Podzimní očista

05. 09. 2012


Rovnodennost přináší příležitost k vyrovnání a vybalancování všeho, co děláme a co jsme. Po období sklizně (léto), kdy jsme si užívali sílu sluneční enegie plnými doušky, přichází období regenerace. P...
Rovnodennost přináší příležitost k vyrovnání a vybalancování všeho, co děláme a co jsme. Po období sklizně (léto), kdy jsme si užívali sílu sluneční enegie plnými doušky, přichází období regenerace. Příroda začíná žloutnout a hnědnout. Na povrchu země nejsou vidět žádné změny. Jako by se zakonzervovala a čekala....., až opět bude moci nabídnout svou „plodnost“ a začít pučet, kvést...krásnět a zajistit tak úrodu pro další období. Stejně tak to je i s námi. Jsme plni energie, elánu a nadšení. Toužíme potom, aby to tak zůstalo co nejdéle. S podzimem máme tendenci obracet se dovnitř sebe sama, nacházet svůj vnitřní prostor a často i slyšíme vnitřní hlasy - to, co nechceme slyšet. Občas slábneme ve „svých krocích“ a rozhodnoti a to je nutné během podzimu podpořit. 
V podzimních a zimních měsících, kdy sluneční svit přestává mít sílu a je potřeba šetřit nasbíranou energií, regenerovat ji a přirozeně svou vlastní pílí a sebekázní ji obnovovat, je nutné přiložit ruce k dílu! Samo o sobě to nepůjde. 
V období dnů a nocí, kdy se jejich délka vyrovnává „rovnodennost“ (22.9.2012), můžeme udělat maximum pro vitalititu a vnitřní sílu. Můžeme pracovat na své fyzické i mentální očistě. 
Energii obnovuje vhodně zvolená strava, pohyb a relaxace. V této kombinaci dokážeme uchovat svou energii a stále z ní čerpat. 
Základní rady pro podzimní období 
Posaďte se a dýchejte! Stejně dlouhý nádech a výdech.  Zacvičte si pozdravy slunci a svíčku, nebo stoj na hlavě.
Každé ráno vypijte sklenku vlažné vody s citronem, nebo medový nápoj (hrníček vlažné vody s 2 lžičkami medu a lžičkou zázvoru). Citron zbavuje hlenu a medový nápoj detoxikuje játra. Pijte po dobu jednoho týdne. 
Na několik dnů se ve svém jídelníčku zbavte: masa, mléčných výrobků, bílé mouky, cukrů. Doporučuji ovocené a zeleninové šťavy Biotta. 
Vymezte si víkend pro efektivní očistu. Zvolte šankprakšalánu (pití slané vody speciální cvičební sestava – najdete na našem webu, nebo v časopise). Budete-li mít chuť, proveďte bhasti (domácí klistýr), nebo zajděte na výplach tlustého střeva. 
V den rovnodennosti si dopřejte půst!
V období podzimu doporučuji cvičit powerjógu pro rozproudění energie. Navíc cvičení powerjógy účinným způsobem ovlivňuje hormonální činnost organismu. Vyrovnává a napravuje to, co my činíme našemu tělu. Pomozte mu obnovit přirozeným způsobem svou energii a cvičte jógu! Věnujte se dýchání loma-viloma (ráno i večer) a zkuste si najít pravidelně čas na meditaci. Meditace...že nevíte, o co se jedná? Nevadí. Stačí si sednou a dýchat. Nechat všechny myšlenky a vjemy z okolí plynout. Zůstat tak cca 15 minut v příjemném prostředí, kde vás nikdo nevyruší. Najděte si čas sami na sebe bez nikoho a ničeho.  Nezapomeňte na cvičení powerjógy HOT, která účinně pomáhá detoxikaci. Není nijakým způsobem náročná. Teplo je příjemné, stejné jako jsme doposud zažívali v létě (32 stupňů). Cvičit powerjógu HOT můžete v Energy Studiích v Praze. 
Václav Krejčík www.energystudio.cz 

Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket