Jóga může působit na snížení hladiny cukru v krvi

01. 02. 2015


Viparita karaní mudra a další pozice působí velice dobře na hladinu cukru v krvi. Pravidelnou jógovou praxí můžete pomoci sobě sama, pokud trpíte cukrovkou. 

Některé jógové ásany, pokud se cvičí pravidelně, je známo, že mají blahodárné účinky na lidský organismus. Vědci z University College of Medical Sciences, v Shahdara, New Delhi hodnotili 24 pacientů ve věku od 30-60 roků, kteří měli diabetes mellitus typu II. Diabetici typu II jsou léčeni dietou, cvičením, či léky, které snižují hladinu cukru v krvi. Vědci se zaměřili na vyhodnocení výchozí hladiny cukru v krvi nalačno a také zahrnuli do studie funkci plic (měření vitální kapacity plic).

Po provedení základních testů, poslali pacienty na cvičení ásan a pránájámy. Lekce jógy trvala 40 minut a cvičení probíhalo po dobu 40 dní. Lekce se skládaly ze 13 dobře známých a běžných pozic (obrácené polohy, viparitá karaní, viparita karaní mudra, matsjendrova pozice atd). Po 40 dnech tohoto cvičebního režimu jógových ásan, byli pacienti znovu testováni. Výsledky ukazují, že byl zaznamenán významný pokles hladiny cukru v krvi nalačno po 40denním období cvičení jógy. Běžná hladina cukru v krvi u lidí bez diabetu se obvykle pohybuje okolo 4-5,5 mmol/l. Plicní studie ukázaly průměrné zvětšení kapacity plic o 10%.

Tyto zjištění naznačují, že ke kontrole hladiny cukru v krvi a vitální kapcity plic může dojít pravidelným cvičením jógy, pránájámy a různých typů relaxací. Lekci takto zaměřenou je nutné cvičit se zkušeným instruktorem jógy. 


Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket