Bez jarní únavy

17. 04. 2014


Velikonoce, jarní půst, oživení organismu a přirozená vzpruha v podobě nové energie, to je jaro! 

  • Příroda je moudrá. Pokud posloucháme její hlas, budeme uvnitř sebe samých spokojeni. Pokud jsme v zimním období získali nějaký ten kilogram navíc, je nejlepší období pro hubnutí a tvarování postavy právě na jaře! Všechno staré odchází a nové se dobře zabydluje, aby v následujících měsících všechen potenciál mohl vzklíčit a rozkvést. Jaro je probuzení se ze zimního „spánku“, a tak udělejte něco pro to, abyste se cítili dobře! Období jara souvisí s prvkem dřeva. Zatíženým orgánem jsou játra, a tak je potřeba mít lehkou a nezatěžující stravu. Dopřejte játrům odpočinek, zbavíte se tak jarní únavy.

Jezte čerstvou zeleninu, využijte klíčků a zařaďte do pokrmů petržel, pažitku, sedmikrásky a řeřichu. Ať je ve vašem jídelníčku převaha obilovin a rýže. Vynechejte rafinovaný cukr a živočišný tuk. Na pročištění kyselosti popíjejte ráno vodu s citronem nebo grapefruitem.

Chcete-li jarní energetickou bombu (salát, rozmixovaný vývarový koktejl, přílohu ke kus‑kusu, pohance nebo rýži), zvolte kopřivu, pupenec, pampelišku, sedmikrásku a jitrocel. Pokud k tomu přidáte pupence hlohu, maliníku, ostružiníku a výhonky ředkviček a řeřichy, vznikne jarní energetický elixír, jehož sílu v zápětí pocítíte přílivem energie. Jarní únava je v tu ránu fuč! Dejte si ale pozor, všechno, co roste, není jedlé: např. narcis, rododendrony, konvalinky.

Zkuste jeden celý týden po obědě udržovat pouze pitný režim (ideální, když uprostřed týdne bude úplněk). Pijte dostatek bylinných čajů, podpořte ledviny čajem ledvinovým, pijte čistou vodu, a budete-li mít večer hlad, uvařte si zeleninový vývar z čerstvé kořenové zeleniny.

Popřemýšlejte o jednodenním půstu, ale mějte pro sebe den volna! V tento den můžete cvičit šank prakšalanu (detaily naleznete na www.jogadnes.cz), dopřát si ájurvédskou masáž, a především odpočívat.

Začněte cvičit intenzivně powerjógu, ideálně v teple pro zintenzivnění očisty.

S jarní očistou a prvkem dřeva souvisí i kolísání nálad a emocí. Často můžete trpět i na migrény, nadýmání střev. To vše souvisí s játry. Organismus se čistí a játra na sebe tímto způsobem upozorňují. Každý den si proto pro sebe vyhraďte v pravidelný čas 15–20 minut pro fyzickou i mentální očistu. Cvičte. Nechte myslí projít celý den. Uvědomte si, jak jste se cítili, koho jste potkali, co se odehrávalo během dne, co jste komu řekli, a nechte vše plynout. Nic nehodnoťte a neřešte.

Ze svého šatníku odstraňte věci, které jste minulé jaro neměli na sobě. Ukliďte si auto, pracovní stůl, pročistěte elektronickou poštu, diář, staré kontakty, a vykročte tak čistí a noví do vzkvétání!

V tuto chvíli je vhodné hubnout a také upravit životní rituály, zvyky a odstranit negativní stereotypy. Je čas na očistu a zabudování nových věcí do života, tak pro sebe něco udělejte!

 

Václav Krejčík

Výživový poradce a life kouč Energy CLINIC

www.energyclinic.cz

 

foto: Samphotostock.cz 

 


Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket