úterý 3. 12. 2024
Jarní únavou každý rok trpí nejeden z nás. Má vůbec nějaké zdravotní opodstatnění nebo je to jen výmysl? Někdo namítá, že se ho nic takového netýká, jiní zase naopak moc dobře ví, o čem mluvíme. Co nám tedy tělo dává jarní únavou přesně najevo?
JARO. Roční období, které milujeme a mnozí z nás z počátku nenávidíme zároveň. Když zrovna netrpíme na počáteční pylové alergie, které doprovází charakteristické slzení a zarudnutí očí, trpíme na jarní únavu. Jarní únava není záležitost nová, byla tady vždy a rozhodně to také není žádná pověra, jak se občas dočteme. Jaro je charakteristické tím, že se jednak výrazně otepluje a také se ve velké míře začíná probouzet příroda, což s sebou nese velký příval energie. A právě příval této abstraktní energie mnozí z nás pociťují na svých bedrech.
Zima je pro náš organismus opravdu zatěžkávací období, a to hned z několika důvodů. Všechny tyto faktory spolu s individualitou (citlivostí) jedince ovlivňují projevy jarní únavy.
Více o vitamínu D naleznete v tomto článku.
Jak proti jarní únavě efektivně bojovat a lze to vůbec?
Ano, lze! V tomto ohledu je potřeba myslet na prevenci a jarní únavě se snažit předcházet spíše než ji hasit. Jaká forma prevence tedy může být účinná a co byste příští zimu měli vyzkoušet?
1. Suplementace vitamínu D. Tím rozhodně nic nezkazíte a jedině svému tělu můžete pomoci.
2. Snažte se myslet na dostatečný přísun vitamínů a minerálů i v zimě. Co se týče ovoce a zeleniny, zaměřte se na:
- zakysané mléčné produkty
- kysané zelí a obecně kysanou zeleninu (pickles)
- zamrazené zásoby ovoce z léta
- dostatek rozpustné i nerozpustné vlákniny – rozpustná působí jako prebiotikum, nerozpustná jako kartáč a pomocník při trávení
- konzumaci alkoholu držte na uzdě, a šetřete tak svá játra i žlučník
3. Snažte se trávit zimu aktivně, a ne pasivně na gauči. Vyrazte na sáňky, lyže, běžky, procházky, prostě na čerstvý vzduch. Okysličte své tělo, vyčistěte plíce čerstvým vzduchem. Aktivně strávená zima s častým pobytem na horách je jedna z nejlepších prevencí zimních respiračních onemocnění, a tedy i jarní únavy. Při každé příležitosti se snažte pobýt na slunci.
Jak na jarní únavu, když už začala?
No a co dělat s jarní únavou, když už vás postihla? Je potřeba dát tělu prostor a čas pro odpočinek, aby načerpalo sílu. Nesnažte se být proto aktivní jen z důvodu, že se to od vás s prvními jarními paprsky očekává. Snažte se ale pobývat co nejvíce na slunci – sluneční záření uvolňuje serotonin, hormon dobré nálady a také tvoří tolik potřebný vitamín D. V neposlední řade se samozřejmě snažte jíst co nejvíce kvalitního ovoce a zeleniny, a obecně velmi pestrou a lehkou stravu, která pomůže jednak tělu odlehčit a jednak ho opětovně vyživí.
Hodně štěstí! :)