sobota 2. 12. 2023
Zkuste si na podzim nebo v zimě, které jsou sezónou respiračních onemocnění, provést malý soukromý průzkum. Zeptejte se nemocných na pravděpodobného původce jejich stavu – nejspíš se vám sejde několik podobných odpovědí – totiž, že ačkoliv tomu tak nutně nemusí být vždy, většinou na nás nějaký vir či bakterie skočí ve chvíli, kdy: málo spíme, špatně jíme, nedostatečně odpočíváme, jsme zkrátka ve stresu…
Zřejmě tušíte, kam směřuji – ano, pravidelná jógová praxe nás zbavuje stresu, který oslabuje imunitu. Potvrdily to výsledky rozsáhlého výzkumu, podle nichž už pouhých 20 minut meditace denně zvyšuje v krvi hladinu hormonů štěstí - endorfinů, podporuje pohodu v mysli a naopak snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu. To ale není jediný způsob, kterým jóga posiluje/ochraňuje přirozenou obranyschopnost našeho organismu.
Mysl, dech a tělo: Jak je revitalizovat k podpoře imunity
V posledních letech se z řad odborné veřejnosti objevuje stále více výzkumů ukazujících ke zjištění, že mnoho virů a bakterií v nás tiše sídlí a neškodí, dokud uvnitř našeho těla panuje harmonie. Jakmile se však něco vychýlí, shromáždí se a zaútočí na naši Achillovu patu – imunitu. A ti, kteří dlouhodobě praktikují jógu (patřím k nim i já), jistě nemusí pro zjištění, že jóga imunitu posiluje a podporuje, chodit daleko – z vlastní praxe vědí, že vnitřní, dechová a ásanová praxe poskytují jemné, přirozené prostředky pro každodenní podporu obranyschopnosti.
Jak jóga podporuje imunitu
Na rozdíl od jiných forem cvičení, které bývají zaměřeny na různé jednotlivé části těla, je jóga komplexní a působí úplně na všechno. Její praxe pomáhá snižovat stresové hormony a posiluje plíce a dýchací cesty. Zároveň stimuluje lymfatický systém k tomu, aby z organismu vylučoval toxiny a do orgánů přiváděl okysličenou krev zajišťující jejich optimální fungování.
Polohy pro lepší dýchání
Kdybych měla mluvit konkrétněji – tak třeba kurmásana (poloha želvy) podporuje činnost brzlíku, adho mukka švanásana (pes hlavou dolů) podporuje průtok krve do dutin, podobně jako většina obrácených poloh, které zároveň fungují jako prevence infekčních plicních onemocnění. Pokud se vám špatně dýchá a máte pocit, že musíte lapat po vzduchu, mohou pomoci uštrásana (poloha velblouda), gomukhásana (poloha krávy), balásana (poloha dítěte) s pažemi nataženými vpřed a následně bhudžangásana (poloha kobry) pro otevření hrudníku a eliminaci rizika zápalu plic.
Spravte si trávení, posílíte imunitu
Tradice jógy také naznačuje, že nachlazení a virózy mohou vzniknout důsledkem špatného trávení nebo energetické nerovnováhy pocházející ze zažívacího traktu, což má za následek hromadění hlenu putujícího do plic. S tím mohou pomoci různé rotace, které jemně stlačují a stimulují břišní oblast, což může zmírnit celou řadu zažívacích potíží a nepřímo tak posílit i kondici plic.
Pokud už nemocní jste, necvičte
To ale pořád mluvíme o prevenci, případně o počátcích nachlazení, jež se většinou ozývají vodovou rýmou. V případě, že skutečně onemocníte, je na místě zalézt do postele a odpočívat. Tím nejvíce jogínským rozhodnutím totiž v některých případech může být - jógu nepraktikovat. Na podložce. Protože vnitřní praxi, nebo jemnou dechovou, s sebou můžeme vzít i do postele.
A jogínky/autorky Alice Claggettová a Elandra Kirsten Meredithová ve své knize Jóga pro zdraví a léčení: Z učení Yohi Bhajana (1995) rozebírají zajímavou praxi, která podle nich může pomoci od horečky. Navrhují zaujmout polohu meditačního sedu sukhásany (snadná poloha), hřbety dlaní položit na kolena, prsty složit v dotyku do džňána mudry (palec a ukazovák se dotýkají) a jazyk do tvaru písmene U a takto vydržet alespoň po dobu 3 minut a volně dýchat.
Síla pranajámy
Výhody jógy pro posílení imunity však nekončí praxí ásan. Jak jógový učitel Gary Kraftsow ve své knize Jóga pro wellness (1999), tak lékaři a autoři knihy Jóga pro běžné nemoci (1991) kladou důraz na pránájámu, jógová dechová cvičení kondicionující plíce a maximalizující dechovou kapacitu, což se jako prevence napadení některou z respiračních onemocnění skutečně hodí. Konkrétně se zmiňují o kapalabhátí (rychlé břišní dýchání) a nádí šódhaně (střídavé dýchání nosními dírkami).