BLESKOVĚ
Vinyasa jóga 05. 09. 2016 PDF Tisk

Powerjóga Fusion - jóga v plynutí

Power Fusion - hravost, síla ásan, pránájáma, plynulost spojení ásan směřuje do dynamické meditace. Volnost a neomezenost, prostor pro trénink ásan - to je nová lekce Václava Krejčíka v Energy Studiích Praha. 

Powerjóga Fusion - jóga v plynutí

Power Fusion je unikátní trénink, který rozvíjí sílu a pružnost, harmonii těla i mysli. Vinyasa jóga podporuje detoxikaci organismu a produkci žláz s vnitřní sekrecí (rovnováha hormonů), hubnutí, vyrovnává dysbalance, zlepšuje stav kardiovaskulární soustavy a kapacitu plic a díky vnitřnímu i vnějšímu teplu účinně podpoří protažení svalů celého těla. Síla a pružnost, která se buduje v těle pomocí ásan a dechu, je současně posilujícím faktorem i pro mysl. Stáváte se silnými a odhodlanými zvládat vše, co se na cestě nachází. Lépe se adaptujete na přirozenou změnu a vnímáte život „tady a teď“. Koncept Power vinyasa jógy vychází z principů klasické powerjógy. Přes úvodní meditaci se tělo a mysl postupně sjednocují pomocí řízeného dechu. Jakmile dojde k omezení vlivu vnějšího prostředí, mysl začne být koncentrována a tělo se postupně připravuje na plynulý pohyb příjemným protažením základních svalových skupin, stejně jako „promazáním“ kloubů.

Pozdravy slunci A + B jsou vyplňovány ásanami, které jsou skládány do sestav tak, aby se jedna pozice rozvíjela do druhé a zvýšila tak její účinek. Základní techniku dechu, kterou vinyasa využívá, je udždžají pránájáma. Vzhledem k jejímu tlumícímu efektu pro práci srdce a tepovou frekvenci by měla být součástí celé lekce. Vinyasa není bez udždžají a mulla bandhy. Spojením dechu a mulla bandhy dochází k propojení se s vědomím. Integrita jednoty vzrůstá a s ní se prohlubuje i koncentrace. Když dochází k tomuto soustředění, pohyb vychází z představivosti, z místa 6. čakry. Zábrany jako strach, panika, stereotypní vzorce a zvyky tak nebudou nyní vítězit. Celý život „žijeme v hlavě“. Technika vinyasa jógy se zapojením mulla bandhy a udždžají přivádí člověka do své hloubky a vnitřní síla a intuice je hybatelem! Nepřerušený koloběh dechu a ásan, přechodů, zapojení mulla bandhy a drišti je power fusion. 

Struktura power fusion je doplňována pravidelnými vinyasami (sestavami), které kompenzují protažení a budují sílu centra i celého těla. Současně také pomáhají udržet teplo v těle. Nádech a výdech mají stejně dlouhé fáze a udždžají dech je slyšitelný. Tím je i regulovatelný a vypovídá o kvalitě cvičení. Při pravidelném cvičení udždžají se postupně omezuje zvuk, plynoucí ven, ale dech udždžají zůstává. Když je dech jemný, i mysl je jemná a přístupná. Když je v dechu urputnost, i kvalita cvičení je na hranici správnosti. Vinyasa je jako rytmus vesmíru. Je to vibrace, základní předpoklad života, kdy semínko postupně klíčí, vyvíjí se, roste, kvete, nese plody a opět zapadá k tomu, aby znovu mohlo vyklíčit, i když třeba v jiné podobě. Pozorovat svou vinyasu jako cestu životem je povznášející rozměr jógové praxe.

Power fusion je způsob praktikování dynamické jógy pro všechny, kteří chtějí objevit její sílu a současně se uvolnit. Pro všechny, kteří si chtějí hrát v rytmu dechu, užívat si sílu a vytvořit tok plynulé meditace. Je vhodná pro všechny, kteří si uvědomují, že ovládat pouze tělo, nestačí. Hledání spojení dvou protichůdných principů (síla-uvolnění, úsilí-lehkost) je typické při provádění ásan po určitém čase praktikování jógy. Člověk poznal své tělo. Prošel si základní fází seznamování se s fyzickým potenciálem, který je vesměs již „zkrocen“. Vzniká tedy prostor pro objevování fungování jógy mimo úroveň svalového korzetu. Objevení svobody, radosti a uvolnění, při provádění dynamické jógy je nový prožitek vnitřní energie. Praktikování vnitřní jógy, kterou lze charakterizovat jako dynamickou meditaci s principy ovládání toku energie, koncentrace na důležité prostředky vinyasa jógy (udždžají pránájáma, driští, prátjáhára, bandhy a mudry), je šetrný a účinný způsob praktikování. Ásany se proměňují v neutrální (stabilní) pozice powerjógy (tj. ty, které jsou na středu mezi urputností a ležérností).

Všechny již zmíněné prostředky se spojují v jeden celek a utvářejí celistvost power fusion. Pročištění od toxinů (v těle i v hlavě) poskytuje vinyasa jóga v jakémkoliv provedení. Vinyasa je zde důležitou kvalitou, která dává ásanám vyváženost, smysl a hloubku. Jednotící princip cvičení jógy, praxe ásan, spojen s celým Pataňdžaliho systémem jógy vytváří celistvost, kterou jóga je.

Power fusion jóga je efektivní pro zvýšení fyzické i psychické kondice. Uspokojí všechny, kteří již cvičí a kterým se jóga líbí natolik, že se stala jejich životním stylem. Ač se jedná o silové cvičení jógových ásan a na první pohled náročných pozic a variací, lehkost a „tanec“, které se ve vinyase projevují, způsobují řízení toku energie a dechu. Koncentrace a disciplína jsou důležitými podmínkami pro správné cvičení vinyasa jógy s jakýmkoliv přívlastkem.

 

Powerjóga Fusion lekci si můžete přijít zacvičit do Energy Studia HEAVEN Praha, vždy ve středu od 19:00.

 

  

Objednat předplatné