pondělí 27. 3. 2023
Pojem sebepéče může někomu znít prapodivně a možná trochu narcisticky - ale ruku na srdce. Pro koho jiného jógu děláte? O koho tím pečujete? Komu dopřáváte čas a prostor? Sobě.
Často se říká, že jóga se od všech ostatních cvičení v něčem liší. Je to fakt, který potvrdí každý, kdo jejímu kouzlu propadl. Jóga totiž nepracuje pouze s fyzickým tělem, pokud se jí otevřeme a umožníme si to, promění celou naši osobnost. Klíčem je koncentrace na dech.
Vyrůstal jsem v čase papírových map, kdy ztratit se bylo tak jednoduché, že si to dnes málokdo dovede představit. Takovou mapu stačí pootočit a už si to vesele štrádujete úplně jiným směrem. Nemluvím o tom, když po několika hodinách jízdy zjistíte, že ji držíte vzhůru nohama.
Zdá se, že jóga a její moderní propagace je dokonalost sama. Celý život směrujeme k dokonalosti, jdeme cestou necestou a snažíme se neustále něco dokázat, jako bychom chtěli něco vyhrát. Co chceme vyhrát? Sázku do loterie? Vytvoří nám to úsměv? Možná ano, ale štěstí si za to nekoupíme.
Trendem dnešní doby se více a více stává téma “zdravé stravování”. Sociální sítě jsou plné výživových poradců a influencerů, kteří sdílejí rady a krásně nafocená jídla, časopisy nabízejí řadu lákavých receptů, na internetu na nás vyskakuje nepřeberné množství různých výživových směrů a diet. Ze všech stran se k nám dostává spousta rozličných názorů, jak se “správně” stravovat, co je “zdravé a nezdravé”.
Rozhodující není délka, ale kvalita. Stačí 10 minut denně, jógu můžete praktikovat v kanceláři, ráno po probuzení, večer před usnutím - vedle stolu, v posteli, kdekoliv a kdykoliv. Jóga nezná výmluvy, stačí chtít a najdete si na ni čas vždycky, umí se přizpůsobit.
Stmívá se brzy, občas mrholí a vzduch je vlhký. Lezavá zima proniká pod nehty a tlačí nás do lůna našich domovů. Dlouhé večery vybízejí ke zklidnění a kontemplaci. V tomto období dlouhých nocí je noření se dovnitř naší přirozeností. Nebraňme se tomu, naopak, vytvořme si prostředí, ve kterém můžeme spočinout v bezpečí, klidu a s důvěrou. Vytvořme si rituály, kdy vonné esence podpoří náš prostor pro hloubání a rozjímání. Vytvořme si kouřovou clonu, do které se můžeme zahalit a zastavit se v momentu přítomného okamžiku.
Už před několika tisíci lety zjistili jogíni, že lidská bytost je mnohem víc než jen tělo. V jógové filozofii existuje dokonce myšlenka, že nejniternější esence člověka sestává z čisté radosti. Existuje způsob, jak k ní najít přístup?
Jógová etika se obecně vyznačuje jedním typickým principem: Skrze přijetí a pochopení sebe sama mohu přijmout a pochopit okolní svět. Podle toho bychom vždy a za všech okolností měli začínat především sami u sebe. I Ježíš říkal, že bychom si vždy měli nejprve zamést před vlastním prahem, nebo že ten, kdo je bez viny, má první hodit kamenem.
Úvodní fotka mého dnešního blogu není z Bali ani Thajska, ale je z ájurvédského resortu v mé milované Indii. Opět po 3 letech jsem zpět a jsem šťastný jak blecha.