Power jóga 31. 08. 2015 PDF Tisk

Vnitřní jóga a praxe ásan

Jóga nabízí všem, kteří ji začnou, jít jemnou cestou za poznaním sebe sama, zlepšením fyzické kondice a uvolněním se od napětí. Otevírá vnitřní prostor pro pochopení sebe sama.

Vnitřní jóga a praxe ásan

Powerjóga je jednoduchá, učící ty nejzákladnější jógové návyky: správně dýchat a bezbolestně cvičit pozice. Často si lidé mylně představují, že budou cvičit náročné pozice a v rychlém tempu. To je potom gymnastika, ne power(jóga), která je vědomou praxí jógových ásan, a na to třeba čas. Powerjóga pomalu plyne v prodlouženém dechu, který je základem cvičení jógových pozic. Pozice se rozvíjejí od základních variant dle možnosti každého, kdo se vydá na lekci powerjógy. A tak není třeba strach, že člověk nebude zvládat. V jednoduchosti je síla a krása, a to platí i při powerjóze. Je třeba v pozici chvíli vydržet, aby mohl nastat její regenerační účinek. Aby byla jóga jógou, je nutné pracovat s pozorností. Tendence mysli je neustále těkat, mít v sobě nejrůznější obsahy z minulosti a budoucnosti, ale často o přítomnosti toho mnoho nevíme. Pokud svou pozornost směřujete k momentu “tady a teď” tak nic nebrání v tom, nechat se unést powerjógou. V tuto chvíli dochází ke krásnému propojení těla i mysli a vy se tak ocitnete v dynamické meditaci. 

Čekat účinky praxe powerjógy rychle, je pouhé přání, které nemá opodstatnění. Je velice důležitá pravidelně se opakující aktivita. Efekt powerjógy se dostaví po dvou až třech měsících. Budete-li cvičit ásany, věnovat se dechu a koncentraci 2-3krát týdně například 30-40 minut, ucítíte, jak se postupně proměňuje vaše tělo i psychika. Tělo se protáhne, souměrně posílí, záda se zbaví bolesti a vaše vitalita vzroste. Budete pociťovat dostatek psychické energie, kterou můžete využít v práci, osobním životě a všude, kde ji potřebujete. S tím souvisí i posílení nervového, hormonálního a imunitního systému. Efekt powerjógy není pouze na povrchu těla, ale především uvnitř těla a mysli. 

Powerjóga je příjemný trénink těla a mysli v jednotě. Řídíte se jen tím, co dle svých individuálních možností jste schopni zvládnout. Cvičení pozic je jen malá součást lekce powerjógy. Hlavní je regulace a řízení dechu, umění směřovat pozornost do přitomného okamžiku (kocentrace). Tím zajistíte, že po lekci powerjógy jste zcela zregenerovaní a máte dostatek energie pro všechno, pro co se rozhodnete. To je power! To je síla, kterou v sobě objevíte!

  • autor: Václav Krejčík
  • www.energystudio.cz
  • zdroj fotky: Samphotostock.cz 

Chcete-li naučit se základům jógy, doporučujeme pražské Energy Studio, kde v mnoha kurzech jógy naleznete vše, co k praxi jógy potřebujete. 

 

Objednat předplatné