Technika cvičení 07. 12. 2021 PDF Tisk

Jóga v adventním duchu

Adventní období je obdobím, které voní atmosférou, pečením cukroví a teplými nápoji. Abychom zůstali ve svém středu a stále si vychutnávali toto krásné období, nezapomínáme na pohyb a svou praxi.

Jóga v adventním duchu

V tomto období je dobré zpomalit: Prve je hezké naladit se na samotného ducha adventu a Vánoc, každý den v sobě kultivovat vděčnost, uctívat den zapálením svíčky a modlitbou, již toto samotné je praxí, zpřítomnit se v přítomném okamžiku, prožívat nádech i výdech.

Cukroví či perníčky pečeme ze zdravých surovin, která jsou dnes k dostání a můžeme volit veganské varianty. Šálek kvalitního rituálního kakaa také zpříjemní chladné dny a vystřídá nezdravé nápoje.

Adventní praxe je kultivací klidu, zvnitřnění a modliteb malebného období.

Inspirací se může stát oltář vytvořený speciálně pro adventní dny: každé ráno při zapálení svíčky se spojujeme s předměty umístěnými na oltářku a vkládáme do nich své naděje, modlitby i vize.

Oltář tvoříme např. vzácnými kameny, přizvat také můžeme karty, symboly, pěknou inspirací je také sepsaní 24 afirmací či manter, které každé ráno otevíráme na místo mlsání čokolády. Může zde být také sestava oblíbených pozic, které v době adventu tvoří praxi. Držíme-li se symboliky volíme pozice adventní, jako například:

Oltář může obsahovat soupis 24 pozic a každý den se necháváme překvapit tím, kterou pozici zařadíme, kultivujeme hravost. Praxi volíme tak, aby nám seděla především na osobní rovině.

Kultivujeme během této doby hluboké relaxace – dlouhá šavásana, jóga nidra. Vytváříme tím kvalitní odpočinek pro tělo, duši i mysl. Hluboká relaxace je nástrojem, která zahladí praxi, restartuje tělo a dodá energii i k náročnějším aktivitám.

Meditace jako dar
Meditace
je cesta ke klidnému adventnímu ladění. Adventní čas směřuje ke zpomalení, introspekci, a proto je záhodno v tomto období přetočit pozornost k sobě samým. To je cestou, která je tím největším darem.

Přemýšlíme-li jak obdarovat v tomto období své okolí, je vhodné zaměřit se svou pozorností znovu k praxi a uvědomit si, že radost v přítomnosti bytí vytvoří úsměv a podpora, inspirace zas vyzývá k tvorbě. Nechat svou kreativitu projevit a skrz praxi se zaměřit na podstatné.

Být inspirací je také vhodným darem – motivovat ostatní například k adventní praxi, k rituálům, k veselení. Sdílet se, vidět se, vnímat se.

Poděkování
Krásnou praxí je děkování. Každé ráno i večer děkujeme za vše, co v současném Bytí máme. Deník vděčnosti může být součástí oltářku. Děkujeme tiše, nahlas nebo prostřednictvím zápisu do deníku.

Děkujeme za každý nový den a děkujeme za dobré noci.

Adventní čas je symbolicky nejkrásnějším obdobím celého roku, volá po vnitřním ladění a zde voláme průvodce z jiných světů, aby nám ukázaly směr a motivaci do nového roku. Archetypální vzory a symboly nám mohou být průvodci. Tato doba se mimo jiné pojí také s anděly, nebeskými bytostmi, příběhy Ježíše...

Je vhodný čas vydat se na cestu, kterou průvodce provede do nejtajnějších míst naší duše, jsme-li tomu otevřeni.

Objednat předplatné