Jóga styly 15. 02. 2021 PDF Tisk

Jak se vyznat v jednotlivých stylech jógy?

Možná vás už jóga nějakou dobu láká, ale až nový rok vás přiměl rozhoupat se a konečně s ní začít. Pokud se tak stalo, možná vás překvapilo, jak složité může být vyznat se v rozmanité nabídce různých stylů, které jsou dnes zájemcům o jógu zpřístupňovány. Nevěste ale hlavu, stačí se seznámit s několika základními pojmy, které pomohou s orientací v jógovém prostoru.

Jak se vyznat v jednotlivých stylech jógy?

Říká se, že pravá jóga je jen jedna. A každý zasvěcený jogín to jistě potvrdí. Protože ať už se jedná o jógu dynamickou, třeba aštángu, nebo jemnou a pomalejší, jako je hathajóga, jejím účelem je vždy obrátit pozornost dovnitř skrze dech a dráhu, již v těle vykonává, a poznáváním sebe sama postupně pracovat na navozování vnitřního klidu a harmonie. To jsou pozitivní efekty jógy, které se při pravidelné a vytrvalé praxi, je-li míněna vážně, časem dostaví. A styl, který vás na té cestě bude provázet, je odrazem vaší vnitřní dynamiky, specifik a charakteru.

Jak si v józe najít „to své“
Při výběru pro vás vhodného stylu jógy byste měli následovat záměr, s nímž jste se rozhodli jógu začít praktikovat. Protože jako všechno ostatní, aby jóga nesla své ovoce, abyste ji k sobě pustili a začali ji brát skutečně vážně, musí vás na začátku především bavit. A protože nejsme stejní, baví každého něco jiného – někdo se rád zpotí a dává přednost dynamickým pohybům, které z jeho mysli vypudí vracející se myšlenky, jiný preferuje klidné a jemné rozjímání a pozorování dechu v jednotlivých polohách. Ať tak či tak, jóga má náruč otevřenou pro všechny, stačí si vybrat. A pokud váháte, nebojte se zeptat přímo učitele, který má danou lekci vést, a svěřit se mu se svými pohnutkami a omezeními (například vysoký krevní tlak, těhotenství a podobně).

Jaké jsou hlavní pomalé styly jógy?

  • Hatha

Klasický a tradiční styl jógy charakteristický sestavami, které pomáhají relaxovat a posilovat tělo i mysl pomocí ásan a dechu. Pohyby jsou pomalé, v jednotlivých polohách se setrvává delší dobu, přičemž vnímáte, jak se cítíte a co prožíváte. Na začátku i konci se medituje, lekce mohou být provázeny hudbou, i když podle jógových tradic je hudba rušivá a stahuje pozornost ven.

  • Iyengar

Typ hathajógy zaměřující se na polohy vestoje vedoucí k celkovému vytažení a narovnání se. V polohách se setrvává delší dobu, používají se pomůcky, jako jsou bloky, popruhy, židle nebo přikrývky.

  • Jin (jang)

Jin jóga klade přímý důraz na pojivovou tkáň kolem kloubů, pracuje na prodloužení svalů v celém těle a umožňuje odpočívat v pohodlných polohách s minimálními nároky na pohyb. Slouží jako doplnění dalších forem jógy, jako je například jang, která se více věnuje práci na svalové síle, vytrvalosti a flexibilitě.

  • Restorativní

Pomáhá odpočívat, uzdravovat se a obnovovat rovnováhu. Lekce jsou zaměřeny na podporu fyzické, duševní a emoční relaxace. Charakteristické jsou relaxační polohy, dlouhé výdrže (5–20 minut nebo tak dlouho, jak je to pohodlné) a hluboký dech. Poskytnutím prostoru pro delší setrvání v ásanách a pro prohloubení dechu a jeho vnímání vytváří restorativní jóga ideální podmínky pro navození relaxace. To se projevuje zpomalením dechu, snížením krevního tlaku, vyvoláním pocitu klidu a pohody – což se při pravidelné praxi odrazí i v horizontu dlouhodobém.

  • Kundaliní

Vychází z víry, že člověk sestává ze sedmi energetických center známých jako čakry. Ty jsou umístěny podél páteře – od kostrče až po hlavu – a kundaliní jóga pracuje na jejich obnovení a aktivizaci prostřednictvím speciálních dechových i fyzických cvičení. Cílem je probudit hadí energii kundaliní, která spí stočená u kostrče, a umožnit jí, aby se páteřním kanálem sušumna prodrala vzhůru a spojila všechny čakry. Lekce začíná meditací, zpěvem manter, následují polohy činěné v souladu s dechem a na konci se zase zpívá a medituje.

Jaké jsou hlavní dynamické styly jógy?

  • Vinjása flow

Styl spočívající ve svižných pohybech konaných v souladu s dechem ve formě pozdravů slunci. To jsou rozsáhlé sestavy, které pomáhají stimulovat krevní oběh, probouzejí trávicí systém a posilují plíce. Sekvence pohybů se velmi dobře spojují s hudbou a vinjásu flow tak lze přirovnat k pohybové formě meditace, kdy vše plyne současně a zároveň – dech, pohyb i myšlenky.

  • Aštánga

Další z dynamických jógových škol, která se ve své nejtradičnější podobě praktikuje v tichosti bez hudby. Praxe bývá velmi intenzivní – vyžaduje nepřetržitý pohyb, několikanásobné pozdravy slunci a disciplínu pro vykonávání každodenní praxe. Dokola se opakují různé sekvence, což žákům zároveň dává návod na praxi domácí, kdy si vyberou určitou sekvenci a mohou cvičit jako na lekci s učitelem. Aštánga stimuluje trávení, zklidňuje nervový systém a zlepšuje koncentraci a soustředění.

  • Power

Podobně jako aštánga je i powerjóga charakterizována svižnými sekvencemi zaměřenými na posílení středu těla a jeho horní i spodní část. Praktikuje se na hudbu, a pokud jsou lekce vinjásy flow zaměřeny více silově, lze je připodobnit právě k powerjóze.

  • Bikram/hot

Bikram i hot jóga se praktikují v místnosti, kde panuje vysoká teplota, obvykle se pohybuje mezi 37–42 °C. Platí, že hot jóga se provozuje spíše kolem teploty 38 °C, zatímco bikram až 42 °C. Bikram jóga vychází z hathajógy a každá lekce vypadá v podstatě stejně – vykonají se dechová cvičení a 26 poloh, které na sebe navazují, jedna vychází z druhé a předchozí vás vždy připraví na následující. Hot jóga je svižnější, podobá se vinjáse, sekvence poloh jsou různorodé.

  • Jivamukti

Lekce se skladbou podobají aštánze nebo vinjáse a sestavy jsou praktikovány dynamicky. Rozdíl je v tom, že každá lekce jivamukti má nějaké téma, jemuž se podřizuje její vedení a plynutí. Téma stanovuje učitel, který pro inspiraci podporující toto zaměření do sekvencí začleňuje také zpěvy a meditace.

Dejte sami sobě čas
Život s jógou je jako běh na dlouhou trať, kdy poznáváte své slabiny i silné stránky a s obojím se učíte pracovat, abyste mohli žít klidný, spokojený a vyrovnaný život. Nečekejte, že první lekcí jógy se vše kolem vás zázračně změní. Nechtějte po józe, aby za vás vyřešila vaše problémy a těžkosti. Pusťte jógu do svého života a otevřete se tomu, co nabízí. Změny se budou dít, ale jemně, nenásilně a postupně, pokud ovšem sami sobě dovolíte tuto skutečnost přijmout. Změna se neodehraje nikde jinde než ve vašem nitru – začnete na sebe i na svět nahlížet jinýma, laskavějšíma očima a začne se tedy měnit nikoli svět nebo život, začnete se měnit vy a váš náhled na to všechno. Dopřejte si čas, buďte na sebe hodní a vyzkoušejte, bude-li to vaše nitro vyžadovat, více stylů, lekcí a učitelů, než najdete to, co vám vyhovuje, to, co hledáte. Jedním si můžete být jistí: Až se to stane, poznáte to.

TIP
Zjistěte, který styl jógy vám vyhovuje nejvíce.
Vyzkoušejte 5 sestav různých stylů jógy z posledního čísla našeho JÓGA DNES Speciálu

  • autorka: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné