BLESKOVĚ
Ásany 24. 01. 2023 PDF Tisk

Ásany pro úlevu od stresu a napětí

V současné době nás stres ovládá více, než tomu tak bylo kdy dříve. Pohlcuje nás někdy natolik, že si to možná ani neuvědomujeme. Mnoho z nás dokonce trpí úzkostmi a depresemi, které se opakovaně vrací. Za tyhle stavy může mimo jiné současná zrychlená doba a mnohdy enormní požadavky zvenčí na naši osobu. Proto se lidé často uchylují k józe a meditaci, jež mají na tyto stavy mysli pozitivní dopad. A čím je to vlastně způsobeno a skutečně nám může jóga pomoci? 

Ásany pro úlevu od stresu a napětí

Každý z nás by se měl každý den alespoň na chvíli zastavit, uvědomit si, jak se cítí, zda je mu dobře ve svém těle a za co vše může být vděčný. Stres a deprese jsou dočasné stavy, které lze pravidelným cvičením (zejména nastavením mysli), eliminovat nebo jim zcela zabránit. Naši mysl, která se během dne nemá šanci ani na chvíli zastavit a neustále ji ovládají myšlenky ohledně budoucnosti a všech povinností, je potřeba zklidnit a utišit, k čemuž nás velmi účinně může dovést jóga. To, že právě jóga nám dokáže pomoci od negativních a toxických myšlenek, má hned několik zásadních důvodů. 

Prostřednictvím jógy a jógových pozic se naše mysl i tělo dokáže uvolnit a uklidnit. Pouze to, že tělo příjemně protáhneme a rozhýbeme, nám může přivodit větší pocit uvolnění od napětí. Pokud máme rádi vlastní tělo, dopřejme mu pravidelné protažení, čímž předejdeme nahromaděnému napětí a v našem těle nám bude dobře. Některé jógové pozice - ásany - dokáží účinně ulevit od stresu a napětí. Důležité je při nich dodržování základních jógových pravidel a také pravidelnost. Jednou z nejdůležitější součástí jógy je bezpochyby správné dýchání. Už jenom to, že se obracíme k vědomému nádechu a výdechu, nás dokáže zbavit napětí a nahromaděného stresu. Pokud se chcete oprostit od stresu a napětí, přidejte do své jógové praxe tyto následující pozice. Nezapomeňte, že je důležité vždy myslet na plynulé dýchání a správné provedení dané pozice.

Balásana - pozice dítěte 

Tato ásana je velice oblíbená, což má svůj prostý důvod. Nejen, že se v ní tělo příjemně protáhne, ale zároveň se i uvolní. Tato ásana je pro nás pohodlná právě proto, že kopíruje polohu dítěte v břiše matky. V této pozici zejména prodýcháte vnitřní orgány i hrudní páteř. Při provedení této pozice, kdy by záda měla být jemně protažena, hlava položena na zemi a sedací kosti na patách, pocítíte žádoucí uvolnění. Pokud nedosáhneme hlavou na zem, lze si dopomoci například jógovým bločkem nebo polštářkem. Polohu si lze jakkoli upravit a usnadnit, například oddálením kolen od sebe, čímž se uvolní i větší prostor pro dýchání do břicha i hrudníku. Tato ásana celkově uvolňuje napětí i zklidňuje mysl.

Anahátaásana - pozice štěněte 

Tato ásana může trochu připomínat pozici psa s hlavou dolů, je však snazší na výdrž. Pozice je prováděna na kolenou, přičemž ruce natáhneme dopředu a hrudník s hlavou necháme klesnout k zemi. Díky tomu, že pozice vyžaduje protažení v horní části těla, může uvolnit ztuhlá ramena a trapézy, kde se ukládá nejvíce napětí a stresu. V této pozici se vám také otevírá hrudník a je to proto velmi vhodná ásana na hluboké prodýchání a otevření srdeční čakry. I v této pozici si můžete hlavu podepřít bločkem, čím si umožníte větší pohodlí. Je důležité myslet na to, abyste ramena stahovali směrem od uší. Pokud chcete redukovat stres a napětí, tato pozice je vhodná právě proto, že dokáže do těla vracet harmonii a dosáhnout pocitu vnitřního klidu. Doporučuje se v této pozici vydržet alespoň pět nádechů a výdechů.

Uttanásana - hluboký předklon

Ásana hlubokého předklonu se provádí ve stoje s mírně pokrčenými koleny. Kolena by měla být na šíři boků a ruce volně svěšené dolů. Do hlubokého předklonu se můžeme dostat pomalu z rovného předklonu, břicho se snažíme přilepit na stehna a hlavu nechat volně svěšenou a uvolněnou, o čemž se můžeme přesvědčit jemným pokýváním hlavy do stran. Je důležité se v této pozici cítit pohodlně, tudíž je lepší mít trochu pokrčená kolena a ruce si můžeme spojit v loktech. Pro úplné uvolnění je důležité pozici několikrát zhluboka prodýchat, čímž se vám také promasírují vnitřní orgány. Uttanásana prohlubuje výdech, a proto se tělu dostane ještě většímu uvolnění. Pozice je velmi přínosná nejen pro ztuhlá záda a krční páteř, ale také vám pomůže od přebytečného napětí a stresu.

Šavásana - pozice mrtvoly 

Pozice mrtvoly patří jednoznačně k nejoblíbenějším ásanám. Při józe se v této ásaně může začínat a vždy by se s ní mělo končit. Představuje totiž hlubokou relaxaci a uvolnění těla, které by nemělo chybět v žádné jógové praxi. V této pozici bychom se neměli vůbec hýbat a myslí se zaměřit na každý sval, který je třeba nechat uvolnit. Pro větší pohodlí si můžeme hlavu podepřít polštářkem a tělo zabalit do přikrývky, neboť může po intenzivním cvičením rychle vychladnout. V této pozici dochází k naprostému uvolnění všech svalů na těle, což dopomáhá k hluboké relaxaci. Nádech a výdech by měl být přirozený a klidný. Šavásana příznivě působí na uvolnění mysli i těla.   

  • autorka: Mgr. Andrea Kubantová
  • IG: @andy.kubantova
  • fofo: Shutterstock.com

Objednat předplatné