Jógové sdílení blog 26. 02. 2021 PDF Tisk

Dhautí

Pátou, a tedy předposlední z jógových očistných technik, kterým se v našem miniseriálu věnujeme, je dhautí. Dhautí v překladu znamená „očista“ a čistit tentokrát budeme především trávicí systém. Dhautí však také zahrnuje čištění krku, očí, jazyka a konečníku.

Dhautí

Všechny hathajógové šatkarmy očišťují a posilují tělo. Je nutné je provádět pouze v případech, kdy je taková očista žádaná, nebo velmi zřídka preventivně, jinak mohou naopak problémy způsobit. Stejně jako není vhodné mít příliš dezinfikovanou domácnost, není rozumné čistit své tělo dočista do čista (a z vlastní zkušenosti vím, o čem mluvím). I zde, stejně jako u ásanové praxe, platí, že trocha obezřetnosti a především zdravého rozumu není na škodu.

Jaké jsou druhy dhautí?

Méně známé, které v některých obměnách provádí většina z nás a ani o tom nevíme:

  • Danta múla dhautí – čištění zubů a dásní (u nás a dnes už i v Indii oblíbeným kartáčkem, dříve doporučovanou větvičkou ze stromu neem)
  • Jihva múla dhautí – čištění jazyka
  • Kapal randhra dhautí – omývání hlavy studenou vodou (varianta kapal dhautí – masírování spánků bříškem palce)
  • Karna dhautí – čištění uší
  • Chakshu dhautí – omývání očí vlažnou vodou

Známější druhy dhautí týkající se očisty trávicího systému:

  • Vahnisara dhautí – známá také jako agnisára krija (spočívá ve vtahování břišní stěny dovnitř a zabývali jsme se jí v díle Nauli)
  • Vatsara dhautí – „správné“ odkrknutí po úmyslném spolknutí většího množství vzduchu
  • Varisar dhautí – které se říká také šankhaprakšálana, jíž jsme se věnovali v předchozím díle
  • Vastra dhautí – pomalé polykání cca 3 metry dlouhého bavlněného pruhu látky k důkladné očistě žaludku. Toto cvičení opravdu nedoporučuji zkoušet doma. Výjimečně nám postačí pouhá představa.

A konečně nejznámější:

  • Vaman dhautí – také známá jako kunjal krija, spočívající v rychlém vypití několika sklenic vlažné slané vody a jejich následném vyzvracení. Nehledě na to, jak nelibá může být představa tohoto aktu, jedná se o velmi účinnou očistu žaludku a horní části trávicího traktu. Mnoho z nás se někdy potýkalo s problémy se žaludkem. Tato očista pomáhá zbavit se nestrávených zbytků potravy, ulevuje od přemnoženého hlenu, působí příznivě při astmatu a obecně při problémech se žaludkem. Je dobré si uvědomit, že sebelepší očista nemůže napravit opakované chyby v naší životosprávě a určitě není prostředkem k nápravě špatných stravovacích návyků. Zároveň není příliš rozumné se začít čistit, pokud nejsme připravení své stravovací návyky upravit, a naopak zavedení očist bez úpravy životního stylu může napáchat více škody než užitku.

Ráno na lačno si připravíme 2–3 litry vlažné slané vody (1 lžičku soli na 1 litr vody). Očistu lze provádět i s obyčejnou vodou, ale dle mého názoru slaná voda funguje lépe, protože ulevuje od překyselení žaludku.

Rychle vypijeme sklenici vody, pak další a další, až vypijeme celou dávku nebo ucítíme, že už nemůžeme vypít ani kapku, a pak vypijeme poslední sklenici. Je důležité naplnit žaludek do jeho absolutního maxima. Napoprvé tato akce může být poněkud nekomfortní, ale není se čeho bát. S nohama od sebe se předkloníme tak, aby tělo i hlava byly rovnoběžně se zemí. Možná vyprazdňovací efekt přijde spontánně, nebo otevřeme pusu a položíme si dva tři prsty na jazyk. Pokud se nic neděje, zasuneme prsty dále do krku. Možnou první reakcí je ztuhnutí těla. V takovém případě se snažíme uvolnit a dovolit volné vyloučení vody ven. Podle potřeby opakujeme vsunutí prstů do krku a vyloučení vody, dokud neucítíme, že je žaludek prázdný.

Pokročilou verzí je kunjara krija, které se říká „gesto slona“. K vyloučení vody dochází pouze kontrakcí břicha a prsty se již nepoužívají.

Půl hodiny po provedení vaman dhautí je dobré lehce posnídat. Praxi lze provádět jednou týdně (v případě potřeby i častěji), ale znovu opakuji, že není náhradou za špatné stravovací návyky a určitě ji nelze chápat jako prostředek k hubnutí. Osoby trpící kýlou, vysokým srdečním tlakem a problémy se srdcem by ji provádět neměli. Ačkoliv vaman dhautí pomáhá při překyselení žaludku, při akutních žaludečních vředech bychom s její praxí měli také počkat. V případě jakýchkoliv pochybností ohledně očistných technik doporučuji konzultaci s kompetentním jógovým učitelem.

  • autorka: Dana Walker Macková
  • @danawalker_yoga
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné