BLESKOVĚ
Jóga News 29. 10. 2020 PDF Tisk

Nejlepší způsoby, jak zlepšit svou flexibilitu

Vyzkoušejte taiči, pilates nebo jógu pro získání síly, zpevnění a protažení celého těla. Nejen že se dokonale protáhnete, ale také rozpustíte případné napětí. Nechť se správné protažení stane součástí vašeho života! Vyplatí se to.

Nejlepší způsoby, jak zlepšit svou flexibilitu

Cvičit a starat se o sebe je jedna věc, důležité je ovšem také to, aby byly zpevněné svaly dostatečně a správně protahovány. Nejen kvůli samotnému protažení a zpevnění, ale také proto, aby se z nich odplavila kyselina mléčná a sval správně regeneroval.

Vyberte si to nejlepší cvičení právě pro vás!
Pro zvýšení flexibility těla se doporučuje jóga, pilates, taiči nebo jakýkoliv jiný strečink. Zatímco pilates a jóga se soustředí na rozvíjení síly a pružnosti, jóga se navíc všeobecně považuje za oblast, která se více zaměřuje na zvyšování rozsahu daného pohybu. „Ásany svaly nejen zpevní, ale zároveň protáhnou a tím i prodlouží,“ vysvětluje Chris Magee, učitelka jógy v Psycle London. Taiči uvolňuje svaly a protahuje celé tělo. Je zvláště vhodné pro lidi s omezenou pohyblivostí, kteří se zotavují ze zranění nebo problémů s rovnováhou, protože jej lze přizpůsobit tak, aby vyhovovalo každému z nás. 

Ujistěte se, že máte dostatek bílkovin!
Claire Fudge, klinická dietoložka a mluvčí Britské dietetické asociace, říká, že neexistuje přímá souvislost mezi stravou a zvýšenou flexibilitou, ale pokud se kvalitní bílkoviny po cvičení stanou součástí naší vyvážené stravy, bude to dobrý krok ke zdravému a správně fungujícímu tělu. Když se kolagen, který je strukturní bílkovinou, zkombinuje s vitaminem C, může pomoci snížit bolesti kloubů a podpořit správnou funkci šlach. A Fudge dodává: „I když to není zázračný lék na větší pružnost, může pomoci snížit bolest svalů po cvičení.“

Vydržte v protažení dostatečně dlouho!
Protahování je zásadní, ale jednou z chyb, které se dopouští řada z nás, je, že se mu nevěnujeme dostatečně dlouhou dobu, tvrdí doktor Tony Kay, profesor biomechaniky na univerzitě v Northamptonu. „Většina lidí drží sval v protažení pouze 5 až 10 sekund, ale pokud chcete ovlivnit ztuhlost tkání, musí to trvat o něco déle.“ Doktorka Polly McGuiganová, odborná asistentka v oboru biomechaniky na univerzitě v Bathu, s tím souhlasí a vysvětluje, že existují různé názory na délku statického protažení, ale ona doporučuje přibližně 30 sekund.

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • fotografie: Shutterstock.com 

Objednat předplatné