pondělí 9. 9. 2024
Poslední, šestou šatkarmou je nétí. Nétí je proces čistění nosních dutin pomocí slané vody (džala nétí) nebo gumové hadičky (sútra nétí). Vzduch, který dýcháme, není připraven pro přímý vstup do plic. Je obvykle příliš studený a plný nečistot. Funkcí nosu je tedy připravit vzduch v dostatečné kvalitě pro vstup do našich plic.
Tato příprava probíhá např. skrze chloupky v nose, které zachytávají prvotní nečistoty, nebo hlenovitou membránu nacházející se hlouběji v nose. Tato membrána odstraňuje miliony bakterií a choroboplodných zárodků, které jsou obsaženy ve vzduchu a které by mohly poškodit plíce. Hlouběji v nose jsou žlázy, které eliminují bakterie, jež přešly přes prvotní obranu. Nyní je více než patrné, že nos nemáme na parádu, ale jeho funkce je zásadní pro správnou funkci našeho dýchacího ústrojí.
Při neprůchodnosti nosních cest se uchylujeme k dýchání pusou, což není správné. Pusa neobsahuje žádné ochranné zařízení, a nečistoty se mohou snadno dostat do plic. Možná namítnete, že často trpíte na ucpaný nos. Na řadu přichází tato očistná technika, která ulevuje od ucpaného nosu a pomáhá udržovat nosní dutiny průchodné. Zprvu se může zdát neproveditelná, ale s otevřenou myslí jí člověk rychle přijde na kloub.
Pro džala nétí budeme potřebovat konvičku, tzv. „nétí lota“. Při troše zručnosti a praxe si lze nos vypláchnout i pomocí obyčejné lahve, ale pro začátečníky je konvička jednodušší na používání. V půl litru vlažné vody (doporučuje se teplota těla) rozpustíme cca jednu kávovou lžičku mořské soli, tak aby voda nebyla slaná, ale jen lehce ochucená. Roztok se solí se používá proto, že slaná voda má vyšší osmotický tlak než voda bez soli, což znamená, že není jednoduše vstřebatelná do jemných krevních cév a membrán nosu. Provedení s vodou bez soli není nebezpečné, nicméně může způsobit bolest a nepříjemné pocity v oblasti nosu a dutin.
Naplníme konvičku a ideálně se postavíme do podřepu tak, že v pravé ruce držíme konvičku a levé předloktí opíráme o stehna. Natočíme hlavu doprava a přiložíme ústí konvičky do pravé nosní dírky. Je důležité neuzavřít místo, kudy prochází konvička, a netlačit na vnitřní okraj nosní dírky. Pouze jemně vložíme konvičku do pravé nosní dírky, dýcháme pusou a snažíme se co nejvíce uvolnit. Důležité je také hlavu dostatečně natočit, aby voda mohla volně proudit pravou nosní dírkou a vytékat ven z levé nosní dírky. Doporučuji provádět v koupelně nad vanou, ale klidně postačí i kbelík nebo je samozřejmě možné provádět cvičení venku. Až vyteče celý obsah konvičky, silně vyfoukneme zbytek vody oběma nosními dírkami a provedeme to samé na druhou stranu (tentokrát držíme konvičku v levé ruce, vkládáme ji do levé nosní dírky a pravým předloktím se opíráme o stehna). Nechystáme-li se provést i sútra nétí, máme praxi hotovou a je vhodné se několikrát aktivně předklonit a nechat vytéct zbytek vody.
Sútra nétí je pokračování očisty nosních dutin za použití gumové hadičky. Jedná se o pokročilejší techniku, kdy vsuneme konec gumové hadičky do pravé nosní dírky a vytáhneme ho ven pusou. Několikrát taháme střídavě za oba konce hadičky a pročistíme nosní dutinu. Je důležité opět netlačit, aby nedošlo k poškození nosu. Doporučuji tuto techniku konzultovat se zkušeným lektorem. Není složitá, ale je třeba se naučit hadičku správně zasunout a osvojit si „grif“ na vyndání hadičky pusou.
Obě techniky jsou velmi přínosné při problémech s průchodností nosu a dutin. Nicméně k jejich provedení je nutné mít nos průchodný. Nikdy neprovádíme při ucpaném nosu a je vhodné před provedením udělat pár cviků, které zahřejí tělo a pomohou nos zprůchodnit. Stejně jako ostatní šatkarmy se nétí provádí při nerovnováze organismu a nikoliv pouze jako prevence. Pokud nemáte problém a začali byste denně nétí provádět, s velkou pravděpodobností si potíže naopak způsobíte. Při obtížích je možné nétí provádět denně (v akutních případech i dvakrát), ideálně ráno na lačno. Pro prevenci bohatě stačí provedení jednou či dvakrát týdně.