čtvrtek 30. 6. 2022
Začátek nového roku může na jedince, kteří nemají rádi změny, působit děsivě. Po klidném pohodovém svátečním období, kdy víceméně můžeme předvídat a čekat, co se stane, přichází nový čas plný nejistoty. A neznámého se často bojíme. Proč se změn nebát?
Kdybych si musela vybrat jednu jedinou pozici, kterou budu provádět každý den, byla by to pozice motýlka vsedě – baddha kónásana.
Specializovaný seberozvojový seminář Jóga jako (SELF) terapie se zabývá propojením mozku a těla v součinnosti pro zdravý pohyb, regeneraci optimálního držení těla a zařazením jógové filozofie do fyzické praxe jógy i běžného života za účelem pozitivního „pocitu“ sebe sama. Skrz uvolněné tělo, praxi ásan, rozvinutý dechový rytmus a schopnost pracovat s pozorností, se naučíte působit na všechny složky lidské bytosti (5 obalů těla) a otevřete cestu k vlastní spokojenosti. Rozvinete fyzickou i mentální praxi jógy.
Bhagvan Šrí Ramana Maharši, osvícený mudrc z indického Tamil Nadu, jenž měl stejně vřelé vztahy s lidmi, krávami i veverkami, byl opravdový mistr v jednoduchosti. Největší sílu jeho učení dokládá sám jeho život, jelikož doslova žil to, co předával. Nejen díky tomu je jeho učení ve své jednoduchosti skutečně opravdové a jedinečné. Moudře mluvit dneska umí kdekdo, ale moudře žít, to je skutečné mistrovství.
Po svátečním hodování určitě přijde vhod lehká zeleninová polévka, která zahřeje a uleví našemu přetíženému trávení.
Kouzelné slovní spojení wabi sabi v sobě ukrývá zcela nový způsob pohledu na svět a vlastní život inspirovaný staletou japonskou moudrostí. Ve svých zrychlených životech, kde se honíme za kariérou a bohatstvím, nám uniká, v čem spočívá skutečné štěstí. Co když je to vůně bylinkového čaje, sytě oranžový západ slunce nebo úsměv, který nám věnoval náhodný kolemjdoucí? Pojďme nahlédnout do japonského umění wabi sabi. Umění přijmout sami sebe a svět kolem nás se všemi nedokonalostmi, které k životu patří.
Lidské životy jsou charakterizovány protiklady, které jim v určitém smyslu dávají dynamiku. Jenže když jsou protiklady v rozporu, vzniká neklid. Ten může mít rozkladný vliv. Právě s takovým neklidem pracuje jemná hatha jóga. Učí nás spojovat, co je rozdělené.
A máme tu první úplněk letošního roku, který nastává přesně 18. ledna 2022 v 00:48 hodin a je ve znamení Raka. Také se můžeme setkat s označením vlčí úplněk. Proč tomu tak je, co nám lednový čas úplňku přinese a jak s ním můžeme pracovat?
Ramakrišna, indický mystik a svatý muž, srovnává krávu s aspiranty jógy. Některé aspiranty musíte, obrazně, za ocas dotáhnout do chrámu jako krávu, zatímco ostatní si tam cestu najdou sami.
Už naši dávní předkové před koncem starého a začátkem nového roku cítili potřebu urovnat všechny své záležitosti, vyřešit staré spory a dokončit vše, co mělo být dokončeno. To vše proto, aby do nového začátku mohli vstoupit s čistým listem. Tuto tendenci dnes jistě máme i my: je to dědictví generací, které v sobě neseme. Jaké očistné techniky nabízí jóga?