čtvrtek 14. 11. 2024
Co kdyby vám někdo řekl, že vaše myšlenky, to, co vám neustále proudí hlavou, může změnit kvalitu vašeho života? Změnilo by se něco na tom, jak smýšlíte o věcech i sami o sobě?
Taková jednoduchá a pro někoho možná i zbytečná otázka. Naše myšlenky ale často běží nevědomě, nepozastavujeme se nad tím, co vše si pouhým nastavením mysli přitahujeme do života. Co takhle to změnit? Síla myšlenky nebo zákon přitažlivosti není jen další ezo blábol. Stačí trochu pozměnit to, jak se na svět díváme a můžou se dít pozoruhodné věci. Jak to tedy funguje?
Pozitivní nebo negativní nastavení mysli
Z hlesla „myslet pozitivně“ se jednu dobu stal takový fenomén, který nám až trochu lezl na nervy. Není nic těžšího než myslet pozitivně ve chvíli, kdy se vám hroutí život, valí se na vás úkoly, povinnosti nebo nemoci. Pozitivní nastavení mysli ale neznamená, že se nám do života nevloudí nepříjemnosti. Rozhodně to neznamená ani to, že bychom se měli neustále usmívat a říkat, že vše bude dobré. Dovolte si na chvilku postěžovat a zanadávat. To, jak ale danou situaci budete vnímat v globálu a jaké myšlenky a informace si k sobě pustíte, záleží opravdu jen a jen na vás. Nedávno jsem slyšela říkat kamarádku, která si ve svých 35 letech povzdechla, že už je v půlce života a jak málo času ji zbývá a jak je ten čas neúprosný. Vedle ní seděla kamarádka, která mi s úsměvem na rtech sdělovala, že je jí 45 a celý život má před sebou a nemůže se dočkat, co vše ji ještě čeká. Nastavení mysli je zde jasné. Pravdou je, že právě zde má síla myšlenky svůj zdroj. Soustřeďujete svou mysl na hojnost nebo nedostatek?
Selektivní vnímání světa
Síla myšlenky funguje na základě selektivního vnímání světa. Náš mozek má totiž neskutečnou vlastnost, a to přiřazování významu jen tomu, co je pro nás důležité. Tento fakt si můžete ověřit například na známém videu, ve kterém máte za úkol počítat, kolikrát si lidé v bílém tričku hodí míčem. Polovina lidí po shlédnutí videa vůbec neví, že během házení míčem na scéně prošla gorila. Většina lidí ji vůbec nezaregistrují. To, že se nám v životě dějí i nepříjemné věci, které nemůžeme ovlivnit, nezměníme. Můžeme ale změnit to, na co soustředíme naši mysl. Pokud si v mysli představuji sebe, své děti a rodinu, zdravé a spokojené, naše mysl většinu chvil tak bude vnímat a prožívat. A většinu času k tomu povede jednotlivé kroky. Pokud zaměříme naši mysl primárně na negativní věci, uniknou nám ty pozitivní.
Naše mysl jako magnet
Ať se nám to líbí nebo ne, naše mysl funguje jako jakýsi emoční magnet. To, jak smýšlíme o sobě i ostatních, si do života chtě nechtě přitáhneme. Nezapomínejme ale na to, že naši mysl nelze ošálit. To, co si přejete a jak smýšlíte, musíte i vnitřně cítit. Jakmile jsou kroky, které podnikáte, v souladu s tím, co vnitřně cítíte, mozek dokáže rozlišit, co nám do mysli pouštět a co ne. A právě tehdy nabírají naše myšlenky opravdovou sílu.
Zhmotňování našeho přání
Síla myšlenky ale není pouhé přání. Nestačí zavřít oči a něco si přát. Znáte ten vtip, kde muž chodí pravidelně do kostela, kde se modlí, aby vyhrál milion. Jednou to socha svatého už nevydrží, obživne a řekne: „Tak si, prosím, kup los.“. To přesně vyjadřuje, že každé naše přání, naše myšlenka, je podmíněna akcí. Jděte ven a zkoušejte nové věci. Všímejte si věcí kolem sebe, mluvte s lidmi, sdílejte své sny nahlas – jedině tak může síla myšlenky fungovat. Možná se díváme na lidi kolem, kterým vychází vše, na co sáhnou. Vězte, že každému úspěchu a šťastné náhodě, předcházela akce, která možná nebyla tak snadná, vyžadovala notnou dávku odvahy, houževnatosti a touhy jít za svým snem, ale vyplatila se.