Power jóga

 

Je příjemná, klidná, pohodová. Nepotřebuje téměř nic, jen Váš dech, vědomé řízení a kontrolu těla. Powerjóga, styl jógy, který využívá pozice, které možná znáte z obrázků o klasické józe, ale není přísný a důsledný ve filozofii a pravidlech, které klasická jóga vyžaduje. Powerjóga je cvičení a jógou se může stát tehdy, když vás zajímá více. Nejdůležitější je pro powerjógu tělo, které používá jako prostředek k dobré fyzické a psychické kondici. Powerjóga je zaměřena na harmonii těla a mysli, rozvoj fyzických a psychických schopností, odbourání stresu a napětí. Je vhodná jako prevence před bolestí zad, které jsou často způsobeny civilizačními vlivy: špatné držení těla, špatné pohybové návyky, jednostranné zatížení, nezdravá strava, stres, atd. Powerjóga je zaměřená na protažení svalů celého těla, jejich posílení a udržení naší tělesné a psychické kondice. Propojuje tělo, mysl a duši s cílem vytvořit harmonii.

Proč cvičit powerjógu? Neumíme relaxovat, neumíme odpočívat a přitom stačí se jen na 10 minut denně zastavit se a například si sednout do zkříženého sedu a jen dýchat. Dýchat znamená, že se dýchání musíme věnovat a vědomě dech řídit. To se nazývá pránájámá. Jedná se o dechové techniky, které se používají v józe. Powerjóga používá plný jógový dech, který ale není čistou pránájámickou technikou. Pro pokročilé cvičence je vhodné použít dech udždžají. Naše dýchání je trochu povrchní a my můžeme plíce více využít. To Vás powerjóga naučí. Ráno, když vstáváte, v kanceláři, když Vás bolí záda od počítačů, nebo večer, když nemáte energii a jste mrzutí, unavení si můžete opět na 10 minut/ co je to v počtu minut za celý den/ zacvičit pozdrav slunci, nebo několik lehkých pozic, které každý zvládne a opět budete fit. Ztráta energie pro současnou dobu je klasickým příkladem nezdravého života. Strava, pohyb a pozitivní myšlení jsou základními pravidly, které by se časem měly do života dostat, abychom měli dostatek energie pro život. Získáte a obnovíte Vaši imunitu, získáte harmonicky rozvinuté tělo po stránce protažení a posílení svalů, uvolní se Vám například bolestivá záda z vaší práce, kdy převážně jen sedíte, budete příjemně naladěni a budete mít energii. Obdivujete krásné postavení tanečnice? Obdivujete jak tanečníci umí zacházet se svým tělem? To vše Vás toto cvičení naučí a stačí opravdu jen zkusit a nechat postupně tělo pronikat do jednotlivých pozic. Za pár týdnů uvidíte první výsledky. Už jenom to, jak se postavíte bude signál toho, jak k Vám budou ostatní přistupovat a jak Vy budete působit na lidi. Shrbeného člověka, si nikdo nevšimne. Ale, postavíte-li se krásně do výšky a šířky ramen, uvidíte jak najednou získáte sebevědomí, jak se budete cítit jistě.

Je to cvičení, které Vám nic nenutí. To co zrovna chcete, to co zrovna potřebujete v rámci pohybu tato cvičební aktivita naprosto splní a vy můžete posílit a protáhnout, vytvarovat tělo, zbavit se problémových partií, se kterými hodně bojujeme. Co víc? Můžete zhubnout, a to relativně bez velké dřiny a vynaloženém hodně času. Nebudete unaveni, nebudete vyčerpání a sami se dokážete o svoji energii a tělo starat. 10 minut denně, nebo 3 krát týdně 20 minut není tak moc, abychom se museli na nedostatek času neustále vymlouvat. Vím, že dokud Vás nenapadne nemoc, dokud Vás záda nebolí, dokud jste plní energie Vás napadá otázka proč bych ale měla, měl cvičit?

Od pradávna se lidi pohybovali. Od pradávna lidi fyzicky pracovali. Nyní? Sedíme v kanceláři, jedeme v autě, sedíme večer doma u televize, nebo u počítačů. Prostě děláme vše proto, abychom tělo nechali chátrat. V těle, které nic nedělá také svaly, orgány moc nedělají. Nastavují se tak, jak jim to oslabené tělo svalově umožní, různě se kroutí a dostávají se na místa, kde třeba nikdy nebyly. Stačí jen kousek posunu a harmonie je ta tam. Stačí přidat do svého životního stylu trochu pohybu.

Cvičení powerjógy vás přivede na filozofii a životní styl, který si stanovíte s pomocí powerjógy vy sami. Už to nebude jen pouhopouhé cvičení, ale série zvyků a návyků, které začnete praktikovat, aniž byste si je museli někde přečíst, nebo aby vám je někdo vnutil. Powerjóga Vás nechá jen cvičit a časem, bude-li se Vám cvičení líbit Vám může otevřít cestu k poznání sebe sama a vy se tak můžete vydat na cestu dál…..jógu v jejich nesčetných krásných stylech, které prezentují různé školy jógy. Já Vám v powerjóze nabízím pouze cvičení, které také má filozofii – být fyzicky a psychicky zdatní v rozmezí našeho běžného života. Každý z nás jsme jiní, každý chceme něco jiného a proto, vždy máte na výběr. Nejhorší je sedět a nechat tělo na pospas civilizačním vlivům, které na nás působí každý den. Přidejte se mezi lidi, kteří se o sebe starají. Uvidíte, že budete spokojeni.

Autor: Václav Krejčík

Období ženy a vliv jógy

Období ženy a vliv jógy

Zdraví a harmonie celého organismu závisí na fungujícím propojení mezi tělem, myslí a duchem. Zrovna tyto „složky“ člověka jsou s postupujícím věkem „opotřebovány", nebo zvýšenou měrou namáhány...

celý článek
Pozdrav slunci / Pozdrav měsíci

Pozdrav slunci / Pozdrav měsíci

Po Adho mukha svanasana (Pes hlavou dolů) je Pozdrav slunci možná nejznámějším jógovým cvičením. "Surya" znamená v sanskrtu slunce a "namaskara" pozdrav. Surya namaskara je na rozdíl od novodobých forem jógy dědictvím osvícených mudrců z védského období.

celý článek
Jóga a možnost vyjádřit se

Jóga a možnost vyjádřit se

Každý člověk získává představu o józe z různých časopisů, knížek nebo rozhovorů s přáteli. Skládá si svou mozaiku, proč jógu zkusit. To se stává motivací, která člověka přivede na svou první lekci jógy...

celý článek
Powerjóga v praxi

Powerjóga v praxi

Powerjóga se řadí mezi dynamické styly jógy a troufám si říct, že i mezi ty nejrozšířenější. Její nespornou výhodou je, že ji může praktikovat opravdu každý. Není třeba navštěvovat kurz a prokousávat se od začátečníků.

celý článek
Spojení dechu s pozicemi

Spojení dechu s pozicemi

Jemný a příjemný pohyb vyjadřuje spojení mezi dechem a pozicemi, které se v powerjóze spojují do jednoho celku (koloběhu).

celý článek
Mírumilovný bojovník – cesta powerjógy

Mírumilovný bojovník – cesta powerjógy

V každodenním životě v sobě hledáme sílu vstát a jít za svými cíly. Jsou dny, kdy máme pocit, že dál to už nejde a jsou dny, kdy energii a sílu můžeme rozdávat. Aby síla byla stále přítomná, respektivě bez velkých výkyvů, je vhodné mít v životě dobře dosažitelné pomocníky. Zajímáte-li se o jógu, může to být právě ona.

celý článek
Plynutí jógy – flow&restore

Plynutí jógy – flow&restore

Pro dobrou kondici a energii stačí tak málo. Chtít, mít energii a motivaci, aby došlo k naplnění cílů. Pěstovat a rozvíjet vůli vyžaduje trochu ukázněnosti a disciplíny. Tím se vytvoří základní životní rituály, díky kterým se následně člověk cítí spokojeně.

celý článek
Jógová urputnost

Jógová urputnost

Proč já neudělám pozici s větším rozsahem a stejnou variantu jako provádí kamarádka?“ Existuje vůbec nějaké dokonalé provádění pozic? V čem tkví pokročilost jógy?

celý článek
Power of yoga (powerjóga)

Power of yoga (powerjóga)

Je škoda překládat název, který vyjadřuje z angličtiny téměř všechno, co můžete v powerjóze nalézt. Síla vyjádřena pravidelným cvičení ásan v dynamickém sledu uspokojí všechny, kteří chtějí trénovat své tělo a díky síle svého těla objevit i svou vnitřní sílu.

celý článek
Jóga v dynamice dechu

Jóga v dynamice dechu

Dynamické cvičení jógy vyvolává představy o síle, rychlosti a napětí. Jsou to však mylné představy, které vycházejí z nesprávného pochopení slova „power“. 

celý článek

Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket