Ásany 15. 05. 2022 PDF Tisk

Prasarita padottanásana (předklon v širokém stoji rozkročném)

Prasarita padottanásana neboli předklon v širokém stoji rozkročném je pozice, při které dochází nejenom k protažení svalů, ale i ke stimulaci mozkové činnosti, aktivaci pánve a kyčelních kloubů i ztišení. 

Prasarita padottanásana (předklon v širokém stoji rozkročném)
  • Prasarita – široký, roztažený
  • Pada – noha
  • Tan – protažený, natažený
  • Uttan – intenzivní
  • Ásana – pozice

Provádění pozice:

Široce se rozkročte a nohy nechte vnitřními hranami postavené rovnoběžně k sobě. Pro kontrolu upažte a v ideálním postavení jsou zápěstí nad kotníky. Umístěte paže do jedné z variant a s výdechem se předkloňte se zády co nejdéle rovnými. Pohyb pro předklon vychází z kyčelních kloubů a pánve. Předklon můžete rozvinout k pocitu „roztažení“ hýždí, který s předklonem souvisí, stejně jako vnitřní rotace stehen.

Pozor! Při předklonu dejte pozor, abyste těžištěm nemířili vzad. Váhu přenášejte více dopředu.

Tipy: Cítíte-li zkrácenou zadní stranu dolních končetin, mírně je pokrčte.

         Ramena držte od uší dole.

Účinky pozice: protažení zadní strany dolních končetin a zad, zlepšení hybnosti kyčelních kloubů a proudění lymfy, stimulace mozku a zbystření smyslového vnímání, podpora trávicí soustavy, jater, žaludku a sleziny, vhodná proti zácpě a plynatosti, dle polohy paží rozvoj hybnosti ramenních kloubů.

Kontraindikace: vysoký krevní tlak, výhřez ploténky nebo bolesti zad, problémy s hlavou, příliš zkrácené hamstringy (viz tip) 

Jaká tajemství pozice ukrývá?

Práce v kyčlích a ramenech s sebou přináší proces očišťování emocí na úrovni podvědomých zatuhlin. Pravidelnou praxí tak ovlivňujete základy od chodidel k pánevní oblasti, skrz kterou pronikáte do své animálnosti a ukotvení se v životě. Při práci v úrovni ramenního pletence přenášíte svou pozornost k nedávným událostem a současnosti. Spojením obou oblastí se dokážete postupně pročišťovat od minulých i aktuálních stavů s pevností ukotvenou v základech nohou a obrácením v předklonu dolů.

 

  • -jd-
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné