Zdravá strava 03. 04. 2019 PDF Tisk

Očista vs. detoxikace. Jak na rozumnou jarní očistu?

S příchodem jarních měsíců přichází i všudypřítomné skloňování slov, jako je detoxikace, detox, půst, očista či odlehčení. Tak nějak jsme si na to již zvykli – stejně jako jsou Vánoce a svátky dobou hodování na tučných a těžkých pokrmech, jarní slunovrat startuje období, kdy cítí většina potřebu se čistit.

Očista vs. detoxikace. Jak na rozumnou jarní očistu?

Pohled na „detox“ se mezi veřejností liší. Zatímco alternativci, a hlavně ženy, si detoxikační kúry vychvalují, odborníci a lékaři před nimi povětšinou varují. Můj názor je někde uprostřed – ze svého pohledu se přikláním nazývat tyto procesy celkovou očistou či odlehčením organismu a silné slovo detoxikace bych raději ponechala vážnějším případům, jako je zbavení se závislosti na alkoholu či jiných návykových látkách.

Internet, média, tiskoviny... ti všichni nám poskytují mnoho extrémních návodů a restriktivních postupů, jak jíst, co suplementovat, jaké kúry držet, které potraviny nyní vůbec nejíst a které naopak zařadit v tomto období co nejvíce. Pod přívalem těchto rad se často ztrácí základní myšlenka, a tou je se stravovat střídmě, pestře a racionálně po celý rok. Pokud se naučíme zdravě jíst a jsme schopni užívat svůj selský rozum, pak zcela přirozeně splňujeme většinu kritérií zdravého stravování. Naše tělo se očisťuje naprosto přirozeně po celý rok prostřednictvím detoxikačních orgánů jater, ledvin, střev, kůže a plic. Jaro by tedy nemělo být obdobím extrémismu, kdy se snažíme dohnat to, co jsme ostatní roční období zanedbávali, ale obdobím, kdy se snažíme detoxikační orgány podpořit ve své činnosti a odlehčit jim. Zima je pro tělo obdobím zadržování, šetření a kumulace. Na jaře je potřeba zase tělo povzbudit, aby se uvolnilo a opět se nutričně restartovalo. Celkovou očistu lze tedy provést na základě zdravého selského rozumu.

Jedním z pohánějících faktorů potřeby se čistit bývají abnormální pocity únavy – tzv. jarní únavy. Probouzející se příroda a její energie je pro někoho povzbuzující, a někdo její tíhu doslova nemůže unést. I když se jarní únava jako diagnóza neuznává, jedná se o jeden z nejčastějších neduhů, které nás na jaře doslova obtěžují. Únava je často způsobena menší či větší vyčerpaností organismu po zimě. Chybí mu vitamíny a minerální látky, tělo je vyčerpáno i energeticky. Orgány jsou po zimě zatěžkané a unavené, ať už z důvodu nadměrné aktivity, kdy se musely vypořádávat s vyšším obsahem cizorodých látek, mezi které patří i léčiva, díky kterým se v zimě dostáváme z tak častých viróz, chřipek a angín, tak i z důvodu vydatnější a tučnější stravy.

Proč nás každé jaro trápí jarní únava a lze ji předcházet?

Co pro sebe tedy reálně můžete v rámci očisty udělat?

V první fázi se zaměřte na podporu svých detoxikačních orgánů – jater, ledvin a střev. Na vámi vyčleněnou dobu alespoň dvou týdnů se snažte vynechat vše, co je pro tělo v nějaké míře zátěží – primárně alkohol, pokud to je možné, tak i léky (např. pokud si jen berete lék na bolest), cigarety, grilované a smažené pokrmy, pokrmy s vysokým obsahem nasycených tuků, jako jsou masné polotovary apod. Vyřaďte ze svého jídelníčku všechny výrobky, které jsou jen prázdnými kaloriemi a nutričně nicotnými potravinami. Vždy se sami sebe zeptejte, co dobrého vám daná potravina či nápoj přinese. A naopak zařaďte co nejvíce přirozených potravin, ovocných a zeleninových šťáv, zelených bylinek a fermentovaných potravin.

V druhé fázi se soustřeďte na očistu svých plic, okysličení a doplnění vitamínu D prostřednictvím vystavení se jarnímu slunci. Co nejčastěji vyrazte do přírody – do lesa, na hory, k vodě, na dlouhé procházky či za sportovní aktivitou. Pokud vám to zdraví dovolí, hýbejte se venku co nejvíce a zhluboka dýchejte čerstvý vzduch. Možná vám to bude už znít jako klišé, ale věřte, že tyto na první pohled obyčejné věci mají svůj velký zdravotní význam, obzvláště po zimě, kdy nejvíce času trávíme v tmavých a zadýchaných prostorách uvnitř kanceláří a svých domovů.

V třetí fázi se snažte vnímat své tělo, jaké vám dává signály, co mu chybí, co potřebuje, a hlavně, co mu dělá dobře. Pokud se budete cítit dobře psychicky, vaše fyzická stránka to určitě ocení.

 

Objednat předplatné