Ostatní jógy 28. 10. 2019 PDF Tisk

Silent jóga

Silent jóga je nový styl jógy a zároveň holistický systém, který posouvá běžnou jógovou praxi směrem k výjimečnému zážitku, ten propojuje harmonii mezi dechem, pohybem a hudbou. Díky zázračným sluchátkům, které se při těchto lekcích používají, dochází k rychlejšímu souladu mysli, těla i ducha. Člověk se mnohem lépe uvolní a dosahuje silnějšího prožitku.

Silent jóga

Tento moderní jógový styl dostal technický základ v Americe, ale poprvé byl oficiálně představen v roce 2014 v Asii, konkrétně v Hongkongu. Z Číny se poté rychle vrátil zpět do USA, kde měl premiéru o rok později na Manhattanu, a odtud se již nezadržitelnou rychlostí začal šířit do celého světa. V současné době slaví úspěchy i na ostatních kontinentech, Evropu nevyjímaje. Akce silent jógy s nezapomenutelnou atmosférou se velmi často konají v lákavých lokacích a zájem o ně stoupá. Průměrná návštěvnost je 20 až 100 osob, ale jelikož tento systém umožňuje k vysílači připojit neomezený počet sluchátek, pořadatelům se otevírají téměř neomezené možnosti. Ať už se lekce odehrává uvnitř, nebo venku, hudbu i hlas lektora slyšíte jen vy, nikdo jiný. Odpadají tak problémy s rušením kolegů v sousední kanceláři nebo lekcí, které probíhají ve stejných časech ve vašem studiu. Asi nejčastěji se hodiny silent jógy pořádají na pláži nebo různých městských výškových budovách, odkud se zejména při soumraku nabízejí výhledy se západem slunce.

Silent Disco Yoga

Ve světě je tento jógový hybrid někdy nazýván Silent Disco Yoga nebo také Sound Off Yoga. Vždy se však jedná o synonymum mixu jógy se sluchátky na uších a kvalitní hudby. Ta bývá často klíčovým prvkem těchto lekcí, protože je zpravidla vyhledávají lidé, kteří milují nejen jógu, ale i hudbu. Možná už je nebaví oposlouchané jógové playlisty nebo jen hledají něco nového a rádi se nechají od pořadatele překvapit zajímavými soundtracky. Podobných konceptů ve světě poslední dobou přibývá, zájem o ně rapidně vzrůstá a podnikatelé se čím dál častěji uchylují k projektům, které bourají hranice konvenčního tréninku a prolínají sport s uměním. Pravidelná praxe se tak posouvá na vyšší úroveň a stává se unikátním zážitkem.

Pomůcky? Sluchátka a vysílač…

Představte si, že máte vlastní radiostanici v černém divadle, kde vysílání slyšíte jen vy a posluchači, kteří se naladili na stejnou frekvenci. Vše je založeno na odhlučnění, mobilitě a má relativně dlouhou provozní dobu, neboť hlavním cílem výrobců je přesunout část lekcí ze studií a tělocvičen ven. Na trhu existuje výrobců několik, ale všichni mají stejný základ: sluchátka a vysílač. Co se týká způsobu přenosu, jedná se o klasický rádiový signál s dosahem od 50 do 400 metrů. Bezdrátová náhlavní souprava hraje samozřejmě stereo a má kvalitní, vyvážený a čistý zvuk s hlubšími basy. Sluchátka jsou lehká, pohodlná a výborně sedí na hlavě i na čepici. Na obou náušnících najdete ovládací tlačítka pro vypnutí a zapnutí, výběr kanálu a ovládání hlasitosti. Nejnovější modely se dokonce dají jednoduše složit, což je velká výhoda při cestování. Provedení „on ear = na uši“ velmi dobře tlumí okolní zvuky a vy se můžete lépe ponořit do svého vlastního světa. Asi nejznámější rys těchto sluchátek jsou světelné LED diody v základních barvách, které zdobí každého návštěvníka těchto lekcí.
K vysílači je možné kabelem připojit téměř jakékoli zařízení s audio výstupem, tedy iPod, iPad, iPhone, ale i jakékoli zařízení se systémem Android, přehrávač mp3, tablet, počítač, DVD či Blue Ray přehrávač, televizi, ale také profesionální DJ mixpult.

SILENT JÓGA U NÁS

První lekce silent jógy se konala v prosinci minulého roku v Praze ve studiu Holfit. Ve stejném studiu jsou naplánované i další pravidelné lekce na tento rok. Každá lekce má jiné téma, zaměření a playlist, který po každé lekci nasdílíme přes Spotify. Odtud si mohou návštěvníci našich lekcí hudbu okamžitě bezplatně přehrát pomocí streamování nebo si ji stáhnout do svého mobilu, počítače či jiného digitálního zařízení a používat ji buď doma při své jógové praxi, anebo jakékoli činnosti jinde v režimu offline. Do budoucna připravujeme zajímavé promo akce, které se konají každý pátek třináctého, dále společně oslavíme významné červnové dny – Světový den wellnessu a Mezinárodní den jógy. Rádi bychom, aby naše mobilní jógové studio ozvláštnilo dosavadní program fitness a wellness studií v Praze i České republice, sportovní akce, festivaly aj.

SILENT JÓGA VE SVĚTĚ

• Celý sytém může být používán kdekoli a kdykoli.

• Omezení hluku a doba nočního klidu jsou minulostí.

• Nastavení i obsluha jsou velmi jednoduché, a lekci tak lze připravit během minuty, není třeba žádné párování ani konfigurace.

• Systém může mít až čtyři kanály.

• Někdy se pořadatel rozhodne pro připravený playlist, při větších akcích hraje přizvaný DJ z lokální či zahraniční scény.

Tento nadčasový systém se ve světě začíná objevovat na soukromých oslavách, svatbách, hudebních festivalech, filmových projekcích, ale také na různých korporátních akcích, zejména těch, které vyžadují nula decibelů.

Silent jóga dává pohybu větší svobodu, skvěle pročistí hlavu, rozhýbá tělo, zároveň eliminuje stres, nervozitu, napětí, strach a úzkost. Vede lidi k tomu, aby se zklidnili, uvolnili a soustředili na sebe, což poslední dobou nebývá vůbec lehké. Lekce jsou vhodné pro začátečníky, ale i zkušené jogíny. Posloucháte svůj dech, vnímáte každý svůj pohyb a do sluchátek vám hraje skvělá hudba… to prostě musíte zažít!

 

 

  • autor: Michaela Vazačová
  • foto: Klára Stojaníková

Objednat předplatné