Vánoce v rytmu dechu

20. 12. 2015


Zkusme Vánoce letos prodýchat (při každém vypětí se prostě zaměřit na klidný dech), zpomalí nás to, dovolí nám to vidět krásnu ve všedních okamžicích a naladí nás to na sdílení s blízkými lidmi. Možná se také potkáme na lekci jógy, která nás v klidném rytmu podpoří.

Nádech, výdech, nic se neděje. Vánoční svátky v mnoha z nás dokážou vyvolat přímo nával paniky. U někoho se dostaví už na podzim, někdo jí propadá až těsně před Štědrým dnem. A i lidé, které právě tyhle svátky nerozhodí přímo a viditelně navenek, mohou pociťovat zvýšený stres spojený s vánočními přípravami.


Vánoce jako křesťanské svátky postavené na mnohem starší tradici, byly i pro nevěřící ještě nedávno spíše o domácí pohodě, rodinných setkáváních a kouzelných rituálech. Konzumní kolotoč spotřeby je ale neúprosný, svátky spojené s obdarováváním jsou pro obchodníky příliš lákavé. Můžeme toho využít i rozumně a na dobu slev si naplánovat větší nákupy, které bychom stejně museli jinak uskutečnit někdy jindy v roce. Bohužel ale častěji vidíme chování spíše opačné, například vysloveně nerozumné půjčky na vánoční dárky (podobně jako na dovolené). Utrácení nad rámec možností je totiž zdrojem stresu zcela zákonitě – a to nejen před svátky, ale hlavně po nich.


Pohodu z domova dokáže celkem účinně vymést také vánoční úklid, shromažďování nejrůznějších zásob a také cukru v mnoha podobách. Existují ale alternativy – úklid je mnohem příjemnější i účinnější na jaře, recepty na zdravé cukroví nebo bramborový salát najdeme nejen na stránkách Jóga Dnes a budeme-li více času trávit venku, nebude ani třeba hromadit na svátky kdovíjaké zásoby jídla. Mnohem důležitější než peněžitá hodnota darů jsou chvíle strávené společně, protože společná radost se násobí – a tak jí trochu zbyde i na potřebnější, na tradiční vánoční charitu. Zkusme Vánoce letos prodýchat (při každém vypětí se prostě zaměřit na klidný dech), zpomalí nás to, dovolí nám to vidět krásnu ve všedních okamžicích a naladí nás to na sdílení s blízkými lidmi. Možná se také potkáme na lekci jógy, která nás v klidném rytmu podpoří.


24. prosince někdy brzy odpoledne se vše nakonec promění jako mávnutím kouzelného proutku. Nálada toho dne je slavnostní, všichni se k sobě chovají hezky a zdá se, že se všechna přání skutečně mohou splnit. To vše si ale můžeme užít i bez všeho zmatku, který svátečnímu večeru a dalším dnům obvykle předchází. Střízlivé a střídmé chování je totiž nejlepší prevencí pozdějšího bolehlavu.

Krásné Vánoce!

  • autor: Michaela Dombrovská
  • www.protoze.cz
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket