úterý 21. 1. 2025
Někdo z nás je noční sova, jiný ranní ptáče. A tím už je dáno, že sovy na ranních lekcích často nepotkáte. Jedině nějakou zatoulanou, kterou k brzkému vstávání přemluvila kamarádka, ale to se jí těžko povede podruhé.
Ranní cvičení: Výzva, která stojí za to
Pro mnohé z nás je ranní vstávání samo o sobě dostatečně náročné, natož přidat k tomu cvičení. I pro ty, kteří se probouzejí snadno, bývá motivace k pohybu po ránu někdy obtížná. Proto smekám před všemi, kdo pravidelně zvládají ranní lekce – a není vás málo. S blížícím se jarem se dny začínají pomalu prodlužovat, a brzy nás při probouzení přivítá sluneční svit. To hned dodá optimismus!
Proč cvičit ráno?
Názory vědců na ideální čas pro cvičení se různí. Jedna studie potvrzuje, že ranní cvičení je skvělé pro hubnutí a zlepšení zdravotního stavu. I krátká rozcvička totiž probudí tělo z polospánku, nastartuje metabolismus a dodá energii na celý den. Pravidelný ranní pohyb také příznivě ovlivňuje krevní tlak, zlepšuje kvalitu spánku a pomáhá snižovat stres, díky čemuž posiluje naši imunitu.
Na druhou stranu jiné výzkumy ukazují, že nejvyšší tělesný výkon dosahujeme odpoledne, mezi druhou a šestou hodinou, kdy vzrůstá tělesná teplota i aktivita svalů. To jistě potěší ty, kdo rána milují především v posteli.
Ale pozor! Smyslem ranní praxe není vyčerpání nebo usilovné budování kondice. Měla by být spíše jemným probuzením těla, proto není vhodné sahat po těžkých činkách nebo statických silových cvičeních. Mohli bychom skončit s bolestí místo s dobrým pocitem. Ranní pohyb v jakékoliv formě stimuluje produkci hormonů „dobré nálady“, jako je serotonin, a nastartovat den s úsměvem – to má nepopiratelný přínos.
Jak cvičit po ránu?
Ráno bývá tělo ztuhlé a svaly se probouzejí pomalu. Začněte proto postupně. Ideální je nejprve se zahřát – například věnovat pár minut vědomému dechu. Sledujte, jak dech plyne, a postupně jej prohlubujte. Následně přidejte jemné protahovací pohyby.
Jedním z výborných ranních rituálů je masáž chodidel pomocí malého masážního míčku nebo tenisáku. Tím „rozlepíte“ fascie – kolagenová vlákna, která obklopují naše svaly. Fascie hrají klíčovou roli v pružnosti a hydrataci těla. Během noci se tekutiny v těle přestanou pohybovat, a právě masáž pomáhá jejich cirkulaci obnovit.
Tip: Zkuste si promasírovat jedno chodidlo a pak se pomalu předkloňte. Poznáte rozdíl mezi pružnější stranou a ztuhlejší částí těla. Tento efekt je nejvýraznější právě po ránu.
Pozdrav slunce – súrja namaskar
Pozdrav slunce je tradiční jógová sestava, která se praktikuje již stovky let. Ideálně ji provádíme s pohledem k vycházejícímu slunci. Plynulé přechody mezi předklony, záklony a bojovníky vás zahřejí, protáhnou a připraví na náročnější pozice.
Pokud se rozhodnete zůstat jen u pozdravu slunce a budete jej provádět každé ráno, během pár měsíců pocítíte změny – posílíte svaly, zpevníte tělo a pravděpodobně zhubnete. Klíčem k úspěchu je soustředění a synchronizace pohybu s dechem. Začátky mohou být náročné, ale nevzdávejte se. Přizpůsobte tempo svému dechu a brzy zjistíte, že pohyb a dech se začnou přirozeně doplňovat.
Tip: Udělejte si z pozdravu slunce svůj ranní rituál. I pokud nejste ranní ptáče, zkuste si přivstat o 10 minut. Stačí několik opakování základní sestavy – střídavě od pravé a levé nohy. Cvičení může být pomalé a klidné.
Co když to někdy nejde?
Nepodařilo se vám ráno zacvičit? Nevadí. Dobrý úmysl se často střetává s realitou – povinnosti, únava, společenské aktivity. Pokud jste se vrátili domů ve tři ráno z plesu, není nutné se nutit do cvičení. Důležité je, že se ke svému rituálu vrátíte hned následující den.
Co je na ranní praxi tak výjimečného? Především ten pocit po ní.