Pataňdažaliho osmistupňová jóga 11. 07. 2016 PDF Tisk

O čem je osm stupňů jógy?

Často uslyšíte na lekci jógy informaci o tvz. osmistupňové jógové stezce. Co je to za cestu, nebo o jaká doporučení se jedná?

O čem je osm stupňů jógy?

Cvičení jógových ásan, řízení dechu, práce se smysly, koncentrace a meditace jsou součásti radžajógy, která je charakterizována zájmem o tělo a duši. Tělo je trénováno a mysl je prací s pozorností ovládnuta tak, aby nevyrušovala a nesvazovala vnitřní intuici. Trénink probíhá skrze 8 stupňů – tvz. pataňdžaliho stezka jógy. Jde o doporučení a oblasti, které jsou utříděny do osmi stupňů, kterými člověk cvičící jógu postupuje, aby dosáhl osvícení. Nejedná se však o dogmatické rady - spíše o doporučení, jak by se měl člověk chovat nejen sám k sobě, ale i k druhým. To jsou první dva stupně: jama a nijama.

Třetí stupeň jsou ásany (pozice), do kterých zahrnujeme i bandhy (tělesné zámky) a mudry (spojení částí těla). Když se řekne jóga, většinou si představíme jen pozice nebo člověka sedícího a meditujícího. To jsou však jen ty nejviditelnější obrazy jógy. Věřte, že budete-li cvičit jógu, budete překvapeni, co vše se v ní ukrývá.

Čtvrtým stupněm je pránájáma, což lze přeložit jako ovládání energie pomocí dechových technik. Jóga má mnoho způsobů dýchání, které se člověk učí, aby rozproudil svou energii. Přes dech ovládá sebe sama, a pokud začne řídit svůj dech, působí i na vegetativní funkce organismu. To má pozitivní vliv na jeho zdraví.

Aby člověk nebyl zmítán svými smysly, které přinášejí informace o okolním světě, učí se praktikovat tvz. prátjáharu (odtažení se od smyslové nadvlády). Učí se přijímat okolní svět a současně přecházet do role pozorovatele. To je těžké. Při pravidelném tréninku dochází ke zlepšení, až pocítíte krásnou volnost, kterou jóga skýtá. Práce se smysly a emocemi je výborným pomocníkem ve všedním životě. Odlehčí a uvolní napětí, to je 5. stupeň.

Šestý stupeň je dharana (koncentrace). Jednoduše řečeno: soustředění se nebo směřování pozornosti jedním směrem – jednobodovost. K tomu jóga používá různé techniky, jako je například soustředění se na plamen svíčky nebo pozorování proudění dechu atd. Když se člověk dostane za své myšlenky, vypne mysl a začíná spontánní meditace (dhjana). To je stupeň sedmý, který otevírá cestu k poslednímu, osmému stupni, a tím je osvícení (samadhi).

Všechny tyto stupně se více či méně objevují v různých stylech jógy. Styly jógy jsou způsoby praktikování a poznávání sebe sama. Člověk se obrací do sebe sama a učí se poslouchat svou duši (vnitřní intuici), která je z hlediska filosofie jógy shodná s prapodstatou, univerzální energií, Existencí, bohem, láskou.

  • -jd
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

 

Objednat předplatné