Veganský svět blog 16. 10. 2020 PDF Tisk

Zdravé tipy na podzim nejen podle ájurvédy

Podzim patří k nejkrásnějším ročním obdobím, je barevný a proměnlivý. Venku vidíme širokou paletu barev, jeden den je sluníčko a druhý prší, třetí je ráno mlha a nám se chce zalézt zpátky do teplé postele. Jak si s touto proměnou poradit a zůstat pozitivně naladěný? Mám pro vás pár tipů, jak bojovat s podzimním nečasem.

Zdravé tipy na podzim nejen podle ájurvédy

V ájurvédě je podzim ve znamení váty. Je reprezentovaná větrem a vzduchem. Krásně nám to symbolizuje poletující listí venku, listy jsou křehké a suché, v našem těle je jejím projevem prána, nádech a výdech. Důkazy o nastupující nadvládě váty vidíme v suchém vzduchu, vlhké mlze, silném větru a chladu. Je čas se na chvíli zastavit a být víc v přítomnosti. Uvědomit si, že všechno se proměňuje a jediné stabilní místo je uvnitř nás.

Projevy zvyšující se váty jsou:

  • suché rty, suchá kůže, suché nosní dírky,
  • zácpa, nadýmání,
  • bolesti uší, tinitus,
  • nespavost, narušené spánkové vzorce,
  • chladné ruce a nohy, citlivost na chlad,
  • pocity neklidu, vyčerpání, slabosti,
  • zapomnětlivost, potíže se soustředěním,
  • hyperaktivita (nadměrné mluvení),
  • nervozita, úzkost, strach.

Naštěstí existují způsoby, jak s těmito projevy naložit, co dělat a jak nastolit zpátky harmonii nejen na fyzické, ale i mentální úrovni.

Výživa
Podzim je chladný, suchý a vlhký, takže je dobré vyvážit svou vátu teplou, mastnou a výživnou stravou. Jídla mohou být víc omaštěná ghí, určitě by měla být vařená a hutná.

Používání zdravých tuků, jako je ghí a kokosový olej, jakož i bílkovin v naší stravě v tomto ročním období taky přispěje k nastolení rovnováhy. Přidáním zahřívacího koření, jako je zázvor, kmín, kardamom, skořice a pepř, do jídel zvýšíte potřebu tepla. Pečená dýně s tímto kořením, přelitá trochou ghí je skvělým příkladem vyváženého jídla na podporu váty. 

Naše pokožka potřebuje pomoc i zvenku. Doporučuje se hydratovat ji pomocí olejů. Olejové masáže jsou nejen hluboce zvlhčující, ale mohou také pomoci vytáhnout toxiny z těla. Sezamový olej (nepražený) je obvykle dobře snášen a prospívá většině lidí. Před sprchováním a opláchnutím jemným mýdlem jej vmasírujte do pokožky. Teplé olejové masáže snižují úzkost a stres.

Životní styl
Jednou z nejlepších věcí, kterou můžeme udělat, abychom se vyrovnali s projevy podzimu, je dodržovat pravidelný rozvrh. Nastavení pravidelnosti tak, abyste spali, vstávali, jedli, meditovali, cvičili, pracovali a oddychovali ve stejnou dobu, je velmi užitečné. Váta dóša je trochu jako listí ve větru, má tendenci létat a měnit směr. Když si přesně stanovíme denní režim, uklidníme tím náš nervový systém a uzemníme energii. Velice důležitý je i pravidelný a dostatečně dlouhý spánek.

Cvičení
Jóga snižuje stres a pomáhá s uvolněním. Na podzim je vhodné cvičit pomalejší styly jógy. Dopřát tělu trochu delší relaxace v šavásaně. Jóga také posiluje imunitu. V tomto období jsou pro nás vhodné ásany, které otevírají hrudník a stimulují činnost hrubého střeva. Jsou vhodné i dechové, pránájámické, techniky které pomáhají vyrovnat energii v těle.

Přeji všem krásný a barevný podzim

S láskou Tina

  • autorka: Martina Schmidtová
  • @tinajedoma
  • fotografie: Shutterstock.com

Objednat předplatné