BLESKOVĚ
Ásany 16. 01. 2022 PDF Tisk

Gomukhásana (pozice krávy)

Ramakrišna, indický mystik a svatý muž, srovnává krávu s aspiranty jógy. Některé aspiranty musíte, obrazně, za ocas dotáhnout do chrámu jako krávu, zatímco ostatní si tam cestu najdou sami.

Gomukhásana (pozice krávy)

Go – kráva, mukha – tvář

Provádění pozice
Klekněte si a levou nohu překřižte přes pravou. S výdechem postupně sedejte dozadu mezi paty a chodidla směřujte co nejblíže k tělu. Kolena by měla zůstat spojená nad sebou. Pravá ruka je zvednutá, pokrčená v lokti a dosahuje dolů na záda v linii šíje. Levá ruka je pokrčená směrem dolů a položená vzadu na zádech. Ruce k sobě dosahují a spojují se. 

Tip! V případě, že ruce nedosahují prsty k sobě, jen naznačujte směr sblížení. Pro vhodný trénink můžete použít pro spojení rukou za zády jógový pásek, který vám prodlouží paže.  

Benefity
Pozice je vhodná pro otevření hrudníku, podporuje srdeční čakru a ovlivňuje proudění lymfy. Uvolňuje proudění energie v křížové oblasti a působí na SI skloubení. Uvolňuje klouby dolních končetin a paží. V začátku praktikování pozice se objevuje mnoho napětí. V kolenech, nohou, ramenech i rukách. Vzniká pnutí a flexibilita těla je omezena. Snažte se plynule dýchat a v pozici zůstat, aby si tělo zvyklo. Když se podaří spojit ruce k sobě, dochází k silnému otevření hrudníku. Udržte vzpřímenou páteř a mějte spojené ruce za zády. 

Kontraindikace
Problémy s klouby a ztuhlost v oblasti pánve a dolních končetin. 

Co skrývá ásana krávy? 
V Indii je kráva posvátné zvíře. Reprezentuje životní koloběh – vyrábí, dodává mléko a máslo, a její trus je používán pro vytápění pod kotlem. Na určitých místech Indie existuje obřad, ve kterém může být osoba nižší kasty povýšena do vyšší kasty tím, že se „rodí“ z velké zlaté krávy. 

Ramakrišna, indický mystik a svatý muž, srovnává krávu s aspiranty jógy. Některé aspiranty musíte, obrazně, za ocas dotáhnout do chrámu jako krávu, zatímco ostatní si tam cestu najdou sami. 

Kráva působí na pohled jako hora masa, s velkou silou a váhou. Chybí jí však ladnost a grácie, jakou má třeba podobně velký kůň. Přestože má kráva obrovskou hmotnost a sílu, dítě může jít až k ní a dotýkat se jí bez obav. Je mírumilovná. Síla je zde reprezentována potřebou udržet celé tělo pohromadě, ale jinak se za tím, co vidíme, skrývá velká jemnost a pocit klidu. Kráva nedělá rychlé pohyby, čiší z ní respekt a současně i mír. 

Kráva je posvátná, protože je autentickým symbolem mateřství. Podle Upanišad, Átman byl rozdělen na muže a ženu. Ona se stala krávou a on se stal býkem. Společně produkovali potomstvo, což stvořilo všechna zvířata na zemi. A z této krávy, matky, vzniklo mléko, které je plné božské moudrosti, a ta vyživuje aspiranta na duchovní cestě. 

Zdroj: 
Swami Sivananda Radha’s, Hatha Yoga The Hidden Language – Symbol, Secrets & Meditation, Timeless Books, 2006. 

  • autor: -jd-
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné