Jógová terapie 12. 05. 2022 PDF Tisk

Pevná půda nejen pod nohama - onko jóga

"Prodělala jsem rakovinu prsou a ještě nemám v pořádku rameno…“ „Léčím se s rakovinou žaludku, mohu zkusit onko jógu"? Tak zní mnoho dotazů směřovaných do jógových studií ve chvíli, kdy se vypíší lekce onko jógy. 

Pevná půda nejen pod nohama - onko jóga

Vážně cvičíš jógu s lidmi s rakovinou?“ Tento dotaz přiletěl do soukromé zprávy dvě minuty poté, co lektorka jógy, Karolína, zveřejnila na sociálních sítích oznámení o veřejné lekci onko jógy, jak dodává Karolína Štraus Idris pro časopis Jóga Dnes květen/ červen, který je právě na novinových stáncích.

V průběhu dalších dní mě s údivem zastavovaly recepční v Energy Studiu a ptaly se, jak taková lekce vůbec vypadá. Následovalo několik telefonátů. Tentokrát od samotných klientů. Vesměs podobného rázu, že by rádi vyzkoušeli jógu, ale… „Prodělala jsem rakovinu prsou a ještě nemám v pořádku rameno, tak raději počkám…“ „Léčím se s rakovinou žaludku, možná bych zkusil onko jógu?“

Rakovina vzbuzuje silné emoce na všech frontách. Dokáže převrátit život naruby na straně pacienta, ale i jeho rodiny. Podkopává sebedůvěru. Řve a rve se o pozornost. A je pochopitelné, že v procesu přijetí, smíření, léčení, rekonvalescence a udržování vystupuje(í) do popředí postižená(é) část(i) těla. Do té roviny, kde nemoc sráží na kolena, kde se hromadí pocit frustrace ze selhání vlastního těla, buněk, které se chovají hůř než nekontrolovatelný puberťák.

Právě do tohoto nastavení vstupuje onko jóga. Jednoduše řečeno se jedná o terapeutické setkání se zdánlivě jednoduchým cílem. Nalézt a posílit možnosti těla, nasměrovat mysl na to, co je možné, a opětovně nastolitrovnováhu dechu. „Na každou jógovou terapii jsem se těšila a hlavně mi zdravotně pomohla. Dokonce jsem začala mít ráda bojovníky!“ napsala mi nedávno novopečená lektorka jógy, které byla před třemi lety diagnostikována leukémie.

Náplň terapeutické onko jógy se často liší podle momentálního stavu daného klienta nebo skupiny. Podle záměru, se kterým klient na setkání přichází. Terapie jako příprava na chemoterapii bude vypadat odlišně od té, kdy je klient po zákroku. Taktéž bude vypadat úplně jinak pro klienta, který se vypořádává s následky léčby.

Jiřina Čížková je současnou klientkou onko jógy, prošla zákrokem a léčbou rakoviny prsu. Absolvovala preventivní hysterektomii. „Vnímám, že mám poničené tělo. Ale po každé, když docvičím, cítím se lépe. Úlevu cítím i v hlavě. Občas si říkám, jaké by to bylo, kdybych měla onko jógu už v průběhu léčby…“

Všechna setkání, skupinová i individuální, ale mají přece jen něco společného. Nejde zde o „posilování“. Nedílnou součástí terapeutické onko jógy je vytváření prostoru, kde si klient může odpočinout. Sám od sebe a od svých pocitů, stresů. Od prostředí, které mu jeho nemoc mnohdy připomíná. Jedná se o časoprostor, do kterého se zařazují relaxační techniky, vhodné meditace, terapeutická jóga nidra apod. Pro mnohé jsou tato setkání pevným bodem v jejich proměnlivém světě. Tématem květnového vydání Jógy Dnes je síla doteku a spojení. Dva prvky, které se linou skrz každé setkání onko jógy, kde se pozvolna opětovně buduje přerušené spojení sám se sebou.

Tari Prinster, lektorka jógy, která sama prodělala rakovinu prsou, ve své knize Yoga for Cancer potvrzuje to, o čem by se mělo mluvit ještě víc. O skrytém potenciálu tohoto život ohrožujícího onemocnění. Pokud je pozornost, která se na rakovinu upírá, obohacená o prohloubení pochopení a smyslu vlastních životních kroků, dokáže nasměrovat mysl a tělo k hlubší a lepší kvalitě života.

Slovy mého klienta, 60letého podnikatele s mnohočetným myelomem (nádorové onemocnění krevní plazmy), který absolvoval velice náročnou léčbu a je stále pod bedlivým lékařským dohledem: „Jóga mi pomáhá opět stát na vlastních nohou.“

Pokud potřebujete více informací ohledně onko jógy, a kde všude se koná, můžete kontaktovat nadaci Karma Srdcem nebo autorku tohoto článku.

V květnové/ červnové JÓGA DNES, která je právě na novinových stáncích, naleznete základní cvičební sestavu onko jógy. 

Objednat předplatné