Kundaliní jóga 21. 07. 2022 PDF Tisk

Jóga vědomí (kundaliní jóga)

Na západní polokouli tento zatím relativně málo známý druh jógy nachází v poslední době postupně stále více příznivců. Kundaliní, aneb jóga vědomí, otvírá srdce, buduje vnitřní sílu a uvolňuje energii, která sídlí u kořene páteře...

Jóga vědomí (kundaliní jóga)

Každý učitel přináší do vedení jógy svou osobní zkušenost – někteří více tradiční než jiní – nicméně kundaliní jóga bezpochyby patří k těm více duchovním stylům jógy. Na Západ ji v roce 1969 přinesl Yogi Bhajan z Indie. Do té doby se předávala jako tajné učení z učitele na žáka v chrámech a klášterech Indie, Nepálu a Tibetu. Její současná moderní podoba upravená pro dnešní svět tedy vychází z její tisícileté tradice. Je považována za rychlou cestu k vytvoření vyváženého stavu mezi tělem, myslí a duchem, a k zvýšení životní energie.

Co je kundaliní?
Kundaliní je energie, „hadí síla“, kreativní potenciál každého člověka nebo také energie vědomí. V sanskrtu slovo kundal znamená stočený, z čehož vyplývá často chybně používaný překlad. Slovo kundaliní však pochází ze slova kunda, což v překladu znamená hlubší místo, jáma nebo dutina, a je tedy referencí na vydutou část hlavy, kde se nachází mozek, svým vzhledem připomínající spícího hada. Odtud pochází pravý význam tohoto slova. Souvisí se spící silou, energií, potenciálem našeho mozku. Probouzení kundaliní není tedy nic jiného než probouzení, aktivování skrytých schopností našeho mozku. Kundaliní jóga přivádí vědomí do našeho těla a všech částí mozku, probouzí ducha, uvolňuje mysl, stejně jako napětí v těle, posiluje imunitní systém a pomáhá nám zvládat každodenní stres. Napomáhá také odbourat naučené omezující vzorce chování a najít opět svoji pravou podstatu, vrátit se sám k sobě. „Vzhledem k tomu, že byla až do konce 60. let předávána pouze přímo z učitele na žáka, je stále spojována s jistým tajemstvím či obavami. Nejsou však třeba, pravidelným cvičením se energetické dráhy a nervový systém připravují na větší průtok energie, takže celý proces zvyšování našeho potenciálu probíhá postupně. Cítíte se lépe a zvyšuje se vaše vitalita. Kundaliní jógu je dobré vždy praktikovat pod vedením zkušeného učitele. Není to typ jógy, kterou vyčtete z knih, je o zkušenosti…

Pro koho je vhodná?
Pro každého, kdo chce probudit a ozdravit tělo, získat více životního elánu a uklidnit mysl. Je vhodná pro lidi ve stresu, při nedostatku energie. Posiluje nervovou soustavu, vytváří rovnováhu mezi sympatickým a parasympatickým nervovým systémem, a aktivuje hormonální systém, což výrazně ovlivňuje stav naší mysli. Ve světě se s výbornými výsledky začíná využívat i v nemocnicích pod názvem MediYoga, její zakladatelku Elisabeth Engqvist jsme měli letos možnost poznat na semináři v Praze, kde představila techniky pro zvládání stresu a syndromu vyhoření. Kundaliní jóga je zaměřena na odstranění energetických a emocionálních bloků v těle, aktivuje a propojuje nervové dráhy. Vychází z ní také hormonální jógová terapie, která pomáhá ženám s hormonální nerovnováhou. Zkrátka kundaliní jógu může cvičit každý, i ten, kdo nikdy žádnou jógu necvičil, cviky se vždy dají upravit.

Co můžeme na lekci očekávat?
Pokud přijdete na lekci poprvé, je dobré sdělit to učiteli, aby vám vysvětlil vše potřebné. Jednotlivé lekce mají podobnou strukturu, nicméně každá lekce je jiná. Vždy se začíná zpěvem dvou otvírajících manter a končí hlubokou meditací a uzavírající mantrou. Můžete očekávat soustředění na svůj dech (často rytmický dech ohně), meditativní i velmi dynamické formy cvičení, někdy i tanec nebo třepání. Kundaliní jóga hodně pracuje se zvukovou vibrací, obsahuje prvky naad jógy a její tradice je spojená také s gongem, nástrojem pro práci s vědomím, který pokud se správně používá, má velmi uvolňující účinek na nervový systém a naši mysl. Každopádně kundaliní jóga má sílu odstranit překážky uvnitř nás, což vede k radostnému pocitu a hlubšímu propojení sama se sebou.

Kde můžeme zažít kundaliní jógu?
Myslím, že kurzů různých úrovní zde již najdete dost. Já sama jsem měla nejsilnější zážitky vždy během týdenních pobytů, kdy se člověk den po dni, vrstvu po vrstvě, dostává blížeji sám k sobě, zintenzivní se všechny smysly a mysl začne fungovat novým způsobem.
Pokud máte o kundaliní jógu hlubší zájem, doporučuji jedinečnou příležitost dozvědět se a zažít více na jógovém a meditačním týdnu s Guru Rattanou (San Diego), která bude mít týdenní workshop letos v září v České republice v Krkonoších. Letošní téma je „Žijte a milujte v míru“ (Live and Love in Peace). Guru Rattana patří k té více progresivní novátorské linii kundaliní jógy, studovala u Yogi Bhajana, napsala řadu publikací a učebnic. Lidé se mohou zúčastnit jen tohoto týdne či pokračovat i v dalších modulech, které dohromady tvoří celek „Kundaliní akademie vnitřního vědomí“, po jejímž ukončení lze získat učitelský certifikát, nicméně týden je vhodný pro každého, pro stávající učitele i pro ty, kteří si chtějí jen svou praxi prohloubit. U Guru Rattany jsem dělala svůj učitelský trénink, ale v zahraničí za mnohem náročnějších finančních podmínek, tak mám velkou radost, že jsme po letech našli vhodný termín a budeme ji mít zde.
Další zajímavou akcí, kterou bych ráda doporučila, je týden Jogínské očisty, kterou připravujeme s Amanbirem, učitelem kundaliní jógy a meditací z New Yorku, který k nám již několik let jezdí každé jaro, a po dobu šesti dní se setkáváme na ranní jógovou a meditační praxi zaměřenou na očistu těla a ducha. Očistný proces je ještě podpořen speciální alkalickou dietou, kterou po celou dobu skupina dodržuje, a také popíjením bylinek, které Amanbir pro jednotlivce vybere. Vytváří se tam krásná skupinová energie, kdy se lidé vzájemně v procesu podporují, vyměňují recepty a zároveň zažijí intenzivní účinek praxe kundaliní jógy.

 

Objednat předplatné