Power jóga 08. 07. 2013 PDF Tisk

Powerjóga - staňte se hrdinou!

Powerjóga – staňte se hrdinou! Když vzpomínám na začátky s powerjógou, byl jsem velice naivní a rychlý. Zajíma-lo mě pouze tělo a nic víc. Vytrénovat ho, aby mu slušelo oblečení, zpotit ho, aby v něm ...

Powerjóga - staňte se hrdinou!

Powerjóga – staňte se hrdinou!
Když vzpomínám na začátky s powerjógou, byl jsem velice naivní a rychlý. Zajíma-lo mě pouze tělo a nic víc. Vytrénovat ho, aby mu slušelo oblečení, zpotit ho, aby v něm vzniknul dobrý pocit z pevnosti a pružnosti svalů. Možná to ale naivní nebylo. Byla to spontánnost, která mě unášela dál a dál. Byla to radost! Až po určitém čase jsem se dokázal zastavit, uvolnit v pozicích a nespěchat. Zpomalil jsem se a začal si užívat krátké zastavení v každé z ásan, které pak bylo opět rozpohybováno krátkými sestavami až do dalšího zastavení. Tělo se ustálilo, mysl zůstala stát a pozornost byla obrácena od vnějšího světa dovnitř. Tolik informací, které vyvstávaly v hlavě, bylo náročné sledovat. Jedna proudila vedle druhé, a když odešla, přišla nová. A tak běžel stálý koloběh myšlenek, vzpomínek, emocí a pocitů. Bylo nutné přidat i kvalitní relaxaci, aby ta mnohost vymizela. Aby se uvolnila hlava a tenze, které s myslí velice často souvisí.  Možná se i vy poznáváte v mých slovech, není pravda? Pravidelným praktikováním powerjógy opravdu došlo ke zlepšení fyzické kondice, ale nejenom jí. Vznikala mezera a větší časová prodleva mezi mnohostí myšlenek. Když jsem jim nevěnoval tolik své energie, odcházely a už se nevracely. I když nikdo neříkal, že se změní chutě, i když nikdo nehovořil o tom, že pravidelným cvičením se naučím zvládat své emoce a běžné denní situace, i když nikdo nemluvil o tom, že jsou nějaká pravidla jógy, postupně se vše stalo, aniž to bylo vyřčeno.


A to se mi líbí na powerjóze. Nechává prostor každému! 
Umožňuje každému buď jen cvičit a trénovat tělo, nebo otevírá okénko do dalších tajemství, která jsou objevována powerjógou.

Ať má každý svůj prostor a užívá si ho!


Většina z vás mi asi dá za pravdu, že sebemenší setkání s powerjógou, nebo jógou, pozitivně ovlivňuje chování každého z nás. Člověk na sobě cítí změnu, a i když má například mnoho práce, řeší každodenní situace a problémy, dokáže lépe zvládat tento nápor. V mnohosti a v chaosu se powerjógou dá najít řád a režim, který vede k uvolnění a vnitřní spokojeností s věcmi tak, jak jsou.  Mým cílem je předávat radost a uvolnění, které s powerjógou souvisí. V rámci turné, cvičebních lekcí v mých studiích, nebo i on-line kurzy na www.jogadnes.cz mám možnost prezentovat powerjógu v celé její kráse. Na hodinách powerjógy se většinou nestíhá kromě cvičení více technik a proto v rámci on-line kurzů představuji další techniky, které s sebou powerjóga může přinášet, i když je třeba na klasické lekci powerjógy se svým učitelem netrénujete.


MÉ DOPORUČENÍ KE KVALITNÍ PRAXI POWERJÓGY
Pěstujte sebedisciplínu!  Pokaždé, když stojíte na podložce na své hodině powerjógy a právě cvičíte některého z bojovníků, buďte si vědomi své vnitřní síly. Zaměřte pozornost na jeden cíl a staňte se hrdinou. Každou chvíli se vám budou vynořovat nejrůznější problémy a překážky, které brání v cestě pravidelného cvičení. Jednou se vám nechce, pak vás bolí hlava, jste unaveni z práce, musíte na schůzku, nebo jste jednoduše líní. Stále vás bude něco nahlodávat a nahlodávat. Nenechá vás vydechnout a stahuje vás na jinou cestu. Když ale vydržíte na cestě, pro kterou jste se rozhodli, a vytrváte, dokážete zvládnout vnitřní rozpory, které ve vás vznikají. Nenechte se zmást neúspěchem. Věřte svému vnitřnímu rozhodnutí, které jste učinili, a nepodléhejte vnitřním hlasům (třeba i silným), které vás chtějí svést na „pohodlnější“ cestu, cestu slabochů.


BUĎTE BOJOVNÍKEM A VYTRVEJTE, I KDYŽ PŘEKÁŽKY BUDOU PŘICHÁZET. 
Věřte si a motivujte se! Věřte sobě samým! Rozhodli jste se jít vlastní cestou (což je vždy těžší), a tak se nevzdávejte! Veďte si svůj deníček, do kterého si hned na začátku zapište, jak jste se cítili, když jste se pro vlastní cestu rozhodli. Kdykoliv vás přepadnou chmury, otevřete svůj deníček a namotivujte se opět k udržení své cesty. I malý pokrok je velký úspěch. Mnoho lidí se vydává na cestu a jelikož jsou líní a jejich předsevzetí nebylo „vnitřně prožité“, cesty se vzdávají a vydávají se na pohodlnou cestu omluv, výmluv, znechucení a vnitřního pohrdání. To je zásadní chyba. Naopak, když se člověk drží svých vnitřních zásad, má své rituály a pravidla, ví, kterým směrem jde. Takto sebedisciplinovaný člověk se stává silným. Bojujte a staňte se bojovníkem!


PEVNÝ CÍL JE NABOURÁVÁN TOUHOU A POŽITKÁŘSTVÍM, KTERÉ SVÁDĚJÍ  NA ŠPATNOU CESTU. 
Nednechte se a rozhodujte o sobě vy sami!  Nespoléhejte se na okolí a ostatní, věřte sobě!

Věřte v cíl!

Věřte svému rozhodnutí a neočekávejte urputně výsledek. Nechte mu prostor, aby se mohl stát, a podporujte ho svojí vírou! Uvolněte se a jděte krok za krokem cestou, která má v sobě i trny. Trny jsou však vhodnou překážkou, aby člověk nezpychnul a uvědomoval si stále své vnitřní zdroje síly.

Pravidelnost, řád a rituály pomáhají v cestě za cílem. Víra, že cíl je uskutečnitelný, provázená pravidelnými vizualizacemi a meditacemi o cíli, pomáhá člověku udržet se na cestě.     Pravidelným cvičením powerjógy trénujete svoji vytrvalost, respektujte, že každý den je jiný (jednou to jde, podruhé to nejde). Pravidelnost ve cvičení powerjógy vás učí přijímat situace takové, jaké jsou.


Staňte se hrdinou!

Pravidelně cvičte, řiďte svůj dech a nechte se omámit cestou jógy! Jóga v jakékoliv podobě pomůže nejenom na podložkách v sále nebo doma, ale i v reálných denních situacích.

autor: Václav Krejčík

Objednat předplatné