Jin jóga aneb Praxe tiché síly

25. 08. 2015


Cvičení jin jógy se od běžně známých jangových lekcí, kde zapojujeme především svaly, liší svou tichostí, klidem, ale respektem k potřebám vlastního těla.

Praxe jin jógy má kořeny ve starověké józe a taoismu, a z nich čerpal zakladatel moderní jin jógy Paul Grilley.

Cvičení jin jógy se od běžně známých jangových lekcí, kde zapojujeme především svaly, liší svou tichostí, klidem, ale respektem k potřebám vlastního těla. Oslovuje především jinové časti těla, což jsou ty části, které leží nejblíže vnitrnímu jádru: kosti, pojivové tkáně a klouby. Jin jógu cvičíme na podlaze a setrváváme v pozicích poměrně dlouhou dobu, většinou od 3 do 5 minut. Jakmile zaujmeme pro nás bezpečnou a vyváženou pozici, můžeme se kompletně uvolnit, povolit svaly, a tím podpořit přítok energie a výživy do pojivových tkání. Toto cvičení by nemělo v žádném případě nahradit naše jangové lekce, ale mělo by přinášet harmonii a vyváženost do našich životů.

Mé první setkání s jin jógou bylo na jednu stranu šokující, ale po hodině jsem se těšila na další lekci. Slovo šokující používám záměrně, jelikož se zde v tichosti setkáte se svým vnitřním hlasem – vnitřním já – a snažíte se ho celou dobu utišit, aby stále nepřehlušoval pocity a toky v těle, které vás během lekce provází, a není jich málo. Myslím, že konfrontace lidí se sebou samými během 60–90 minutové praxe jin jógy je největší výzvou. Ale při druhé lekci již vám čas plyne mnohem rychleji a po 4. lekci si přejete, aby tento čas, který máte výhradně sami na sebe s plnou pozorností vašeho vědomí, neskončil.

Praxí jin jógy se prohlubují nejen vaše zkušenosti s jógou obecně, ale upínáte svou plnou pozornost na plynulý dech, jste schopni pozorovat změny fyzické i psychické v závislosti na části těla, na kterou působíte a energeticky čistit a podpořit tok energie čchi neboli „prány“ procházející oblastí pánve a zad. Jóga obecně navrací naši celkovou „plnost“ – vyrovnává naši přirozenou jin a jang stranu. Při výdrži v pozicích bez pokusů cokoliv měnit, za souběžného přijímání sebe sama takových, jací jsme, začneme vnímat jinové části své bytosti. Potřeba věci měnit vede člověka k posuzování a obviňování a odvádí ho od dokonalosti přítomného okamžiku.

Jin jóga má své specifické pozice, které se v mnohém dosti podobají klasické józe, avšak finální výdrž je jiná, a tudíž účel a cíl pozice také nalezneme jinde… hlouběji. Pokud má někdo již zkušenost s energetickou částí těla, jin jóga ho dle mého názoru nadchne, jelikož zde přímo pracujete skrze pozice s energetickými drahami těla neboli meridiány. Zároveň prohlubujete praxi meditačních technik.

Zastavte se, nadechněte a uvolněte a užijte si ten příjemný pocit proudění energie čchi skrze vaše tělo...

  • autor: Nikol Maio, lektorka jógy
  • lekce Nikol Maio v Energy Studiu Praha, zde
  • zdroj fotky: Samphotostock.cz

Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket