BLESKOVĚ
Ostatní jógy 03. 01. 2015 PDF Tisk

Proč zkusit lekce Iyengar jógy?

"Naším cílem je penetrace mysli, ale abychom na začátku dali věci do pohybu, nezbývá nic jiného, než se zapotit." (BKS Iyengar, 1918 - 2014)

Proč zkusit lekce Iyengar jógy?

Iyengar jóga to je neustále se vyvíjející metoda s důrazem na precizní nastavení jednotlivých pozic, logické sekvence a vysoce profesionální lektory, jejichž výcvik trvá 3 a více let. Středobodem této metody je snaha naučit studenta uvědomit si své tělo a rozvíjet pochopení sebe sama a tím dosáhnout zlepšení fyzické a psychické rovnováhy.

B.K.S Iyengar i před svou smrtí v srpnu 2014 denně pravidelně praktikoval a občas učil ve svém Ramamani Iyengar jóga institutu v indické Pune, společně se svým synem, dcerou a vnučkou. Guruji je také autorem jedné z nejčtenějších a nejznámějších jógových knih Light on Yoga (Výklad jógy).

Pro začátečníky i pokročilé

Lekce Iyengar jógy jsou vedeny v různé dynamice. Ve studiích, kde se učí Iyengar jóga, dostanete na výběr z lekcí různých úrovní (1-4) podle fyzické náročnosti lekce. Na každé lekci získáte od lektora detailní slovní vedení, vysvětlení a manuální dorovnání vašich pozic tak, abyste plně využili vašeho potenciálu. Přirozená logika sekvencí pozic umožňuje správné fyzické nastavení kloubů a návaznou svalovou akci a podporuje pokrok v získávání síly, pružnosti a koncentrace.

V začátečnických lekcích jsou instrukce velmi základní. Student postupně získává fyzickou kondici, učí se vědomě pracovat s jednotlivými částmi těla. Ze začátku jsou v lekcích často využívány pomůcky (pásky, bolstery, židle a bloky atd.) především jako podpora k získání rovnováhy.

V pokročilejších lekcích se studenti zabývají jemnějšími akcemi zaměřenými na práci s dílčími svaly. Dochází k hlubšímu propojení mysli s tělem. Pomůcky v těchto lekcích pomáhají pochopit a zdokonalovat pozice, mají tedy roli druhého učitele.

Speciální lekce pro zdravé i nemocné

Nejen zdraví lidé mohou mít užitek z praktikování Iyengar jógy, je totiž vhodná také pro osoby se zdravotními potížemi. Problémy jako např. bolesti zad, deprese, vysoký krevní tlak, kloubní problémy mohou být úspěšně léčeny na lekcích Yoga Theraphy pomocí unikátních terapeutických postupů a sekvencí pozic, které BKS Iyengar vymyslel.

Součástí pokročilých lekcí je i výuka vědomé práce s dechem tzv. Pranayama. V lekcích se student učí různé typy dechových technik, které zlepšují koncentraci, zklidňují mysl, podporují imunitní systém a vůli.

Čím pokročilejším se student stává, tím více vnímá potřeby svého těla a je schopen na ně reagovat. Někdy je proto možné, že místo vysoce aktivního přístupu všeobecných lekcí je zapotřebí tělo velice jemně uvolnit. Tehdy přichází na řadu tzv. lekce Restorativní jógy.

Vysoce profesionální lektorský kurz

Základní lektorský kurz Iyengar jógy trvá 3 roky. Studenti musejí bravurně zvládnout 80 asán a některé typy pranayama fyzicky i jako učitelé. Nastávající lektoři jsou široce vzděláváni v oblasti „umění učit“, filosofie, anatomie i fyziologie těla. Certifikát získají pouze ti, kteří úspěšně složí náročné zkoušky ze všech oblastí, které jsou hodnoceny nezávislou zahraniční komisí.

 

Vyzkoušejte výše uvedené lekce ve specializovaném studiu na Iyengar jógu Yogajoga, Vodičkova 15, Praha. Rozvrh zde.

Staňte se lektory Iyengar jógy! Více informací zde.

image002 IMG_3265  

Objednat předplatné