BLESKOVĚ
Životní styl 20. 01. 2015 PDF Tisk

Jóga a splín

 Ať už venku prší nebo mrzne, hodina strávená soustředěným cvičením vylepší každý den.

Jóga a splín

Podzim a zima jsou obdobími, kdy je méně světla, více času trávíme doma a řadu z nás přepadá splín. Jóga a obecně pravidelné cvičení jsou nejlepší prevencí proti špatné náladě. Ať už venku prší nebo mrzne, hodina strávená soustředěným cvičením vylepší každý den.

Venku je nepříjemně, nikam se nám nechce. Zdá se, že nejlepší možnou volbou je zůstat na gauči a pustit si film nebo si číst knížku. Proč ne, pokud nás to skutečně potěší a přesně takový odpočinek právě potřebujeme. Pokud se ale lenošení oddáváme příliš často, splín nerozhání, je tomu právě naopak. Známe to už z pohádky Princové jsou na draka: dělání, to nám smutek zahání. Slín nejlépe zahání aktivita a jednou z možností je věnovat se sportu.

Cvičit jógu je možné v jógovém studiu i doma podle návodu. V obou případech zejména večerní doba v podzimním a zimním období nahrává pomalejším a soustředěnějším lekcím, doplněným delší relaxací. Můžeme využít energie z počasí a do cvičení vložit určitou hloubku a zamyšlení. Je to ideální doba vracet se zpět ke kořenům, k základům jógové praxe – a základní pozice se učit znovu od počátku. Máme čas věnovat se sami sobě a každou z prováděných pozic podrobit zkoumání. Zbavit se stereotypů a objevit nové účinky známých sestav. Pocítit své tělo, nechat se prostoupit vděčností za to, že dobře funguje a slouží, a pod nánosy splínu nakonec objevit radost. Jóga má k tomu prokazatelné zdravotní účinky na fyzické i mentální úrovni a sport obecně vede k produkci endorfinů, které se na dobré náladě významně podílejí. Stačí jen začít – a pak vytrvat.

Cvičení doma je dobrá alternativa, přesto vyrazit na hodinu do jógového studia s sebou navíc nese synergii ze sdílení, společné naladění a také podporu při provádění pozic. Samotný fakt, že se nám podařilo vyrazit ven a lekci doplnit třeba procházkou, se také počítá. Odměnou nám bude posílená imunita, lepší spánek a více síly na další sychravé dny. 

  • autor: Michaela Dombrovská
  • www.protoze.cz
  • zdroj fotky: Samphotostock.cz 

Objednat předplatné