Rozhovory s osobnostmi 01. 04. 2016 PDF Tisk

O životě s jógou........Simona Josefová

Na začátku byla intenzivním cvičením, později relaxací a nyní cestou k životní filozofii. Stala se mojí druhou milovanou profesí a vedle mé rodiny i smyslem mého života.

 

O životě s jógou........Simona Josefová

Jak jsi se dostala k józe?
K józe jsem se dostala před jedenácti lety, po porodu druhého syna, když jsem hledala návrat k nějaké pohybové aktivitě, ale už mne nelákala posilovna a běh v parku.

Proč jsi u jógy zůstala?
Po několika lekcích jsem si jógu zamilovala, protože jsem cítila, že má účinek nejenom na moje tělo, ale i na psychiku.

Je jóga každodenním společníkem tvého života, a pokud ano, jak se to projevuje?
Ano, jóga je mým každodenním společníkem, protože se stala mojí profesí, a tak téměř každý den stojím na podložce před svými klientkami a vedu lekce jógy, jsem tomu velice ráda.

Co je pro tebe na józe přitahujícího?
V józe je vše, opravdu platí tolik známé rčení, že spojuje tělo, mysl i duši v jeden celek, ale je to cesta, neděje se tak ze dne na den, sama tím procházím, neustále se učím, s každou lekcí, kterou odcvičím jako lektorka, i s každou lekcí, kterou navštívím. Je pořád kam se posouvat a nemám na mysli jenom fyzické tělo.

Hledáš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?
Dnes už žádné doplňkové sportovní aktivity nehledám, jak jsem řekla, v józe jsem našla vše. Ale mám ráda Český ráj a Jizerské hory, ráda tato místa projíždím na kole, v létě, v zimě mám ráda lyže.

Řekla bys, že zájem o jógu vzrůstá?
V posledních pár letech určitě, lidé v dnešní uspěchané době, která je tolik zaměřená na výkon, hledají fyzickou aktivitu, kde ale nebudou opět vydávat jenom další adrenalin, hledají aktivitu, kde posílí, protáhnou tělo, kde se na chvíli zastaví, uvolní, zklidní a zrelaxují. A to vše jim dá jóga, do podvědomí veřejnosti se stále více dostává i fakt, že skryté tajemství jógy je v jejím působení na tělo zevnitř.

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?
Každý má na začátku jiný výchozí bod. Někdo chce posílit tělo a zhubnout, někdo řeší cvičením jógy zdravotní problém, například bolesti zad, někdo má důvod mentální, touží po zklidnění a napojení se na sebe sama. A to vše jóga nabízí. Tělo se stane pružnější a pevnější, klouby aktivnější, posílí se svaly, které pomáhají páteř držet rovně, proto se cvičením jógy lze zbavit bolesti zad, jóga je výborným doplňkovým sportem pro všechny ostatní sporty, zlepší se dýchání, naučí relaxovat, respektovat své tělo a nakonec nás učí vypnout a být v přítomnosti, což je účinná zbraň proti stresu.

Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia nebo instruktora?
Lektor musí být kvalifikovaný, je dobré vyzkoušet různé styly jógy a pak je kombinovat, začátečníci by měli absolvovat pomalejší styl jógy, jako je hatha, vinyasa nebo jemná jóga, anebo hledat studio, které nabízí kurzy jógy pro začátečníky, individuální lekce nebo lekce v malé skupině lidí. A pak už je na každém, zda si najde svůj styl jógy, anebo půjde za svým lektorem.

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?
Ano, pokud nerespektujeme své tělo, své možnosti a hranice, které jsou u každého jiné.
Může dojít k přetížení beder a bolavým zádům, poranění svalů, natržení vazů, k poškození kyčlí, anebo i ke zlomeninám.

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?
Nemyslím si, že praktikování jógy musí být podmíněno vegetariánstvím, které ne každému vyhovuje. Ale je pravda, že dost často s praxí jógy přichází i změna stravovacích návyků směrem ke zdravějšímu způsobu stravování, a někdy i vegetariánství.

Jak jíš ty?
Já sama vegetarián nejsem, i když maso jím málo. Mám ráda kaše, rýži, těstoviny, luštěniny, zeleninu na různé způsoby, ovoce, krémové a zeleninové polévky. Trochu hřeším na pití dobré kávy a sladkém....
O tom, co jím já a moje rodina, ale přemýšlím. Kladu důraz na kvalitní čerstvé a regionální potraviny, které nejraději nakupuji v obchodech, jako je Sklizeno, Česká stodola a na farmářských trzích.

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace... jóga je pro tebe?
Na začátku byla intenzivním cvičením, později relaxací a nyní cestou k životní filozofii. Stala se mojí druhou milovanou profesí a vedle mé rodiny i smyslem mého života.


Děkujeme za rozhovor!
-jd-

www.ma-yo.cz

 

 

Objednat předplatné