Jógová terapie 24. 12. 2018 PDF Tisk

Jógová terapie a celistvost vnímání

Práce s myslí bude v jógové terapii způsobem rozplétání tajných zákoutí psychiky, a v této návaznosti i uvolněním pro fyzické tělo.

Jógová terapie a celistvost vnímání

Přístup jógové terapie je zaměřen na celek a cvičení je pouhou součástí. A tak pokud se začneme zabývat technikami jógy, které jako svůj záměr mají zastavení změn v mysli, naplníme původní význam jógy. Základní verš Jógasutry „Yoga čitta vrtti niródha“, I, 2. (zastavení vrtění mysli) se zcela shoduje s cílem jógové terapie. Práce s myslí bude v jógové terapii způsobem rozplétání tajných zákoutí psychiky, a v této návaznosti i uvolněním pro fyzické tělo.

Prostředky, které přímo ovlivňují tělo (ásany, krije, dechové techniky), techniky, které působí na mysl (ásany, jama, nijama, pránájáma, prátjáhára, relaxace), se vzájemně propojují na úrovních fyzického, mentálního a emocionálního těla. Svým působením techniky cílí na harmonizování procesů těla a pročištění mysli. Právě ono pročištění mysli je hlavním předpokladem pro naplnění slova terapie, protože při zbavení se stresu a napětí nebo skrytých a potlačených emocí dojde k uvolnění. Energie začne proudit, je distribuována i k těm nejvzdálenějším buňkám, vnitřní orgány získají zdroj energie a sílu pro regeneraci, člověk se cítí vitální a jeho imunita nekolabuje pod tíhou vnějších vlivů.

Jak vstoupit do všech fyziobiologických procesů těla, které ovlivňují vitalitu a zdraví?

Klíčem k chrámu těla, které chrání vše uvnitř, je dech. Řídit dech, smyslové orgány nasměrovat z vnějšího prostředí dovnitř, mít pravidelný režim vnitřní fyzické i mentální hygieny, a hlavně se zastavit, aby v zastavení mohlo vše nastat. Cvičení jógy, pokud je rozšířeno do své plné kvality (bez rozlišení na dynamickou nebo pouze klasickou formu), postupně vše již zmíněné ovlivňuje a koriguje. Záměrně píšu o spektru přístupů, protože každému vyhovuje jiný, ale všechny cesty vedou stejným směrem. Zastavit se a uvědomit si, jakou moc ve svých rukách a vědomém ovládání máme. Stačí si být vědom a řídit svůj dech. Nejenom chodit na hodiny jógové terapie, ale začít sám se sebou pracovat, aby terapie byla návratem k lepšímu pocitu ze sebe sama.

Všemocná síla jógy

Jógová terapie se zabývá celistvostí lidského bytí. V jednu chvíli hledáme jen funkční tělo, a tak ho díky józe najdeme. Střídáním tlaku v organismu ovlivníme endokrinní a imunitní systém, a začneme se cítit dobře. Pak jsme schopni v ukázněném těle vnímat dech a vnitřní procesy. Najednou si uvědomíme, že s dechem se začínáme dotýkat nějaké síly uvnitř nás. Něco v nás plyne, proudí, vibruje, tlačí, směřuje, a ona to může být tendence mysli, tedy ega, která nás chce odvést, abychom ten hluboký klid, často nazývaný štěstím, ještě nepoznali. Je třeba pracovat a nenechat se odlákat na cestu, kterou ego řídí. Ego je na zemi jen jednou, a tak se hodně snaží zahalit cestu, po níž jdeme za poznáním a pochopením vlastního života. Postupnou praxí ho vychováme, a pak začne vládnout klid a mír. Je to síla, se kterou jsme rádi. Rádi se do ní noříme, jsme v ní a nic nám nechybí. Ale není mysteriózní, je to naše vlastní síla, o kterou se můžeme vždy opřít a žít ji. Pokud se nám podaří vlastním rozhodnutím vstoupit do hloubky sebe sama, máme možnost objevit ten hluboký vesmír uvnitř středu naší hrudi. Když se v kostele podíváte na obraz Krista, často uvidíte umístění jeho srdce na středu hrudi. Možná je to udivující, ale možná je to směr, kterým dokážeme každý – nezávisle na čemkoliv a komkoliv – dojít k trvalému štěstí. To je uvolňující stav pro naši mysl i tělo a princip sebepoznání.

Sám sobě terapeutem

Rozviňte si podložku každý den, alespoň na ásanovou a dechovou praxi (20  minut). Večer si sedněte a 20 minut meditujte, nechte plynout vše okolo vás a pomocí dechu ustálete pozornost ve středu hrudi Zůstaňte tam bez hodnocení. Záleží na vás, kolik času věnujete sami sobě! Začněte jíst vědomě, abyste zjistili, co vám dělá dobře, a nemuseli se přejídat. Vytvořte si prostředí, kde se cítíte dobře. Pokud je něco, co vás obtěžuje, změňte to, protože každý máme možnost něco se sebou dělat. Najděte v životním stylu rytmus tak, abyste na prvním místě byli vy sami. Řiďte se rytmy a vytvářejte režim, ve kterém se učíte fungovat. Učte se nejdříve pozorovat, vyhodnocovat stávající stav, analyzujte a upravujte postupy, které vedou k cíli, lidské spokojenosti. Staňte se terapeutem sebe sama! Můžete.

 

Objednat předplatné