Ásany 12. 12. 2021 PDF Tisk

Strom – vrkšásana

Strom – symbol dlouhého života, pevně zakořeněný, srostlý se zemí, jehož kmen vyrůstá vzhůru a s léty sílí, koruna míří vstříc slunci, větve se rozpínají do stran, ve větru ohebné, jako by nám zdálky mávaly. Mnozí z těchto velikánů se dožívají stovky let, pozorují měnící se svět kolem sebe, zatímco oni zde zůstávají spojeni se svou půdou, se svou zemí.

Strom – vrkšásana

Vrkšásana patří mezi oblíbené a často praktikované rovnovážné pozice vestoje. Zlepšuje naši rovnováhu a koncentraci, pomáhá nám se správným držením těla. Díky ní se zvyšuje flexibilita našich kotníků, kolen i kyčlí. Zároveň funguje jako prevence při artróze a revmatismu těchto kloubů. Celkově posiluje dolní končetiny. Mezi další benefity patří uvolnění nahromaděného napětí v oblasti břicha (zabraňuje vzniku břišní kýly) a pomáhá při poruchách krevního oběhu. V neposlední řadě zlepšuje psychickou kondici, zklidňuje myšlenky a zvyšuje sebevědomí.

  • Začněte v tadásaně – v pozici hory, vzpřímeném stoji – prsty na nohou roztáhněte do stran a pevně přitiskněte k podložce, váha těla je rovnoměrně rozložená mezi chodidly, paže volně podél těla.
  • Váhu přeneste na levé chodidlo, pravé koleno si přitáhněte k sobě (bederní část zad se natahuje, břišní svaly uvolňují).
  • Položte pravé chodidlo na vnitřní stranu stehna nebo lýtka (ne na kolenní kloub), otevřete kyčel, vytáčejte koleno do strany, aby bylo v jedné rovině s boky.
  • Spojte si dlaně před hrudníkem – namasté mudra – snažte se roztahovat zadní stranu těla, stojná noha je pevná, pohled směřuje do jednoho bodu.
  • Cítíte-li se v poloze dobře, můžete pokračovat tím, že paže spojíte nad hlavou, lokty (zároveň s kolenem) otvírejte do stran, ramena stahujte od uší dolů.
  • V závěrečné fázi můžete roztáhnout paže do véčka a stejně tak jako se otevírá koruna vašeho stromu, se s nádechem otevírá i váš hrudník.
  • Opakujte na druhou stranu.

Ujistěte se, že v pozici nestojíte strnule, v duchu kontrolujte, zda jsou vaše svaly uvolněné, zda necítíte napětí v chodidle, zda máte uvolněný krk, ramena, svaly na obličeji i jazyk.

Pokud vám tato pozice činí problémy, možná máte narušenou rovnováhu, někdy stačí i psychická nepohoda nebo problémy s klouby dolních končetin, v tom případě posuňte své chodidlo po stojné noze níž, třeba až ke kotníku, nebo se palcem opřete o zem.

TIP
Přečtěte si také článek o tradici vánočního stromu, symbolu Vánoc!

Objednat předplatné