Aloha! Maui

27. 12. 2016


Žabky na nohách v prosinci jsou prostě úžasné. Cítit na těle doteky slunce a nohy si nechat omývat oceánem přináší do mysli i těla volnost a klid.

Vítr je tak silný, že vlny na oceánu jsou několika metrové a proto je Havaj vyhlášená jako surfařský ráj. Některé nejkrásnější písčité pláže se nachazeji (překvapivě) na okraji hlavní tepny ostrovem. Hana highway je zvláštní dálnice, která podél pobřeží převáží množství Havajců a turistů, kteří chtějí vidět přirozenou krásu ostrova, nebo ty, kteří si chtějí jen tak lehnout na pláž. Krajina se neuvěřitelně proměňuje od civilizovaných a upravených oblastí pro turisty (exklusivní resorty, golf kluby, spa) přes lehkou džungli až k neuvěřitelné džungli. Lijány, banánovníky a divoké palmy naklánějící se nad silnice, které se klikatí krajinou druhého nejvějšího havajského ostrova. Silnice se poměrně často spojí do jednoho pruhu. Přednost má ten, kdo je na místě první, nebo Havajan řítící se na tracku.

Díváte-li se pozorně na hladinu oceánu, můžete vidět i vyfukující gejzír vody od velryb se zadní ploutví, která rozčeří pořádně vodní hladinu.  Skákající hejna delfínů na blištící se hladině oceánu jsou známé z různých pohledů a obrázků, avšak zde jsou realitou. Neuvěřitelný kýč je zde často viditelný a vy jen žasnete, jak příroda je úžasná.

Bujará vegetace zdobí celý velkou část ostrova. Udávají se zde historky, že když vstoupite do džungle, nemusíte se už vrátit. Prostě šlápnete někam a podmáčená zem se s vámi propadne a je po vás. Není zde vhodné chodit kamkoliv, stejně jako kdekoliv se koupat, ač pobřeží k tomu vyzývá. Oceán je tak silný a vlny tak velké, že mají v sobě zpětný chod. Vůbec vás nechtějí pustit zpět. Navíc objeví-li se na dně oceánu díra, může vás pohltit a už vás nevydá ani ona. Někteří Havajané považují stále západní civilizaci za tu, která jim ukradla Havaj. A tak je prostě nemají rádi. I náš průvodce-kamarád říkal, že třeba surfaři, což většina Havajanů je, má své vlny. Čekají na tu správnou a jen tak někoho mezi sebe nepustí. A když by se jóóó chtěli někoho zbavit, kudličkou ho „říznou do stehna“ a aby žralok nebyl na místě ve chvíli, musí ten pořezaný z vody prostě hned ven.

Na havajském ostrově Maui nikdo nespěchá. Všechno je na pohodu a "cool" prožitek. Příjemné prosincové teplo (28-30 stupňů), Tichý oceán s velkými vlnami, bujará zelená vegetace palem, trávy a nejrůznější barevné květy naladí mysl na krásu, pohodu a oddech. Stačí jen sedět na pláži a dívat se do „blba“. Čas se zastavil a tak nikdo nikam nespěchal. Proč také!  Věstšina kluků a holek se smějí a také je na ulicích dost lidí v "jiném světě-rozpoložení". Po ulicích chodí kluci do půl těla, jako by je sochař právě vytesal do posledního detailu a samozřejmě ke všem tělům i dívčím patří co nejvíce kérek. Je to prostě úžasný svět, je to prostě havaj!

Jóga je zde na každém rohu. Jógová studia zde mají velký prostor. Jóga je zde velice populární, o čemž svěčí plné sály lidí, kteří v příjemném teple cvičí nejrůznější styly jógy. Surfaři, našenci do jógy, jógově koketující cvičí spolu například v otevřeném sálu k oceánu. Vinyasa jóga, aštanga jóga, noon jóga, maui aloha jóga, sunrise flow jóga jsou jen nejčastěji objevovaná jména na rozvzích studií. Maui aloha jóga byla úžasným zážitkem. S živou hudbou, zpěvem a dynamickým cvičením jógových ásan se tělo i mysl naladily do naprosté pohody. Zvuk z bubnů stále zůstával v hlavě a tělo chtělá stále tančit. Což zde není problém. Na plážích a nejenom na nich se tančí v různých rytmech a kdy jak koho napadne. Havajská hudba se line po plážích, u hotelovch rezortů a ladí duši do pozitivna. To ale není vůbec problém, protože síla větru a vln, které jsou zde každodenní součástí, slunce a občasný rychlý ovlažující deštík každého potěší a na obloze se pravidelně objevuje duha. Je to ostrov, kde duha září několikrát za den, štěstí padá z nebes, kde vítr pročechrává koruny palem, stejně jako hlavy všech návštěvníků. Někteří to pročechrání opravdu potřebují. Podivínů je na ulicích opravdu dostatek, ale jejich veselost nakazí.

 

Ale co více si od Havaje přát, než neskutečnou radost a pohodu! Je to zážitek, na který se nezapomíná.

 

 

IMG_6388.JPG
IMG_6505.JPG
IMG_6514.JPG
IMG_6663.JPG
IMG_6671.JPG
IMG_6675.JPG
IMG_6734.JPG
IMG_6785.JPG

Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket