Jóga je celistvost

21. 12. 2015


V úplném významu slova jóga je však ásanová praxe pouhou součástí celého systému zvaného jóga. Systém je tvořený osmi stupni tzv. pataňdžaliho systému jógy, který jógový adept praktikuje nejenom na podložkách, ale i mimo ně.

První stupně jsou etickými a morálními doporučeními, které by bylo vhodné zařadit do svého rejstříku vnímání běžných situací. Tímto tréninkem dochází ke zjemňování chování a vnímání sebe sama. Učí nás, stejně jako křesťanské desatero, kultuře bytí bez ubližování sobě i ostatním. Až třetím stupněm jsou pozice (ásany), čtvrtým pránájáma (práce na rozproudění energie pomocí dechových technik). Pátým stupněm jsou techniky, které nás učí pracovat se smysly (prátjáhára). Učíme se koncentrovat (dhárana), meditovat (dhjána), a to vše vede k určitému poznání, které jóga nazývá samádhí. Do celého systému zapadá i způsob stravování, vyrovnání poměru mezi časem pracovním a soukromým.

Jóga je komplex, učící nás životu a z hlediska filosofie obrací pozornost k otázkám existence a bytí. Každý v józe může nalézt svou rovinu vnímání a chápání, kterou rozvíjí, a to je na józe krásné.

 

  • -jd-
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket