Jak dobře usínat?

23. 01. 2016


Existuje pár jednoduchých triků, jak zlepšit svoji inteligenci. Patří k nim rozumně procvičovat tělo i mysl, přijímat dostatek nealkoholových tekutin, chránit mozek před úrazy a přiměřeně spát.

 

O spánku a inteligenci

Léky, které se při poruchách spánku používají, jsou většinou návykové. Některé z nich navíc kvalitu spánku zhoršují. To platí i o alkoholu, spánek pod vlivem alkoholu má blíže k narkóze než ke zdravému spánku. Nabízím vám lepší a bezpečnější způsoby, jak zdravě usínat:

Dodržujte „fialovou hodinu“. Fialová hodina je hodina před tím, než jdete spát. V té době se věnujte pouze klidným a příjemným záležitostem. Vhodný je rozhovor (ne hádka), uklidňující kniha (ne horor), příjemná a klidná hudba (ne nervy drásající řev o mnoha decibelech).

Naučte se nějakou relaxační techniku. Může to být jógová relaxace, autogenní trénink, progresivní relaxace apod. Až se naučíte relaxovat, stačí setrvat v uvolněném stavu. Ten sám o sobě vašemu tělu i psychice prospívá, ať už se spánek dostaví nebo ne. Můžete si také pustit relaxační nahrávku (jedna taková se dá se stáhnout na www.drnespor.eu)

Před spaním rozhodně nepijte ani čaj ani kávu. Zvlášť silně působí na děti a mohou u nich vyvolat poruchy spánku. Máte-li poruchy spánku, zásadně nepijte nápoje obsahující kofein po 17. hodině.

Lépe se také usíná, když nemá člověk plný žaludek. Pokud nemáte vážný důvod, alespoň 2-3 hodiny před spaním nejezte. Kdybyste přece jedli, alespoň ne nic těžkého.

Na klidný noční spánek se připravujete už ve dne. Přes den nespěte, nebo jen velmi krátce. Jestliže pracujete duševně, najděte si trochu času na jógu, cvičení, běh nebo procházku.

Zjistěte, co vám pomáhá usnout. Někdo má rád naprostou tmu, jiný se cítí lépe s rozsvícenou lampičkou, někomu dělá dobře před spaním teplá koupel, jiný věří na bylinky (uklidňuje např. meduňka lékařská nebo mateřídouška).

Někomu pomáhá před spaním modlitba nebo jiné duchovní nebo meditační cvičení.

Přiměřená teplota místnosti, volný a příjemný noční úbor a vyhovující lůžko zdravému spánku prospívají. Spíte-li na boku, podložte hlavu tvrdším polštářkem nebo složenou dekou tak, aby hlava byla v prodloužení osy těla.

Hodně problémů se spánkem vzniká tím, že se do něj lidé nutí a jsou nervózní z toho, když se nedostavuje. Proto nemohou usnout a jejich problém se v bludném kruhu zesiluje. Když nemůžete spát, čas využijte. Udělejte něco, co jste odkládali, např. vyčistěte zašlé nádobí nebo napište dopis. Budete mít dobrý pocit a možná se vám začne chtít i spát.

Pracovníci v třísměnném provozu jsou v náročné situaci a poruchy spánku u nich bývají častější. Měli by proto tím víc dbát na zdravý způsob života a vyhýbat se alkoholu a návykovým lékům. Udělají dobře, když se naučí relaxovat.

Poznámka na závěr

Také se vám stalo, že jste si nevěděli s něčím rady, pak jste se vyspali a ejhle. No vidíte, funguje to!

Z knihy Zůstat střízlivý, která je k dispozici v elektronické i v tištěné podobě (nakladatelství Host, Brno, www.hostbrno.cz). Další informace o prevenci a léčbě návykových nemocí, smíchu a relaxaci www.drnespor.eu a www.youtube.com/drnespor.

  • autor: Prim. MUDr. Karel Nešpor
  • www.drnespor.eu

Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket