BLESKOVĚ

Jógová terapie, aneb Návrat do dětských let

Jóga odkazuje k jemnému a přirozenému pohybu a především k dětské spontánnosti a přirozenosti. To, co již umělo dítě se nyní učíme na józe. Dobře se opřít a posunout se k další pozici.

JAMA: Brahmačarja (zdrženlivost)

Nic proti vášni jako takové; tento princip se však týká spíše zdrženlivosti a jednání s odstupem. Rozhodujeme se a neseme za důsledky svých činů zodpovědnost...

Obrácené pozice a menstruace

Z hinduistické tradice a podle ájurvédy, cokoliv má být odvedeno z těla, není důvodu tomu bránit. A co tedy krev při menstruaci? 

Jak si vybrat správnou podložku na jógu?

Ke cvičení jógy stačí, na rozdíl od jiných sportů, kdy potřebujete speciální technické oblečení odsávající pot či boty testované vědci řadu let, mít pouze podložku. To není mnoho.

Jóga pro teenagery: Trend, nebo výzva?

Rozhodně není pravidlem, že když se rodiče věnují józe, tak se jí automaticky budou věnovat i jejich potomci. Je ale pravdou, že se tato věková kategorie dětí začíná zapojovat a nachází v józe oblibu.

Padmásana – poloha lotosového sedu

Mnoho velkých jogínů je zobrazováno právě v poloze lotosového sedu. Jedná se o základní meditační polohu, která je v Indii praktikována již od nepaměti. Jógová filozofie přirovnává lidské tělo ke květině lotosu, jemuž se může připodobnit právě v této vznešené poloze ukazující velikost, jež se v nás skrývá a již nás učí jóga objevovat.

Srdeční čakra – cesta k sobě!

Srdeční čakra je jedním z energetických míst v našem těle. Pokud se správně aktivuje a otevře, emoce nás nebudou zahlcovat svými výkyvy. Čakra není nic hmotného, přesto její disbalance může velmi ovlivnit nejen naše chování, ale také to, jak se sami cítíme.

Jóga a Valentýn: Co (ne)mají společného?

Ať už Valentýna slavíme, nebo ne, tento den registrujeme a víme o něm. 14. únor je již tradičně spojen se svátkem všech zamilovaných a ačkoliv v posledních letech získal pachuť komerce a kýče, tak legenda, která se za ním skrývá, je skutečně romantická. Kdo vlastně byl svatý Valentýn a proč si v první polovině února připomínáme jeho jméno?

JAMA: Astéja (nekradení)

Přestože jóga vznikala ve zcela odlišných kulturních a přírodních podmínkách, nevylučuje se se zdravým a nenásilným jádrem všech, a tedy i evropských, duchovních učení. Jama a nijama (zákazy a příkazy podle Patandžaliho, resp. jemněji doporučení a návody) se podobají biblickému desateru a mohou zklidnit náš život řádem a obohatit jej smyslem.

Brokolicová polévka s mátou

Ach ta zelená. Někoho láká, někdo jí nemůže přijít na chuť. Tu ale skvěle obzvláštní čerstvá máta – dejte jí šanci!