Jógové sdílení blog 27. 11. 2020 PDF Tisk

Nauli

Nauli je další z šesti hlavních jógových očistných technik („šatkarmy“). Technika nauli spočívá v masírování břišní stěny pomocí kontrakce a rolování břišních svalů (přímého svalu břišního). Jak na to?

Nauli

Sanskrtské slovo nauli pochází z kořene „nala“ nebo „nali“, což v překladu znamená například žíla, nerv, ale také přímý sval břišní. Tento sval plní roli jakéhosi sloupu podpírajícího břišní orgány mezi oblastí pánve a hrudníkem. Je zajímavé, že slovo „nau“ v sanskrtu znamená „loď“. Je-li nauli provedeno správně, pohyb břišních svalů připomíná pohyb vlny v oceánu. Svaly vytvoří stejný vlnivý pohyb jako loď plachtící oceánem.

Technika nauli spočívá v masírování břišní stěny pomocí kontrakce a rolování břišních svalů (přímého svalu břišního). Tato masáž je velmi přínosná pro správnou funkci vnitřních orgánů i celého těla. Pro začátečníky jen samotná představa pohybu může být obtížná, ale pravidelnou praxí se tuto techniku může naučit každý. Nauli by neměly provádět osoby trpící vysokým krevním tlakem, žlučníkovými kameny, kýlou a žaludečními vředy.

V jógových textech je technika nauli popsána jen zřídka. Gheranda Samhita i Hatha Yoga Pradipika o nauli ve svém textu hovoří, ale nikde není vysvětleno, jak ji provádět. Hatha Yoga Pradipika konkrétně říká:

„Ohneme ramena dopředu, břicho je rotováno zprava doleva a zleva doprava. Tato praxe je jogíny nazývána nauli. Nauli odstraňuje břišní onemocnění, zvyšuje trávicí oheň a přináší štěstí. Toto je nejlepší cvičení hathajógy.“

Jak je vidět, konkrétní instrukce jogín obdržel přímo od svého gurua. Techniku je možné naučit se samostatně, přesto ji doporučuji konzultovat se svým učitelem, aby byla provedena správně.

Před samotným nácvikem je nezbytně nutné zvládnout cvičení uddíjana bandha a agnisára krija. Bez ovládnutí těchto přípravných technik je provedení nauli téměř nemožné. Samotný nácvik se provádí ve dvou stupních, kdy druhý stupeň je spojení všech kroků prvního stupně dohromady. Nauli provádíme nejlépe ráno a vždy na lačný žaludek.

Postavíme se, nohy jsou od sebe na šířku boků či trochu dál (maximálně jeden metr). Pokrčíme kolena. Přeneseme váhu dopředu a opřeme se dlaněmi nad koleny (prsty směřují dovnitř nebo ven). Paže jsou propnuté, předkloníme hlavu a pohled směřuje na břicho.

  1. stupeň – příprava
  2. Madhyama nauli – přímý sval břišní je stažen do středu

Stojíme v základní pozici a zhluboka vydechneme. Díváme se na břicho, držíme dech po výdechu. Snažíme se aktivovat a „vystrčit“ přímý sval břišní tak, abychom vytvořili přímé vyklenutí svisle od žeber po stydkou kost. Držíme tak dlouho, jak je to komfortně možné (pár vteřin). Uvolníme břicho a až poté se pomalu nadechneme. Po chvíli normálního dýchání zopakujeme. Ke kroku č. 2 přistoupíme až po dokonalém zvládnutí tohoto cvičení.

  1. Vama nauli – levý přímý sval břišní je stažen doleva

Provedeme madhyama nauli a pokusíme se uvolnit pravou stranu břišního svalstva, zatímco levá strana zůstává aktivní. Pomůžeme si tím, že zatlačíme levou paži více do levého stehna a tlak pravé paže naopak uvolníme. Vrátíme zpět madhyama nauli a uvolníme břicho. Nadechneme se a po krátkém odpočinku opakujeme.

  1. Dakšina nauli – pravý přímý sval břišní je stažen doprava

Provedeme madhyama nauli a pokusíme se uvolnit levou stranu břišního svalstva, zatímco pravá strana zůstává aktivní. Pomůžeme si tím, že zatlačíme pravou paži více do pravého stehna a tlak levé paže naopak uvolníme. Vrátíme zpět madhyama nauli a uvolníme břicho. Nadechneme se a po krátkém odpočinku opakujeme.

V začátcích cvičení je 3–5 kol plně dostačujících. Postupně se můžeme dostat na deset opakování.

Jsou-li tyto přípravné pohyby dobře zvládnuté, jogín postoupí k nácviku stupně č. II (plná forma nauli):

  1. b) II. stupeň
  2. Valivý pohyb břišních svalů zleva doprava
  3. Valivý pohyb břišních svalů zprava doleva

Pro začátečníka je valivý pohyb břišních svalů nepředstavitelný, ale platí jako téměř všude, že trpělivost a pravidelná praxe dokážou zázraky. Je velmi důležité nacvičovat pomalu, pravidelně a nic neuspěchat.

  • autorka: Dana Walker Macková
  • @danawalker_yoga
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné