čtvrtek 7. 11. 2024
Jedním z nosníků mého dnešního přístupu k jógové terapii je zdánlivě jednoduchá teze, že lidské tělo funguje jako projekční plocha. Tedy plátno, na kterém se přehrává velké množství jemných scénářů na pozadí. Ne vždy ale za děním, které máme zrovna před očima, hledáme scenáristu, ne vždy dohlédneme k záměru režiséra, a někdy si ani neuvědomíme, že vzadu existuje něco jako promítačka.
Fascie. Pro laickou veřejnost slovo zcela neznámé, pro doktory termín někdy až příliš opomíjený. V jógové praxi však začíná být fasciální problematika stále více skloňované téma. Pro mě osobně znamená propojení jógového cvičení a fasciálních principů novou cestou seberealizace a poznání. Pojďme se tedy společně podívat, co se za tímto tajemným slovem skrývá.
V prvním díle našeho příběhu putujícího za seznámením se s pěti těly jsme prošli skrze zkušenost s prvními dvěma těly. S tělem fyzickým, nazývajícím se annamajakóša, a s tělem energetickým, pránamajakóša. Nyní naše putování pokračuje třetím z pěti. Cíl poznání pátého těla se slibně blíží.
Nestačí ti jóga taková, jaká je tady? Proč musíš odjet až do Indie? Byla reakce lidí, když jsem před pár lety prodala auto a dala vědět světu, že odjíždím studovat jógovou terapii do Indie. Odpověď byla jednoduchá. I když jsem ještě zcela nechápala, jak to celé funguje, viděla a pociťovala jsem na vlastním těle, jak mi jóga pomáhala ze spárů poruchy příjmu potravy...
Co dělat, aby záda byla v bezpečí? I v rámci praxe je třeba si dávat pozor na provádění pozic a chránit svá bedra...
Mezi novými styly jógy, se kterými se můžeme aktuálně setkat, se objevila také tzv. faciální jóga. O co se přesně jedná a z čeho vychází?
Jóga je systémem, který doplňuje energii a uvolňuje ji ze zásob uvnitř organismu. Díky dýchání a práci s pozorností dochází v jógových pozicích k „dobíjení“ baterek a také k částečné regeneraci již poškozených systémů...
Cítíte-li se unaveni, vaše hlava šlape na sto procent, ale nejste schopni vypnout? Necítíte se vnitřně spokojeni a jste bez energie? Potřebujete dobít své baterky. Ale jak, když relaxovat se vám nedaří? Zkuste magickou kombinaci restorativní jógy, květových bio esencí a zvuku tibetské mísy. Ovšem pozor! Tento pocit relaxace je vysoce návykový.
Jak docílit samorevitalizačního procesu těla, jak umožnit tělu oživení, jak zregenerovat svaly, kosti, klouby a šlachy… jak jim pomoci? Spolehneme-li se na dokonalost našeho "napojení", můžeme dopřát svému tělu i mysli restart.
Kineziologie je nauka o pohybu, která u něj zkoumá psycho-somato-motorické vztahy. Vývojová kineziologie (přesněji řečeno jeden z jejích směrů) pak zkoumá vývoj pohybového chování v souvislosti s ontogenezí, tedy s vývojem jedince, který je primárně určen dědičností.