Pohyb, strava a relaxace - spojené nádoby

27. 03. 2014


Do léta ještě stihneme zhubnout a v lepším případě změnit životní styl tak, aby to bylo pevné spojení mezi tím co chceme a co můžeme. 

Jak jsme rádi, když si lehneme na masérské lůžko a ruce maséra rozehrají svou symfonii a rozproudí tělo svým dotekem. Jak příjemné je zajít do sauny nebo na terapii, kde terapeut udělá vše proto, abychom se cítili dobře.

Nechat o sebe pečovat je výborným způsobem relaxace. Člověk se uvolní, vypne hlavu a nabije se novou energií, kterou následně může využít pro vše, co dělá. Tak jako nechat o sebe pečovat, je potřeba však vyvinout úsilí a zapracovat na vlastní péči. Je to trochu těžší, ale odměna, která vás čeká, se ničemu jinému nevyrovná. Vytvořit si z péče o sebe sama rituál může pomoci upevnit, a často i zlepšit zdraví, které bývá poznamenané nezdravým životním stylem. Člověk je tvor pohodlný a i doba je taková, že se spoléháme na cizí pomoc. Víra v sebe sama byla odsunuta do pozadí. Kdo nám pomůže, když budeme potřebovat pomoc? Lék? Přátelé? Medicína? Stát? Snad nevěříme tomu, že to tak bude? Je nutné začít sám u sebe!

Strava

Když se přejíme, vezmeme si prášek, ale princip, proč nám nebylo dobře, neřešíme. Možná víme, že jsme jedli špatně, ale opět zasáhne pohodlnost, která nám zabrání v konzumaci správného jídla. Jestliže nás tento pocit navštěvuje občas, není to problém. „Zhřešit“ je příjemné, ale hřešit každý den a pravidelně nelze. Pak se začnou objevovat kila navíc, bolest kloubů, podrážděnost a nespokojenost se sebou samými, a to nás přivádí do začarovaného kruhu nejenom fyzických problémů, ale i psychických.

Pohyb

Od pradávna byl pohyb základní součástí života. V současné době je sedavý způsob života pravidelným stereotypem a přirozenost pohybu postupně vymizela. Víme, že se máme pohybovat, ale odhodlat se k tomu už je náročné. I vědecké studie dokazují, že až do 60 let člověk nemusí ztratit kondici. S postupujícím věkem se musí jen snažit více. Má-li být tělo zdravé a funkční, pohyb je nutný. Způsob přemýšlení o tom, co děláme ve smyslu, že pečujeme o své zdraví a energii, je dobrým předpokladem pro tělo v kondici. (Vyjdeme dobře schody, nezadýcháme se, když dobíháme tramvaj, dobře se předkloníme při zavazování tkaniček, nebolí nás záda z nicnedělání, nebo „nafouklých“ střev).

Relaxace

Často slýchám od svých klientů, že nedokážou vypnout hlavu. Že se ráno probouzejí unavení a vyčerpaní, že nemohou zastavit své myšlenky. Psychická únava se ještě více zvyšuje, když tělu chybí pohyb a chřadne. Emoční silné prožitky, setrvávání ve stresu a životní nepohoda mohou být četnými příčinami nedobrého zdravotního stavu. Přitom, aby se člověk uvolnil a rozproudil svou energii, stačí tak málo. Být si vědomý svého dechu, připoutat k němu svou pozornost a být s ním častěji jako kamarád, kterého máte rádi a o kterého pečujete. Když upoutáte svou mysl k dechu, postupně se hlava vyprázdní a opět bude místo pro radost.

Když víme, že vhodně zvolená strava, alespoň mírný pohyb a relaxace nám pomohou na každodenní cestě životem, proč to tedy neděláme? Nejsme příliš pohodlní? Nelžeme sami sobě a nekupujeme si „odpustky“ tím, že se například na začátku roku zapíšeme do různých kurzů a po úvodním nadšení rychle přestaneme pracovat? Není to jen znamením, že v hloubi duše nám o naše zdraví nejde? Až si budete dávat novoroční, nebo jakékoliv předsevzetí, pamatujte na své vnitřní rozhodnutí a trochu na sobě zapracujte, aby slova nebyla jen pouhým klamem!

Specializované kurzy nabízí Energy Clinic

 

Václav Krejčík

www.energyclinic.cz


Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket