný případ, je téměř každodenní realitou. To je také důvod, proč by vyplachování nosu mohlo být každodenní hygienou stejně tak, jako čištění zubů. Vyčištěné sliznice nosu nepůsobí jen na nosní dutinu, ale působí na celou oblast hlavy.

Nos je spojením s mozkem přes čichový lalok. Dochází k pročištění očí, nosu, uší a dalších dutin nad obočím a pod očima. Vzduch, který vydechujeme, ochlazuje čelní lalok mozku, kde dochází k vytváření tepla při myšlenkových procesech a emocích. Dechem se tento lalok ochlazuje. Souměrným dýcháním pravou a levou nosní dírkou dochází k nastolení rovnováhy mezi sluneční a měsíční drahou, energií a tím i sympatikem a parasympatikem. Je-li pročištěný nos, i dýchat je možné kvalitně. Když je dech ztížený, rychlý a povrchní, i emocionální oblast nevykazuje harmonický stav. Přehlížíme věci kolem sebe, neslyšíme informace, které vycházejí zevnitř, jednáme podrážděně, netečně, zlostně. Navíc v organismu dáváme prostor pro vznik nejrůznějších nemocí. Naopak je – li dech jemný a klidný, nemá-li překážky, stáváme se klidnými.

Provádění

Připravte si roztok, který je podobný obsahu soli v krvi. To znamená, že do půl litru ani ne vařící, ani ne studené vody dejte rovnou čajovou lžičku mořské soli. Tímto vám vznikne roztok, který je vhodný pro výplach nosu. Konvičku naplňte roztokem teplejší vody a soli. Mírně se předkloňte (nad vanu, umyvadlo) a přiložte hrdlo konvičky do pravé nosní dírky. Hlavu nakloňte tak, aby voda vtékala. Druhá nosní dírka, ta, ze které má vytékat voda, je tedy níže! Zatímco voda protéká nosními dírkami, dýchejte ústy. Po ukončení průplachu jedné nosní dírky jemně vydechněte hleny z nosní dírky. Stejným množstvím vody prolijte i druhou nosní dírku. Po ukončení se lehce nadechněte ústy a vydechněte, vysmrkejte se. Ideální pro provádění výplachu nosu je kaphalabhátí. Někdy je možné, že cítíme tlak v uších, ale ten většinou odezní.

Vyplachování můžete provádět každý den ráno, nebo i večer, podle toho, v jakém prostředí se pohybujete. Může se stát, že někomu nejde jedna dírka propláchnout stejně, jako druhá. To není problém. Zkuste vydržet a po čase se průchodnost dírek uvolní. Máte-li problém s nosní přepážkou, zřejmě tam omezení bude stálé. Po ukončení džala nétí by měl nos být volně průchodný, čistý a vaše smysly zjitřeny.

 

Literatura 

Očistné jogínské techniky, Donald Simon, Ian Makowski, Fontána

Jóga, omládněte s jógou za 2x7 dní, André van Lysebeth, Argo

 

  • -jd-
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné