sobota 30. 9. 2023
Co když se nedokážete uvolnit a relaxovat, a to ani ve chvíli, kdy si lehnete do šavásany? Plně se uvolnit je mnohem těžší, než se může zdát – zejména pokud jsme nabuzení několika šálky kávy, vystresovaní z přemíry práce, plní negativních pocitů nebo nervózní z blížící se zkoušky.
Přinášíme pár tipů, co vám může pomoci.
Podzim dorazil v poryvech větru a s přívaly padajícího listí. Na první pohled hezký obrázek plný barev, který však není po teplém a prosvětleném létu vždy vítaným společníkem. Chlad, zkracující se dny, neustále se měnící počasí, to všechno je spíše důvodem uvařit si hrnec horké polévky a zůstat pod dekou.
Důvodů, proč praktikovat jógu v domácím prostředí, může být celá řada. Klid a pohoda doma spolu s možností si začátek i průběh lekce přizpůsobit vlastním potřebám tu stojí proti větším nárokům na disciplínu a vůli.
Většina z vás pravděpodobně již zaslechla pojem „mindfulness“. Jde o uvědomění si myšlenek, které ale nijak dále nerozvíjíme, neanalyzujeme, necháme je jen tak projít a snažíme se vrátit zpět do přítomnosti. Často tento název nacházíme ve spojení s meditací, kdy zavřeme oči a na nějakou dobu se odpoutáme od okolního světa, vnímáme, co se děje uvnitř nás.
V tomto článku si povíme, jak – a jestli vůbec – se od sebe liší podzimní svátky Samhain, Dušičky a Halloween. Zjistíme, který z nich byl tím prvním a jak se každý svátek slavil v minulosti a slaví nyní.
Článek má záměrně název vedlejší účinky jógy, protože ať už člověk začíná s jógou relativně nevědomě, řekněme z donucení nebo dobrovolně a s nadšením, jóga se vždy projeví. A postupně se její působení infiltrují do všech oblastí života, pokud tedy člověk vytrvá a šmahem ji neodsoudí po pár hodinách.
Umění relaxace – mysli i svalstva je pro moderního západního člověka stále těžší. Nevědomě (nebo vědomě?) se zaplétá do sítě hekticky-sedavého životního stylu, kdy většina času náleží práci, a to málo, co zbývá pro osobní volno, bezmyšlenkovitě ubíjí na sociálních sítích. Odpovědí na otázku po zapomenutém umu uvolnění může podat jóga. Jen se jí musíme otevřít.
Jaký je rozdíl mezi disciplínou (tapas) a ulpíváním (nesplnění aparigrahy)? Ač se to na první pohled rozhodně nejeví, protože se zdá, že jedná o dva zcela odlišné pojmy, smazat rozdíl mezi nimi je, zejména v období, kdy máme do praxe velký zápal, více než snadné. Jak se toho vyvarovat? Jak zařídit, abychom si ulpívání nepletli se sebekázní?
Slovo śāntih pochází z nejstaršího jazyka, ze sanskrtu, a znamená mír. Při zpěvu slova přejeme onen mír nejen sobě, ale také celému vesmíru.
Dech je s námi v každém okamžiku našeho života. Často si jej ani neuvědomujeme, i když je přímo spojen s našimi emocemi. Pránájáma je cestou, jak svého nejbližšího přítele poznat a utužit tento jedinečný vztah.