Zdravá strava 31. 10. 2020 PDF Tisk

Dýně Hokkaido

Dýně jsou neoddělitelným symbolem podzimu. Co pro nás znamená dýně z pohledu výživy? A jak si ji nejlépe vychutnat?

Dýně Hokkaido

Dýně Hokkaido patří mezi nejoblíbenější druhy dýní a to nejen pro své univerzální použití v kuchyni. Její obliba vzrostla hlavně s rostoucím zájmem o zdravou stravu. Poslední roky si podzim bez „hokkaidiček“ snad ani nedovedeme představit. 

Nutriční stránka
Dýně je primárně velmi bohatá na karotenoidy, z nichž dominuje betakaroten, provitamín A. Karotenoidy jsou silnými antioxidanty a jsou důležité pro zdraví našeho zraku. Dále dýně obsahuje celkem významné množství vitamínu C, který se však vařením a pečením často ničí. Za zmínku stojí i vitamín E a minerální látky – hořčík, draslík, měď a železo. Kalorická hodnota je nízká – 100 g dýně obsahuje okolo 37 kcal a majoritně jsou v ní zastoupeny hlavně sacharidy a to okolo 8 g na 100 g. Obsah bílkovin a tuků je minimální, i když 1,5 g bílkovin na 100 g se relativně cení. Zanedbatelná není ani vláknina – v jedné porci dýně přijmete cca 6 g vlákniny.

Dýně Hokkaido v kuchyni
Nejoblíbenějším pokrmem a také dosti možná úplně prvním je dýňová polívka (na recept se můžete těšit dnes večer) nebo dýňové pyré. Upečená dýně je sama o sobě velmi chutná a s trochou soli a olivového oleje může tvořit zdravou přílohu k různým dušeným či pečeným masům a jiným pokrmům.

Dýňové pyré, které vznikne pouhým upečením a rozmixováním dýně, je také jedním z prvním příkrmů malých dětí, které začínají postupně zařazovat jednotlivé potraviny do jídelníčku. Je to hlavně z toho důvodu, že má nízkou alergenicitu. Dýňové pyré lze přidat do nejrůznějších nákypů a pečených koláčů. Můžete ho přidat do lívancového těsta, do ranní kaše a nebo jako základ různých krémových polévek. Velkou výhodou je, že si pyré můžete zavařit do sklenic a nebo zamrazit pro pozdější použití. Sama si vždy na podzim rozsáčkuji pyré po stejných množstvích do mrazáku a podle potřeby si ho vyndavám až do jara.

Dýně s i skvěle rozumí s perníkovým kořením a se skořicí. Na slano zase se zázvorem, muškátovým oříškem a chilli. Kousky pečené dýně můžete přidat do rizota, do luštěninového nebo zeleninového salátu a nebo do různých jiných směsí dle chutí.

 

TIP – Vyzkoušejte některý z dýňových receptů od Jóga Dnes:

 

Objednat předplatné